Caravaca de la Cruz feston Vitin e saj Jubilar në 2017

Caravaca de la Cruz është një qytet spanjoll i vendosur në veriperëndim të provincës së Murcia. Një qytet përmes të cilit kaluan popuj të ndryshëm si Iberianët, Romakët ose Myslimanët gjatë gjithë historisë dhe i cili është ndërtuar rreth kalasë së tij, i ndërtuar nga Komanda e Templarëve në shekullin e XNUMX-të.

Gjatë shekujve XNUMX dhe XNUMX, Caravaca de la Cruz jetoi shkëlqimin e saj maksimal kur u bë qendra politike e një territori të madh. Në këtë mënyrë, ky qytet ka një trashëgimi të pasur artistiko-kulturore si rezultat i rëndësisë së tij historike. Por Caravaca është, në thelb, qyteti i pestë Qyteti i Shenjtë i Krishterimit.

Ashtu si Santiago de Compostela, ajo feston një vit jubilar "në përjetësi", i cili zhvillohet një herë në shtatë vjet. Më 9 janar 1998, Selia e Shenjtë bëri këtë koncesion duke pasur parasysh përkushtimin ndaj Vera Cruz dhe rëndësinë e projeksionit të ardhshëm të Bazilikës së saj dhe qytetit të Caravaca de la Cruz.

Viti i tanishëm 2017 tregon se jemi në mes të vitit jubilar dhe mijëra besimtarë dhe udhëtarë do të bëjnë një pelegrinazh në Shenjtëroren e tij të famshme të Vera Cruz. Viti Jubilar 2017 është një justifikim i mirë për të njohur një nga qytetet më monumentale në rajonin e Murcia.

Historia e Shenjtërores së Vera Cruz de Caravaca

Sipas legjendës, mbreti Moor Abu Zeid u kthye në krishterim në 1232 kur pa dy engjëj duke sjellë një kryq nga qielli në mënyrë që një prift i burgosur në kështjellë të mund të thoshte meshë. Fragmenti lignum crucis do të transportohej nga Jeruzalemi në Caravaca për këtë qëllim. Kjo legjendë i dha shkas ndërtimit, duke filluar në 1617 dhe në mbylljen e vetë fortesës, të monumentit kryesor të këtij qyteti në veriperëndim Murcia: Shenjtërores së Vera Cruz. Aktualisht, fragmenti i drurit është ruajtur këtu në një shenjtërore në formën e një kryqi me armë të dyfishtë, orientale dhe patriarkale. Rasti është një kopje e një modeli që daton nga shekulli i XNUMX-të, i cili nga ana tjetër vjen nga raste të tjera të vjetra.

Shenjtërorja e Vera Cruz

Shenjtërorja e Vera Cruz de Caravaca është e vendosur në majë të një tumë me mure, duke qenë e dukshme nga pika të ndryshme të qytetit. Ai përbën bërthamën më të rëndësishme të Caravaca de la Cruz për shkak të rëndësisë së saj historike, kulturore dhe fetare.

Splanada e Shenjtërores është arritur nga Cuesta del Castillo. Ndërtesa ka një plan kryq latin dhe fasada kryesore e saj, e bërë me mermer lokal, është një nga shembujt më të mirë barok në rajon.

Ajo u ndërtua në shekullin e shtatëmbëdhjetë brenda kalasë së vjetër mesjetare të ndërtuar nga myslimanët, ajo ka një hyrje përmes një dere të vendosur në mur që shikon nga perëndimi. Ajo ka një plan të parregullt dhe rrethon rrethimin, duke ruajtur katërmbëdhjetë bastione dhe kulla nga kohërat mesjetare, më e larta prej të cilave është në pjesën lindore dhe njihet si 'Torre Chacona'.

Brendësia e tempullit është e ndarë në tre anije të stilit post-Herrerian. Sakristi arrihet nga ana e Ungjillit, ndërsa në Letër ndodhet kisha e Vera Cruz de Caravaca.

Muzeu Vera Cruz

Imazhi | Murcia Sot

Muzeu i Vera Cruz de Caravaca ndodhet brenda Shenjtërores në Casa del Capellán. Ai përbëhet nga tre dhoma kushtuar historisë së Shenjtë të Shenjtë, orenditë liturgjike dhe arkeologjinë e Shenjtërores. Këtu ekspozohen pjesë të rëndësishme të artit të shenjtë dhe ka mbetje arkeologjike të fortesës së vjetër mesjetare në të cilën u ndërtua Shenjtërorja aktuale e Vera Cruz.

Hendeku nga Lufta e Pavarësisë, puset e mëdha mesjetare dhe kulla e Toscas, ku ndodhet Zyra e Shërbimit të Pelegrinëve, gjithashtu janë rikuperuar. Më 18 Mars 1944 u shpall Monument Historik Kombëtar.

Vende të tjera me interes në Caravaca de la Cruz

Kisha e Shpëtimtarit | Imazhi përmes Ricard Gabarrús

Në Caravaca de la Cruz ka monumente të tjera për të vizituar gjatë vitit jubilar 2017 siç është Kisha e El Salvadorit, një kryevepër e Rilindjes Murciane, e cila u shpall Monument Historik Artistik. Vlen gjithashtu të vizitohet kisha e La Soledad (muzeu aktual arkeologjik), manastirja e Karmelitëve e themeluar nga San Juan de la Cruz dhe La Purísima Concepción, e ndërtuar në kishën e vjetër të Spitalit Cofradía de San Juan de Letrán në XNUMX shekulli. Në stilin e Rilindjes, brenda ka altarpieces fuçi dhe tavanet Mudejar kafe.

Vende të tjera me interes në Caravaca de la Cruz janë Muzeu Fiesta (i vendosur në pallatin Uribe) i cili u kushtohet Kuajve të Verërave dhe festave të Maurëve dhe të Krishterëve. Gjithashtu Muzeu Carrilero dhe Muzeu Etnik i Muzikës, në rrethin afër Barranda, 14 kilometra nga Caravaca.

Ekoturizmi në Caravaca de la Cruz

 

Vetëm dy kilometra nga ky Qytet i Shenjtë ka një zonë natyrore me bukuri të jashtëzakonshme e njohur si Fuentes del Marqués. Në të mund të gjeni një burim me ujëra të freskëta dhe kristalorë, si dhe një larmi të madhe të bimësisë, si pemët e ullirit, lisat ose lisat. Pranë lindjes ka një kullë të vjetër mbrojtëse, një bastion i shekullit të XNUMX-të, i cili aktualisht strehon qendrën e interpretimit të maleve dhe malësive të Murcia.

Nga ana tjetër, dashamirët e ekoturizmit do të pëlqejnë të ecin ose të bëjnë biçikletë në Greenway Northwest, rruga kryesore e të gjithë atyre që pelegrinët ndjekin për të arritur në Shenjtëroren. Shtegu 78 kilometrash përfiton nga linja e vjetër hekurudhore që lidhte Caravaca de la Cruz me kryeqytetin Murcian. Sot është një rrugë e gjatë natyrore me një shpirt pelegrin plot kontraste. Nga peisazhet hënore që ndjekin lumin Mula në pemishten që ujit ujin Segura. Shumë nga stacionet e vjetra në këtë linjë hekurudhore janë rikuperuar si një hotel, kështu që ata mund të shijohen ndërsa ndalen gjatë rrugës.

Informacion me interes për pelegrinët në Caravaca

Imazhi | Qyteti i kryqit

Kushtet që pelegrini të marrë Jubileun:

  • Vizitë dhe pjesëmarrje në çdo festë në Shenjtëroren e Vera Cruz de Caravaca, me përkushtimin dhe synimin për të fituar Jubileun dhe duke u lutur për qëllimet e Papës.
  • Në rast se nuk jeni në gjendje të merrni pjesë në një festë, mjafton të vizitoni Shenjtëroren dhe të luteni për paqen në botë dhe synimet e Papa Suprem.
  • Rrëfimi i Sakramentit dhe Kungimi Eukaristik. Nuk është e detyrueshme të merrni këto sakramente në ditën e vizitës në Shenjtë. Ato mund të merren para ose pas pelegrinazhit në Tempullin e Kryqit në një kishë ose famulli tjetër.

Datat për të marrë jubileun:

  • Çdo shtatë vjet, në ditët e Hapjes dhe Mbylljes së Vitit Jubilar dhe në ditët e tjera të këtij viti kur peshkopi kryeson një rit solemn.
  • Një herë në vit, në ditën e zgjedhur lirisht nga besimtarët.
  • Kurdoherë për devocion, një pelegrinazh në grup në Bazilikën - Shenjtërorja e Caravaca de la Cruz.
  • Më 3 maj dhe 14 shtator, festime të zbulimit dhe lartësimit të Kryqit të Shenjtë.

Tradita e dhënies së një kryqi Caravaca

Imazhi | Revista e parashikimeve

Isshtë një kryq lindor, nga Jeruzalemi, i ruajtur në këtë qytet nga Urdhri i Tempullit dhe më vonë nga ai i Santiagos. Paraqitja e tij e mrekullueshme te një fetar i krishterë i mbajtur nga myslimanët simbolizon forcën e tij gjithëpërfshirëse dhe mbrojtëse. Reputacioni i saj për të qenë i mrekullueshëm tërheq shumë vizitorë në Caravaca de la Cruz.

Në këtë mënyrë, dhënia e një kryqi nga Caraaca është një zakon i përgjithshëm që prej të paktën shekullit të XNUMX-të, kur ka prova dokumentare që murgeshat Karmelite të qytetit i dhanë një shenjë Teresë së Jezusit si një shenjë dashurie.

Dorëzimi i kryqit Caravaca është një simbol i dashurisë dhe paqes midis burrave. Në shumë dyqane në qytet mund të gjeni një me të cilin të kujtoni pelegrinazhin tuaj në Qytetin e Shenjtë në këtë Viti Jubilar 2017.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*