Katedralja e Majorkës

Pamje të Katedrales

Mallorca është një nga ishujt në Detin Mesdhe, ishulli më i madh në Spanjë dhe një destinacion i mrekullueshëm pushimesh për spanjollët dhe evropianët në përgjithësi. Në Palma de Mallorca është ndërtesa mbresëlënëse që shihni në foto: është ajo Katedralja e Majorkës.

Është një bazilikë katedrale dhe në ishull njihet thjesht si Seu. Na tregoni historinë e saj.

Katedralja e Majorkës

Katedralja e Majorkës

Myslimanët po pushtonin ishullin kur Jaime I Pushtuesi vendos ta rimarrë atë në 1229. Nga dora e tij kthehet krishterimi dhe bashkë me të edhe ndërtimi i një tempulli në xhaminë e mëparshme që përfundoi duke u rrënuar përgjithmonë në fund të shekullit të XNUMX-të.

Në atë kohë, ndërtimi i një tempulli të këtyre karakteristikave zgjati shumë vite dhe kështu ndodhi. Më shumë se tre shekuj e gjysmë, kështu që ai kishte arkitektë të ndryshëm dhe plane të ndryshme. E vërteta është se sot kisha na shfaqet si një ndërtesë e Stili gotik levantineose (që nuk ndjek modelin klasik francez dhe anon më shumë kah stili gjerman), me ndikime evropiano-veriore.

Katedralja e Majorkës ka 121 metra gjatësi dhe 55 metra gjerësi. Aty eshte nje nefin qendror dhe ato të tjera anësore. Lartësia e brendshme është e mrekullueshme, 44 metra, dhe ka dritare të ngushta që dielli mesdhetar të mos përvëlojë. Të dritare e madhe trëndafili Falë këtij stili, pikërisht.

Pamje nga Katedralja e Majorkës

Dritarja e trëndafilit njihet si syri gotik dhe në këtë rast ka një diametri prej rreth 13.8 metra. Ai është me të vërtetë i madh dhe ndodhet mbi altarin qendror dhe jo në këmbët e tij. Përveç faktit se ka një Yll të Davidit me gjashtë cepa të projektuar brenda.

Dera kryesore e kishës është në fasadën e saj jugore dhe njihet si Portal del Mirador, pasi shikon nga deti. Tema këtu është "darka e fundit" dhe thuhet se qëllimi ishte t'i prezantohej një temë e krishterë shumicës së hebrenjve të konvertuar që banonin në atë kohë qytetin. Në anën tjetër, në portalin përballë, është një engjëll i bukur me krahët e hapur.

Një tjetër mrekulli e dizajnit janë shtyllat e çatisë, të holla dhe tetëkëndëshe, me një lartësi të madhe që krijon një hapësirë ​​e mrekullueshme e brendshme e hapur. Por përtej këtyre detajeve të arkitekturës apo inxhinierisë, Çfarë thesare ka Katedralja e Majorkës?

Brenda Katedrales

Epo, aty është kapela që u ndërtua për të mbajtur varrin e Jaime II de Mallorca kishëz e trinitetit, me dy kate, i cili që nga mesi i shekullit të XNUMX-të ka mbajtur të mbetjet e Jaime II dhe Jaime III të Majorkës. El organ Është një pjesë marokene e shekullit të 1477-të, në një kuti organesh ekzistuese të vitit 1929. Në vitin 90 ajo u modernizua, duke zgjeruar regjistrat e saj dhe u restaurua në vitet 54 të shekullit të 4-të: XNUMX regjistra, XNUMX tastiera manuale dhe një pedale.

Atëherë mund të themi se historia e Katedrales së Majorkës përfshin shekujt 1498, XNUMX, XNUMX, XNUMX, XNUMX dhe XNUMX. Por nuk ndalet këtu dhe vazhdon edhe sot e kësaj dite. Si piketa të shquara gjatë këtyre qindra viteve mund të themi se kambanorja u përfundua në vitin XNUMX, me nëntë kambana dhe se kori mori formë në fund të shekullit të XNUMX-të, që baroku zbarkoi në ndërtesë gjatë shekullit të XNUMX-të. dhe XVIII dhe se gjatë shekullit XIX është bërë restaurimi i parë.

Katedralja e Majorkës dhe Antonio Gaudi

Brendësia e Katedrales së Majorkës

Pikërisht në kuadër të punimeve restauruese në fillim të shekullit të XNUMX-të, shfaqet Antonio Gaudi, i famshëm për veprat e tij në Barcelonë. Të modifikoi hapësirën e brendshme sipas angazhimeve të reja baritore dhe liturgjike, i promovuar nga peshkopi Pere Joan Campins. Punimet u zhvilluan në fillim të shekullit të XNUMX-të dhe bënë të mundur që të bënte më të dukshme presbiteria e korit, katedra ipeshkvore, Kapela e Trinisë dhe hapësira kushtuar besimtarëve.

Gaudi në thelb lëvizi korin, eliminoi altarin gotik, i dha një tendë të bukur altarit kryesor dhe shtoi më shumë dritë me dritaret e xhamit. Duke ndjekur të njëjtin stil, gjatë gjithë shekullit të XNUMX-të, procesi i përditësimit vazhdoi me hapjen e dritareve me njolla dhe përshtatjen pas konciliale të Kapelës së Bekuarit, me firmën e piktorit vendas. Miquel Barcelo.

Kësaj artisteje Mallorcan ia kemi borxh të bukurën murale qeramike polikrome me sipërfaqe 300 metra katrorë me skenën klasike të bukëve dhe peshqve.

Vizitoni katedralen e Majorkës

Katedralja e Majorkës

Kisha mund të vizitohet dhe disa opsione turne janë në dispozicion. Të vizitë e përgjithshme me udhëzues audio opsional kushton 9 euro dhe përfshin godinën dhe hyrjen në Muzeun e Artit të Shenjtë. Vizita ka dy orare: në dimër është nga e hëna në të shtunë nga ora 10 deri në 3:15 dhe në verë nga ora 10 deri në 5:15, plus të shtunave nga ora 10 deri në 2:15.

Ekziston edhe vizitë e drejtuar i cili përfshin udhëzuesin, pikërisht, nga dikush i kualifikuar dhe bëhet në tre gjuhë (spanjisht, anglisht dhe gjermanisht). Dhe së fundi, ka vizita kulturore fokusuar në tema të ndryshme si historia, kultura, arti, simbolika e katedrales...

Tarracat e La Seu

Biletat mund të merren online ose direkt në biletat e muzeut të ndërtesës. Nëse bileta juaj është online, nuk është e nevojshme të qëndroni në radhë. Megjithatë, tarracat e katedrales janë vërtet interesante dhe mund të vizitohet në sezonin e verës. Kjo është kur ju mund të ngjiteni këtu dhe Mendoni për qytetin e Palmës dhe rrethinat e tij.

Qasja në tarraca është e kufizuar për njerëzit që nuk vuajnë nga probleme të zemrës ose mushkërive ose që kanë vertigo ose lëvizshmëri të reduktuar. Dhe ata duhet të jenë mbi 8 vjeç. Ata nën 18 duhet të ngjiten me shoqërimin e një të rrituri. Një tjetër gjë që duhet mbajtur parasysh është se katedrales i mungojnë dollapët për të ruajtur çanta apo valixhes, kështu që nëse keni diçka të madhe dhe të pakëndshme duhet ta lini në ambientet e MASM (muzeut).

Tani, të mos harrojmë që është tempull katolik, ndaj duhet të hysh i veshur me dekor, pa rroba transparente, me shpatulla të mbuluara, funde dhe pantallona të shkurtra deri në mes të kofshës, pa rroba banje e gjëra të tjera.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*