Katedralja e Justos në Mejorada del Campo, Pasuri e Interesit Kulturor?

Nga guri i parë i hedhur në tetor 1961 në ditën e Virgen del Pilar e deri në ditët e sotme, bota është habitur me secilin gur të ngritur nga Justo Gallego për të ndërtuar katedralen e tij imponuese të bërë me materiale të ricikluara. Në ndërtime të përhershme për më shumë se gjysmë shekulli dhe pa plane, licenca ndërtimi apo projekte teknike, Katedralja Justo ka jetuar gjithmonë me fantazmën e rrënimit.

Frika e fqinjëve dhe vizitorëve përpara lamtumirës së mundshme të tempullit ditën që nuk është ndërtuesi i tij ka gjeneruar reagimet e para.

Të gjithë grupet politike të pranishëm në seancën plenare të këshillit të qytetit të qytetit miratuan një mocion të paraqitur nga partia UPyD për legalizimin e katedrales Justo dhe mbrojtjen e saj si një Aset i Interesit Kulturor. Nga këtu i takon qeverisë komunale të mbledhë të gjithë dokumentacionin e nevojshëm dhe të përgatisë raportet dhe planet për të filluar dosjen.

Përtej dokumenteve dhe njohjes si një Pasuri e Interesit Kulturor, Justo Gallego e ka të qartë se katedralja është shumë më tepër sesa një vend i vizitave. DHEShtë një tempull për lutje kushtuar Virgen del Pilar por së pari duhet të mbarojë dhe të autorizohet zyrtarisht për të dhënë meshë. 

Dreamndrra e një burri

Historia e Justo Gallego është një histori e besimit dhe përpjekjes për të arritur një ëndërr. Në 1925 ai lindi në Mejorada del Campo dhe, për shkak të bindjeve të tij të forta fetare, ai vendosi të kalonte rininë e tij në manastirin Santa María de Huerta të Soria. Tuberkulozi ia shkurtoi planet dhe atij iu desh ta braktiste atë për shkak të frikës nga një infeksion masiv.

Ai arriti ta kapërcejë sëmundjen disa kohë më vonë, por filloi të depresionohej, sepse ai episod ia shkurtoi dëshirën për t'iu përkushtuar jetës fetare. Sidoqoftë, Zoti kishte plane të tjera për të. Thënia popullore thotë se rrugët e Zotit janë të pashpjegueshme dhe në vitet 60, Justo Gallego gjeti një mënyrë tjetër për t’i dhënë kuptim jetës së tij: për të ndërtuar një katedrale kushtuar Virgen del Pilar në vendlindjen e tij.

Gjëja befasuese për historinë e tij është se pa pasur ndonjë njohuri të arkitekturës ose ndërtimit ai filloi të ndërtonte katedralen e tij në një fushë ferme të pronës së tij. Frymëzuar në mënyrë unike nga katedralet e mëdha që kishte parë në libra të shumtë të artit.

Ai po shiste pasuritë e tij për të paguar shpenzimet e blerjes së materialeve derisa të ishin shteruar. Më vonë ai vazhdoi të përdorte materiale të ricikluara dhe me ndihmën e individëve dhe kompanive të interesuara në projektin e tij.

Njohja e projektit tuaj

Aktualisht Katedralja e Justo në Mejorada del Campo zë një sipërfaqe prej 4.740 metra katrorë me matje të pabesueshme: 50 metra të gjata dhe 20 të gjera me një lartësi prej 35 metra deri në kupola. Ai gjithashtu ka dy kulla 60 metra dhe të gjithë elementët karakteristikë të një katedrale katolike: altari, manastiri, kripta, shkallët, dritaret e qelqit me njolla, etj.

Sikur të mos mjaftonte, ky tempull është gjithashtu një shembull i përkushtimit ndaj mjedisit pasi një pjesë e madhe e materialeve të përdorura në ndërtimin e tij vijnë nga produktet e ricikluara të dhuruara nga ndërmarrjet e ndërtimit në zonë.

Përkundër asaj që shumë besojnë, katedralja Mejorada del Campo është sot një vend privat, jo publik. Sidoqoftë, Justo hap dyert në mënyrë që ata që janë të interesuar për punën e tij ta mendojnë nga afër dhe, nëse dëshirojnë, mund të kontribuojnë me donacione të vogla.

Çfarë do të ndodhë më pas?

Për momentin, mbijetesa e Katedrales Mejorada del Campo pas vdekjes së ndërtuesit të saj është një mister pavarësisht nga fakti që duket se këshilli i qytetit ka vendosur një plan për ta kthyer atë në një Aset me Interes Kulturor.

Në çdo rast, ata që i janë bashkuar kauzës së tij ndër vite thonë se pas vdekjes së Justos, ata do të luftojnë për t'i bërë ëndrrën të vërtetë. Nga ana e tij, Justo pohon se ai ka ndërtuar katedralen e tij për të përlëvduar Zotin dhe se ndihet i lumtur me atë që ka arritur tashmë në jetën e tij.

Ku është katedralja Justo?

Në Calle Antonio Gaudí s / n në Mejorada del Campo (Madrid). Nga Madridi mund të arrini atje me makinë në rreth gjysmë ore. Hyrja për ta vizituar është falas por pranohen donacione për ta përfunduar atë. Orët janë nga e hëna në të premte nga ora 09:00 deri në ora 18:00 dhe të shtunat nga ora 09:00 deri në 16:00 pasdite. Të dielat dhe festat mbyllen.

Çdo person, besimtar ose ateist, i cili di të njohë përpjekjen dhe këmbënguljen e këtij plaku të përulur do të kënaqet duke soditur këtë projekt të mrekullueshëm të dimensioneve të mëdha që për më shumë se gjysmë shekulli ka qenë në Mejorada del Campo duke sfiduar kalimin e kohës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*