Katër qytete të bukura magjike të Veracruz dhe Sonora

Qytetet Magjike Harta e Meksikës

Në 2001, një program i njohur si Pueblos Mágicos de México u krijua në Meksikë. zhvilluar nga Ministria e Turizmit në bashkëpunim me agjenci të ndryshme qeveritare. Objektivi i kësaj iniciative ishte të gjeneronte një ofertë plotësuese dhe të larmishme turistike drejt brendësisë së vendit bazuar në atributet natyrore ose historike-artistike të popullatave për t'i promovuar ato tek vizitorët.

Në ditët tona 111 qytete janë pjesë e nismës "Qytetet Magjike të Meksikës". Sot ne turne katër prej tyre në shtetet e Veracruz dhe Sonora shumë interesante.

Veracruz

Xico

Xico Veracruz

Xico, i njohur fillimisht si Xicochimalco, ndodhet në rajonin qendror të shtetit të Veracruz. Edhe nëse qyteti u themelua nga spanjollët në shekullin e XNUMX-tëE vërteta është se ky qytet meksikan i ka rrënjët te popujt para-hispanikë. Kolonët e parë të tij ishin Totonacs të cilët banonin në rajonin e njohur si Xico Viejo.

Trashëgimia e saj interesante kulturore e bëri Xico pjesë e Qyteteve Magjike të Meksikës. Këtu janë disa ndërtesa koloniale si famullia e Santa María Magdalena. Vende të tjera me interes turistik në qytet janë portalet e shekullit XVII dhe voladeros dhe përroskat.

Në rrethinat e komunës ka pemishte, lumenj dhe ujëvara të bukura siç është Texolo, kështu që peisazhet e saj kanë qenë skena e disa filmave të Hollivudit. Për të bërë sporte aventureske në Xico (siç janë biçikleta në mal, rafting, shëtitje, rappelling ose alpinizëm) këshillohet të sillni një udhëzues që tregon terrenin. Gjithashtu nga këtu mund të ngjiteni në Cofre de Perote nga rruga Xico-Rusi, e cila konsiderohet si më e vështira. Sidoqoftë, këshillohet të merren parasysh rekomandimet e autoriteteve për të shmangur fatkeqësitë.

Çdo vizitë turistike ose ditë në ajër të hapur është rraskapitëse, kështu që asgjë më mirë sesa rikuperimi i forcës në një nga restorantet në komunë ku mund të shijoni të gjitha llojet e ushqimeve rajonale. Disa nga pjatat më të njohura janë Xole mole, bukë artizanale chieatole, jeshile Xico dhe supë me fasule me xonequi..

Coatepec

Coatepec Veracruz

Emri i tij vjen nga Nahuatl dhe do të thotë kodër gjarpërinjsh. Origjina e kësaj toke daton që nga kohërat para-kolumbiane dhe shumë ishin popujt që jetonin në zonë. Cfare ka me shume, Coatepec ka një përzierje të pasur koloniale dhe ka lënë mbi 370 prona me vlerë të lartë historike., për të cilën u shpall një Trashëgimi Historike Kombëtare.

Disa nga ndërtesat më interesante në Coatepec janë famullia e San Jerónimo, Presidenca Komunale, Shtëpia e Kulturës, kisha Guadalupe ose Muzeu i madh i Kopshtit Orkide me më shumë se pesë mijë ekzemplarë.

Aktualisht, Coatepec njihet si rajoni i kafesë me traditën dhe cilësinë më të madhe në Meksikë. Kokrra Coatepec ka një emërtim origjine dhe qyteti është i famshëm për prodhimin e tij të kafesë. Në fakt, kjo pije është simboli i këtij Qyteti Magjik të Meksikës dhe për këtë arsye shpesh quhet kryeqyteti i kafesë në Meksikë.

Si një qytet kafeje që është, në muajin maj organizohet Panairi i Kafesë, një ngjarje që përfshin kurorëzimin e Mbretëreshës së Kafesë, shfaqje muzikore, aktivitete kulturore, valle popullore, luftime me dema dhe një ekspozitë artizanale dhe tregtare shumë të frekuentuar.

Sonora

Magdalena de Kino

kek i ëmbël kino Sonora

Magdalena de Kino u themelua në shekullin e XNUMX-të nga misionari jezuit Eusebio Francisco Kino, e cila erdhi në Meksikë për të ungjillizuar këto toka. Isshtë një qytet kolonial që qëndron në fushat në perëndim të Sierra Madre Occidental në Shtetin e Sonora.

Isshtë pjesë e rrugës Qytetet Magjike të Meksikës dhe Atraksionet kryesore të tij janë trashëgimia e saj kulturore, festimet fetare dhe afërsia me kufirin e Shteteve të Bashkuara.

Disa nga vendet më të rëndësishme kulturore me interes në Magdalena de Kino janë Pallati Komunal (një ndërtesë e ndërtuar në shekullin e XNUMX-të nga hebrenjtë sefardikë), shkolla Coronel Fenochio (ku u nënshkrua Kushtetuta Politike e Sonora), tempulli i Santa María Magdalena (në të cilën nderohet imazhi i San Francisco Javier) ose mauzoleumi i Padre Kino.

Për më tepër, rrethinat e Magdalena de Kino janë perfekte për praktikimin e ekoturizmit. Për shembull, në Sierra de Cucurpe mund të eksploroni rrënojat e misioneve të para, si dhe pikturat antike të shpellave.

Plepat

alamos sonora

I njohur si "Qyteti i portaleve", Álamos është e vendosur në Sonora dhe u themelua në 1685 me emrin e Real de la Limpia Concepción de los Álamos. Pjesa më e madhe e qytetit u ndërtua nga arkitektët nga Andaluzia, një nga rajonet më të bukura Spanjolle. Në këtë kuptim, Një pjesë e mirë e rrugëve dhe ndërtesave të Álamos të kujton Spanjën e Jugut.

Ky "Qytet Magjik i Meksikës" gëzoi shkëlqim të madh në shekullin e 1827 falë minierave dhe për shkak të rëndësisë së tij u emërua kryeqyteti i Shtetit Perëndimor në XNUMX.

Vendet më ikonike në Álamos janë famullia Purísima Concepción, Muzeu Costumbrista (konsiderohet si monument historik kombëtar) dhe shtëpia e aktores së famshme María Félix. Gjithashtu ia vlen të vizitoni Pallatin Komunal, kishëzën Zapopan, sheshin kryesor, rrugicën e puthjes ose Parián.

Në rrethinat e Álamos mund të praktikoni peshkim në rrjedhën e Cuchujaqui, ku bashkohen disa ekosisteme unike në vend.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*