Kalaja e Peles

Imazhi | Wikipedia

Një nga vendet me fluksin më të lartë turistik në Rumani është Sinaia, një qytet alpin në Luginën Prahova që është i njohur në vend për ujërat e tij mjekësorë, kripërat e të cilit vlerësohen për trajtime të ndryshme. Këtu duhet shtuar hotelet luksoze, kazinotë, shpatet e skive dhe emblema e Sinaia: Kalaja e Peles, një pallat i arkitekturës Neo-Rilindjes me prekje saksone.

Kjo ish rezidencë e familjes mbretërore, e kthyer tani në një muze, është një nga vendet më të vizituara në vend pas Kalasë së Bran (e njohur si Kalaja e Drakulës). Në artikullin vijues ne rishikojmë historinë e tij dhe të gjitha detajet për ta vizituar.

Historia e Kalasë së Peles

E vendosur në periferi të qytetit, emri i kalasë mund të na japë përshtypjen se nuk i përshtatet strukturës reale të ndërtesës, pasi nuk duket se ka një funksion mbrojtës. Në fakt, nuk u ndërtua në Mesjetë, por në shekullin e XNUMX-të si një rezidencë verore për mbretin Charles I të Rumanisë dhe gruan e tij Elizabeth të Wiedn.

Me këtë kështjellë, mbreti donte të mahniste oborrin Evropian me një përzierje të modernitetit dhe luksit që nuk linte indiferent. Punimet filluan në 1873 por kompleksi nuk përfundoi deri në 1914. Ishte një nga kështjellat e para në kontinent që kishte ngrohje qendrore, energji elektrike, ashensor, kanalizime dhe telefon.

Në fund të viteve 40 të shekullit të kaluar, prona e Kalasë së Peles kaloi në duart e regjimit komunist dhe u shndërrua në një muze në vitet 50. Dyert e saj mbetën të mbyllura midis 1975 dhe 1990.

Pas një mosmarrëveshje të gjatë, në 2007, trashëgimtarët e monarkisë Rumune rikuperuan Kështjellën e Peles dhe e morën me qira atë përsëri në Shtet për të vazhduar ta operonin atë si një muze kombëtar.

Imazhi | Pixabay

Vizitë në Kalanë e Peles

Kalaja e Peles është spektakolare si brenda ashtu edhe jashtë. Përzieni stile të ndryshme si Neo-Barok, Neo-Rilindje, Orientale ose Rokoko dhe një turne në kështjellë na lejon t'i njohim të gjitha.

Turi themelor zhvillohet në katin përdhes dhe është më i godituri pasi përfshin të gjitha hapësirat e mëdha të kalasë, përveç dhomave private. Ju mund të paguani një shtesë për të shtuar turneun në katin e parë në turneun bazë.

Vizita fillon me Sallën e Nderit, një nga vendet më të bukura në Peles. Muret janë zbukuruar me dru arre, basoreliev dhe skulptura alabastri. Kulmi përbëhet nga panele qelqi të anulueshme që mund të hiqen për të parë qiellin në verë.

Dhoma tjetër është Salla e Armëve, e cila ka një koleksion të artikujve të luftës dhe të gjuetisë prej rreth 4.000 copë, kryesisht i përkasin shekujve XNUMX - XNUMX. Itinerari vazhdon përmes Zyrës së Mbretit Carlos I dhe Bibliotekës Mbretërore, dy dhoma të zbukuruara plotësisht me lis.

Imazhi | Dyqani i Rrugëve të Rumanisë

Menjëherë më pas kalojmë nëpër Dhomën e Muzikës ku mund të mendojmë për instrumente të ndryshme të cilësisë së mirë. Pastaj, dhoma Firenze, oxhaku i madh prej mermeri i së cilës tërheq vëmendjen. Ndiqet nga një nga hapësirat më mbresëlënëse në kështjellë. E gjithë dhoma është zbukuruar në stilin e Rilindjes Gjermane. Drita hyn nëpër dritare të bukura prej xhami me temë në mitologjinë gjermane.

Në pjesën e fundit të turneut themelor ne gjejmë dy dhomat më ekzotike: Dhoma Arabe dhe Dhoma Turke. E para, e zbukuruar me margaritar dhe fildish, u përdor për pritjet e mbretëreshës dhe ahengjet e çajit. E dyta u përdor për pirjen e duhanit dhe bisedat. Në të bien në sy motivet dekorative të bëra me qëndisje mëndafshi në dysheme, mure dhe tavan.

Dhoma e fundit në turneun themelor është Dhoma e Teatrit, e cila u shndërrua në një kinema rreth vitit 1906. Gjëja më e habitshme për teatrin janë pikturat e kufijve në muret e bëra nga artisti Gustav Klimt. Në këtë pikë përfundon turneu bazë dhe vetëm ata që kanë një biletë për turneun opsional mund të vazhdojnë.

Turne në katin e parë

Në këtë pjesë vizitohen dhomat e gjumit mbretërore, banjat dhe dhomat e tjera private të familjes mbretërore. Pasi të ngjitni shkallët, ju hyni në Sallën e Koncerteve ku mbretëresha organizonte mbrëmjet e saj muzikore.

Imazhi | Udhëtoni larg

Jashtë dhe kopshte

Shtë e këshillueshme që të rezervoni një pjesë të vizitës për të ecur nëpër kopshtet ku janë vendosur skulpturat e mbretërve dhe të mendoni për oborrin e brendshëm ku shiten biletat dhe pritet fillimi i turneve.

Cmimi i biletes

 • Vizitë themelore (kati përdhes)
 • Të rriturit: 30 lei (rreth 6 euro)
 • Vizitë themelore + turne në katin e parë
 • Të rriturit: 60 lei (rreth 12,6 euro)

Orar

Dimri (mesi i shtatorit - fillimi i majit):

 • E hënë dhe e martë e mbyllur
 • Të mërkurën nga ora 11 e mëngjesit deri në orën 16:15.
 • Pushimi i ditëve nga ora 9:15 e mëngjesit deri në orën 16:15 pasdite.

Vera (fillimi i majit - mesi i shtatorit):

 • Mbyllur të hënën
 • E martë nga ora 9 e mëngjesit deri në ora 16:15 (vetëm kati përdhes mund të vizitohet)
 • Të mërkurën nga ora 11 e mëngjesit deri në orën 16:15.
 • Pushimi i ditëve nga ora 9:15 e mëngjesit deri në orën 16:15 pasdite.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*