Kalaja e Zafrës

Imazhi | Diego Delso Wikipedia

E vendosur në një vend të izoluar në komunën e Campillo de Dueñas, në provincën e Guadalajara, Kalaja Zafra qëndron imponueshëm në një shkëmb të madh. Një fortesë e shekullit të XNUMX-të që luajti një rol të rëndësishëm gjatë Ripushtimit Spanjoll pasi ishte në gjysmë të rrugës midis mbretërive të Aragonës dhe Castile.

Sidoqoftë, publiku i gjerë e di atë falë serialit "Game of Thrones" pasi ishte vendndodhja e zgjedhur për të përfaqësuar Kullën e Gëzimit, vendlindja e Jon Snow.

Ose sepse e doni këtë seri fantazie, sepse ju pëlqejnë kështjellat mesjetare ose për të dy arsyet, më poshtë do të mësojmë më shumë rreth historisë së një prej kështjellave më të bukura në Guadalajara.

Cila është historia e saj?

Megjithëse ka mbetje prehistorike, mund të thuhet se historia e Kalasë së Zafra daton që nga pushtimi Visigotik i Gadishullit Iberik, kur një ushtarak gotik e mori këtë shesh nga romakët dhe më vonë ndërtoi këtë fortesë në mes të Sierra de los Castillejos.

Më vonë ndërtimi ra në duart e muslimanëve dhe kur u rikuperua nga mbreti Alfonso I Luftëtari, ishte kur ajo kishte kohën e saj të shkëlqimit. Që nga shekulli i 500-të ajo ka pamjen e saj aktuale dhe mendohet se ka pritur deri në XNUMX ushtarë gjatë Mesjetës.

Kalaja e Zafra-s mori pjesë në kapituj të rëndësishëm të historisë Spanjolle si rrethimi i Gonzalo Pérez de Lara, Lordit të Molinës, nga trupat e Mbretit të Castile Fernando III el Santo, i cili ishte rebeluar kundër monarkut. Meqenëse ishte e pathyeshme dhe ata nuk mund ta merrnin kështjellën, mbreti duhej të merrte vesh për "Concordia de Zafra", me të cilën me vdekjen e Don Gonzalo qyteti i Molina de Aragón do të bëhej pjesë e kurorës së Castile.

Pas bashkimit të mbretërive të Aragonës dhe Castile, kalaja e Zafra humbi rëndësinë strategjike dhe ra në harresë për shekuj me radhë. Kjo nënkuptonte një përkeqësim të madh për strukturën e tij që përfundoi me imazhin e tij origjinal derisa në vitin 1971, me përpjekjen e një fqinji të vetëm, Antonio Sanz Polo, ishte e mundur të rindërtohej një pjesë e murit, kulla e Homazheve dhe kulla Poniente e ngulitur në shkëmbi, duke e kthyer kështu këtë kështjellë imponuese në kohët e saj të shkëlqimit.

Aktualisht është një nga shembujt më të mirë të kalasë shkëmbore të ruajtur në të gjithë Spanjën, por pjesa e brendshme nuk mund të vizitohet pasi është në pronësi të nipave të Antonio Sanz Polo.

Si të shkoni në Kalanë e Zafrës?

Kalaja e Zafrës nuk ka qasje të lehtë pasi bëhet përmes rrugëve bujqësore që nuk janë të sinjalizuara dhe plot me gurë ku zakonisht kalon vetëm një makinë herë pas here. GPS është i nevojshëm për të gjetur dhe për të shkuar në kështjellë me lehtësi relativisht.

Ka dy mënyra për të arritur në Kalanë e Zafra. Nga rruga GU-417 që lidh Pobo de Dueñas me Campillo dhe nga qyteti Campillo de Dueñas.

Cilat vizita të tjera për të bërë në rajonin Molina-Alto Tajo?

Imazhi | Pinterest

Megjithëse shumë njerëz vijnë në këtë vend për të parë Kështjellën e Zafrës ekskluzivisht, pasi udhëtimi është i gjatë dhe është i vështirë për t'u arritur, unë ju rekomandoj që plotësoni vizitën me disa thesare që ky rajon ka në rrethinë.

Molina de Aragon

Shtë një nga qytetet më të bukura mesjetare në Spanjë me urën e saj të vjetër, kishat, lagjen hebraike dhe restorantet e mira ku mund të shijoni kuzhinën Castilian-La Mancha. Përveç kësaj, ajo gjithashtu ka një tjetër nga kështjellat më mbresëlënëse dhe më të mëdha në Spanjë të njohur si kalaja e Molina de los Condes. Mos e humb atë!

Barranco de la Hoz

Shtë një kanion lumor i gdhendur nga lumi Gallo në lartësinë e qytetit të vogël Corduente, i cili është pjesë e Parkut Natyror magjik Alto Tajo.

Parku Natyror Alto Tajo

Në Parkun Natyror Alto Tajo do të gjeni atë Spanjë të panjohur me peisazhe mahnitëse me ura, laguna, gryka, monolite, këndvështrime, shtigje për shëtitje dhe shtëpi rurale në qytete simpatike si Cobeta, Poveda de la Sierra, Checa ose Zaorejas.)

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*