Kabina pemësh

Shtëpi pemësh

Deri jo shumë kohë më parë, kasollet e pemëve si akomodim na dukeshin tipikë për vende ekzotike dhe të largëta si p.sh. la Polinezi. Megjithatë, tashmë ka shumë sajte në España që ju ofrojnë të shijoni këtë përvojë.

Pushimi në një nga këto kabina ju lejon të shkëputeni nga stresi i qytetit. Por, përveç kësaj, ju bën më të lehtë kontakt me natyrën në tërësinë e saj. Mund të zgjoheni duke dëgjuar zogjtë duke kënduar dhe të thithni ajër plotësisht të pastër. Për më tepër, ju mund t'i gjeni ato Të të gjitha madhësive dhe, për rrjedhojë, ideale për familje të tëra, si dhe për çifte dhe madje edhe për ata që udhëtojnë vetëm. Më pas, do t'ju tregojmë disa nga ato objekte turistike që ju ofrojnë kabina me pemë.

Kabina Pushimi Monte

person në një kabinë

Duke parë në tarracën e një kabine

Ne fillojmë turneun tonë në Komuniteti Autonom i Madridit. Në luginën e bukur Lozoya keni Festa e malit. Ka disa kabina që, nga ana tjetër, kanë madhësi të ndryshme për të akomoduar dy, katër dhe madje pesë persona.

Të gjitha kabinat janë të pajisura me gjithçka që ju nevojitet për një qëndrim të këndshëm. Ata kanë një tarracë, dush dhe tualet, liri krevat dhe madje edhe një mikrovalë. Megjithatë, më i vogli është projektuar në mënyrë që të mund të shijoni një përvojë vërtet natyrore. Prandaj, atyre u mungojnë të gjitha sa më sipër. Ju do të duhet të përdorni çantën tuaj të gjumit.

Imagjinoni të zgjoheni me pamje mahnitëse të Sierra de Guadarrama. Në të, ju mund të merrni rrugë të mrekullueshme ecjeje dhe të vizitoni qytete plot hijeshi. Është rasti i Lozoya mbytës, në zonën komunale të së cilës ndodhet akomodimi, ose Pinilla de Buitrago. Por, mbi të gjitha, ju rekomandojmë që të vini Lozoya Shkaba, peizazhi i të cilit është po aq spektakolar.

Qendra e saj urbane e rrethuar me mure qëndron në një kep që rrethohet nga lumi Lozoya. Por, nëse imazhi i kartolinës që tregon qytetin është i mrekullueshëm, monumentet e tij nuk janë më pak të shquar. Ndër këto veçohet alcazar, stil gotik-mudejar; të kisha e Santa María del Castillo, gjithashtu Mudejar; të Shtëpia e Pyjeve dhe Ura Arrabal, e cila daton në shekullin e XNUMX-të.

Kabina me pemë

Tarracë

Tarracë me karrige dhe tavolinë në një kasolle pemësh

Me një emër kaq të saktë, një ndërmarrje e vendosur në një pyll në komunën Bizkaia të Ceanuri. Kabinat e tyre integrohen në mënyrë të përsosur në peizazhin dhe vijnë në forma dhe madhësi të ndryshme, por të gjitha kanë komoditetin maksimal. Ata madje ju sjellin mëngjes çdo ditë në një shportë.

Për shembull, thirrja Oooh! Emrin e ka për faktin se është tërësisht i rrumbullakët dhe ju ofron pamje 360 ​​gradë që do t'ju lënë pa fjalë. Në vend të kësaj, Dallëndyshe Është shtatëmbëdhjetë metra e lartë; buf Ajo është aq e madhe sa çdo shtëpi dhe Hënë Duket e marrë nga një histori. Për më tepër, për ata që kanë probleme me gjatësinë, ka disa makina origjinale të tipit cigan që janë shndërruar edhe në dhoma.

Nëse qëndroni në këtë vend të mrekullueshëm, mund të bëni edhe rrugë të mrekullueshme malore përmes Parku Natyror i Malit Gorbea, e cila është më e madhja nga të gjitha Vend Baske. Në shëtitjet tuaja, ju do të vizitoni vende të tilla mbresëlënëse si Hayedo de Otzarreta, ujëvara Gujuli ose Karts de Itxina. Pa harruar Cruz del Gorbea dhe shpellën Mairuelegorreta.

Xalet de Prades

Brendësia e një kabine

Pamje nga një kasolle pemësh

Në komunën Tarragona të Prades Do të gjeni këtë biznes tjetër që ju ofron kabina me pemë. Por gjithashtu ka igloos me çati transparente për të parë yjet, shtëpitë prej druri dhe madje edhe dhomat.

Për më tepër, ndodhet në mjedisin e privilegjuar të Malet Montsant, me format e tij të çuditshme shkëmbore dhe gjithashtu një park natyror. Për ta respektuar atë, gjithçka në ndërmarrje është ekologjike, si në ndërtimin e tij ashtu edhe në jetën e përditshme. Gjithashtu ju ofron një pishinë dhe madje një jacusi në disa nga akomodimet e tij.

Nga ana tjetër, nëse zgjidhni këtë vend, duhet të njiheni me qytetin e lartpërmendur Prades. Në të, ju duhet të vizitoni mbetjet e kala dhe kisha e Santa Maria, stil gotik, megjithëse fasada e tij është rilindase. Këtij stili të fundit i përket edhe shatërvani në sheshin kryesor të portikut. Dhe, tashmë në periferi, në një prerje spektakolare të malit, ju keni vetmia e La Abellera.

Finca Los Canchales

Finca Los Canchales

Kabina në Finca Los Canchales

Tani udhëtojmë për në Extremadura për t'ju propozuar këtë objekt tjetër kabine me pemë. Konkretisht, ndodhet në zonën komunale të Pedroso de Acim (Cáceres), i rrethuar nga kullota me pyje lisi dhe lisi tape. Në këtë rast, më shumë se kabina, është një shtëpi pemësh, por i pajisur me të gjitha komoditetet: banjë të plotë, televizor dhe madje edhe mikrovalë. Ajo gjithashtu ka një tarracë spektakolare që ofron pamje të mrekullueshme të luginës së Acim.

Nëse vini në këtë zonë të bukur të provincës së Caceres, ju rekomandojmë të vizitoni Pedroso dhe mbi të gjitha uniken Manastiri i Palancarit. Është përshkruar si "më i vogli në botë", pasi ka vetëm shtatëdhjetë e dy metra katrorë sipërfaqe. Megjithatë, është një ndërtim i bukur i Rilindjes nga shekulli i XNUMX-të. Për më tepër, tashmë në shekullin e XNUMX-të, u shtuan një kishë, një manastir dhe një han.

Suites Basoa

Suites Basoa

Brendësia e një kabine Basoa Suites

Ne kalojmë në të bukurën Komuniteti Foral i Navarra për t'ju treguar këtë objekt tjetër shtëpi pemësh. Gjendet në Lizaso, në zemër të luginës së Ultzamës, ku ndodhet korija mbresëlënëse e Dushkut Amati dhe rreth tridhjetë minuta nga Pamplona.

Më shumë se kabina, ju ofron suita autentike në majë të pemëve, sepse i kanë të gjitha komoditetet. Ata kanë gjithashtu një tarracë dhe shërbim mëngjesi, i cili do t'ju dorëzohet në një shportë. Megjithatë, ajo gjithashtu ka një ndërtesa e shërbimeve qendrore në të cilat jepen dreka dhe darka.

Nga ana tjetër, nëse zgjidhni Basoa Suites, ju mund të shijoni shëtitje të mrekullueshme nëpër korijen e lartpërmendur të dushkut ose nëpër Pylli i Orgjisë, ecin Parku Mykologjik Ultzama ose njohin Muzeu i Mjaltit. Por vizitoni edhe qytetin e bukur të Larrainzar, me shtëpinë e saj të vërtetë tipike të fermës Navarrese dhe kishën e saj neoklasike të San Pedro.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa nga objektet që ju ofrojnë kasollet e pemëve për të të akomoduar. Megjithatë, ne mund të kishim përfshirë edhe shumë të tjerë, si p.sh Kabina pyjore në provincën e La Coruña; Toka e Artit en atë të Castellón-it o Pikëpamja e La Mancha në Ciudad Real. Guxoni të qëndroni në to dhe të shijoni harmoninë me natyrën.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*