Cap d'Agde, kryeqyteti i nudizmit

Rroba banje në plazh nudo

Për shumë, nudizmi është një praktikë kurioze, është zakoni i të ecurit lakuriq. Për të tjerët ka më shumë të bëjë me një lëvizje kulturore dhe madje politike, me një jetesës. Cili eshte mendimi juaj? Mbase pasi të keni lexuar këtë artikull do të jetë një tjetër.

Ka shumë stile për të praktikuar nudizmin, individualisht, me familjen, me miqtë, në shoqëri, në Natyrë. Ne shohim se ka plazhe nudo, liqene nudo, vendpushime nudo, hotele nudo ose bare dhe restorante nudo, për shembull. Ndër plazhet më të njohura nudo në botë është Cap d'Adge.

Nudizmi, një histori e shkurtër

Akuarel mbi nudizmin, 1906

En qeniet njerëzore kanë praktikuar nudizmin që nga fillimi i civilizimit, në një mënyrë apo në një tjetër. Shumë kultura kanë praktikuar nudizëm gjatë gjithë historisë, por nëse flasim për civilizimin perëndimor fenomeni është relativisht i ri dhe gjithmonë ka qenë i lidhur me larjen, notin, saunat.

Për historianët nudizmi fillon të marrë formë në fund të shekullit të XNUMX-të kur shfaqet tema e higjienës për të përmirësuar shëndetin. Ne tashmë e dimë se sa e tmerrshme ishte higjiena në Mesjetë dhe sa sëmundje dhe vdekje mund të ishin shmangur nëse do të merrej parasysh, por gjërat fillojnë të ndryshojnë atëherë.

Vajzat pa rroba banje në një plazh nudo

Sidoqoftë, duhet të presim deri në fillimin e Shekulli 20 kështu që nudizmi shfaqet vërtet pa qenë nevoja ta kërkojmë kaq shumë. Publikohen raporte dhe studime për të cilat flitet përfitimet e praktikimit të aktiviteteve të zhveshura, të jesh në diell lakuriq dhe se fëmijët janë gjithashtu të zhveshur në ajër të hapur. Franca, Gjermania, Anglia, bëhen vendet e para ku shfaqen lëvizjet pro nudizmit.

Në mes të shekullit të XNUMX-të, klube striptizmi në Evropë dhe janë ata që fillojnë të punojnë në mënyrë që t'u japin atyre pjesë të plazheve për praktikën e tyre, diçka që shumë nga ndjekësit e tyre e lidhin jo vetëm me shëndetësor dhe natyrë por me një dietë të shëndetshme, natyrë shpirtërore dhe liri.

Cap d'Adge, plazhi më i njohur nudist

Turistët në plazhin Cap d'Adge

Ne tashmë dimë pak më shumë për nudizmin, kështu që është koha të flasim për plazhin më të njohur nudist në botë. Ky vendpushim eshte ne France, më konkretisht, në Hérault. Fillon të zhvillohet në vitet '60 dhe konkurron drejtpërdrejt me C famouste d'Azur të famshëm dhe Costa Brava.

Cap d'Adge konsiderohet si një Mekë të turizmit nudist. Shumë lloje njerëzish vijnë dhe shumë turistë jo-evropianë e shohin këtë të habitshme. Në pjesë të tjera të botës, si Shtetet e Bashkuara, nudizmi është më tipik për të rriturit dhe burrat, por këtu, në këtë plazh francez, ka burra dhe gra të të gjitha moshave.

Në Cap d'Adge, shumica janë francezë, natyrisht, por turistët gjermanë ndjekin, dhe në një numër shumë më të vogël turistë britanikë dhe amerikanë. Por si është kaq i popullarizuar ky plazh nudo?

Plazhi Cap d'Adge

Cap d'Adge është e gjatë rreth 4.5 kilometra. Bestshtë më mirë të shkosh herët në mëngjes pasi ka më pak njerëz dhe grupet janë përhapur duke mbajtur distancën e tyre, diçka që pasdite është shumë më e vështirë. Nëse shkoni në verë ditët janë më të gjata dhe ka diell pothuajse deri në 10 të natës kështu që ka akoma shumë njerëz deri në orët e gjata të pasdites.

Shumica e njerëzve janë lakuriq, por disa adoleshentë ose fëmijë mund të kenë veshur rroba banje. Duken se nuk janë në vendin e tyre, ashtu si edhe kuriozët që shkojnë për një shëtitje përgjatë bregut të detit dhe shikojnë të zhveshur. A lejohet të vishen? Duket se jo aq shumë dhe po përpiqet të jetë lakuriq është e detyrueshme.

Sigurisht, në kohën e darkës edhe njerëzit që praktikojnë nudizëm fillojnë të vishen. Rreth orës 8 pasdite shumë vishen dhe ata fillojnë të shkojnë në bare apo restorante dhe kushdo që është zhveshur është akoma pak në rregull. Për momentin nuk është e pranueshme nga shoqëria të jesh lakuriq në këto raste, madje edhe në Cap d'Adge.

Këshilla për të vizituar Cap d'Adge

Turistët në Plazhin Cap d'Adge

Plazhi nudo është mbi detin Mesdhe, Në jug të Francës. Kindshtë lloj bashkësia e apartamenteve turistike me katër ose pesë objekte të vendosura në lagjen ose rrethin nudist. Qyteti më i afërt me një aeroport, dhe për shumë portë hyrëse, është Montpellier. Isshtë rreth një orë nga plazhi. Të njëjtat shenja rrugore ju tregojnë se ku të shkoni.

Sapo të lokalizoni lagjen nudiste, si të thuash, duhet të kaloni nëpër një zyrë ku bleni lejen. Në këmbim, ju jepet një kartë, ajo mund të jetë çdo ditë ose për disa ditë, në varësi të faktit nëse po qëndroni apo vizitoni.

Janë me qira shezllonet dhe çadrat. Aty pranë ka kioska dhe një zonë tregtare ku gjithmonë mund të shkosh të blesh ushqim dhe pije ose të hash jashtë. Ka shumë restorante, ushqime franceze, meksikane, franceze, pica, etj. Gjithçka për të ecur e zhveshur, po. Dhe nëse qëndroni në një hotel, atëherë ecni lakuriq nga këtu atje.

Kompleksi Heliopolis

Një nga komplekset më të njohur në Cap d'Adge është Heliopolis. Përreth ka një grup restorantesh, klubesh dhe dyqanesh. Një kompleks tjetër është Natyra Portuale, më pak bie në sy, por me një klub special për homoseksualët dhe lezbiket. Shtë në anën perëndimore të së parës dhe ka edhe dyqane dhe restorante.

Kompleksi Port Natura

Port Arboni është një tjetër kompleks i vendosur pranë Heliópolis. Ajo ka furra buke, dyqane, kioska, bare pas orarit dhe disa restorante. Nga ana tjetër, megjithëse ka disa hotele hoteli i vetëm brenda sektorit nudist është Hotel Eve.

Edhe pse pjesa më e madhe e ofertës së akomodimit në Cap d'Adge janë apartamente me qira, me kuzhina, shumica e turistëve preferojnë të hanë jashtë që nga ka shumë restorante dhe shumëllojshmëria e menuve dhe çmimeve është e mirë dhe e arsyeshme. Thjesht duhet të ecësh dhe të krahasosh.

Apartamente në Cap d'Adge

Në dyqane mund të blini rroba plazhi, rroba verore, pëlhura, pajisje. Gjithashtu ka sallone masazhesh, depilim dhe mini llixha. Sigurisht, gjithçka hapet pasdite, kur aktiviteti në plazh zvogëlohet.

Më në fund, një vend ku njerëzit janë zhveshur gjithashtu fton jetën seksuale. Pra ka klube për të gjithë. Madje ka faqe swinger. Me fjalë të tjera, mund të thuhet se Cap d'Adge është një vend për të gjitha shijet: për familjet ose çiftet që thjesht duan të pushojnë të zhveshur dhe për ata që duan thjesht të argëtohen lakuriq.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   Carlos dijo

  pershendetje Unë dua të shkoj të jetoj me një familje gjermane në cap d capogde ose rrethinë, gjithashtu një punë, miq, tenis,… Përshëndetje, faleminderit.

 2.   engjëll dijo

  Përshëndetje, në gusht, gruaja ime dhe unë po shkojmë në Cap D agde, është hera e parë që po shkojmë, më kanë thënë që ata kërkojnë një kartë federale naturist për të hyrë në fshatin naturist, a mund të më thotë dikush nëse është e vërtetë ? Faleminderit

 3.   mikel dijo

  Unë isha atje verën e kaluar dhe më pëlqeu shumë vendi, këtë vit edhe unë dua të shkoj por me një partner, nëse dikush dëshiron të vijë, më trego.

 4.   mari dhe paco dijo

  pershendetje ne kemi qene ne kapak kete fundjave qe eshte e mrekullueshme nuk ka fjale dhe ne kemi nje apartament te qire nga data 9 deri me 13 gusht nese e thote dikush v per ato data. puthje te vogla

  1.    jose dijo

   Përshëndetje mirë, do të dëshironim të na thoni se ku është akomodimi më i mirë pasi që ne duam të shkojmë në shtator dhe kemi filluar të kërkojmë diçka atje
   Faleminderit nëse doni, na shtoni dhe ne mund të flasim. Faleminderit

 5.   Oscar dijo

  Përshëndetje, unë nuk kam kompani dhe do të doja ta dija atë vend të mrekullueshëm nëse dikush e njeh vendin dhe unë do të shkoj vetëm sepse do të doja të regjistrohesha dhe nëse nuk e dini atëherë do të kërkojmë e rëndësishme është të dini dhe arrij ne vendin sic shihet eshte e mrekullueshme faleminderit

 6.   Lilian dhe Marcos dijo

  Përshëndetje, ne jemi një çift që duam të shkojmë në Cap këtë verë dhe dëshironim të shkonim me automjet, nëse mund të na ndihmoni për ndonjë, të tilla si parkingu dhe rrethinat nëse janë apo larg dhe gjëra të tilla, faleminderit ju shumë

 7.   natxoypau dijo

  Përshëndetje, ne jemi një çift nga Pamplona, ​​unë 33 ajo 38, ne do të dëshironim të vizitonim këtë kapak dimri. Ne po shohim vetëm në parim, njerëz që e dinë sitin, çmimet ose një forum të mirë për këtë temë. faleminderit, puthje

 8.   Kristian A dijo

  Përshëndetje të gjithëve, është një kënaqësi t'ju përshëndes, sa mirë të kaloj një kohë të mirë në atë plazh për të takuar njerëz që jetojnë jetën lirshëm pa paragjykime, përshëndetje dhe shpresoj që ata që tashmë kanë shkuar për të takuar dhe jetuar atë përvojë kanë pasur një të mirë koha ... përshëndetje nga Cali Columbia