Rruga Cistercian

Ka rrugë dhe shtigje, rrugë që na çojnë nëpër peisazhe të bukura dhe të tjera që na zhyten në historinë e arkitekturës dhe fesë. Kjo e fundit Një nga rrugët më të bukura turistike në Spanjë është Rruga Cistercian: ajo kombinon fenë, arkitekturën dhe historinë në disa kilometra.

Pallati Infantado

Pallati i Dukes of Infantado, në Guadalajara, është ndërtesa më e bukur në qytetin Castilian-La Mancha. Monumenti i deklaruar ...

Lugina e Nuria

Valle de Nuria është një luginë në Pirenejtë e vendosur 2.000 metra mbi nivelin e detit në ...

Shenjtërorja e Fatimes

Në Portugali ka shumë destinacione interesante dhe të bukura dhe disa prej tyre ne kemi qenë duke folur këtu në Actualidad Viajes. Sot është radha e tij. Nëse shkoni të vizitoni Lisbonën, mos harroni të bëni një ekskursion në Santaurio de Fátima, është shumë afër, është e bukur, e madhe dhe plot misticizëm.

Kullat Petronas

Një nga ndërtesat më ikonike në Malajzi është Kullat Petronas. Ndoshta nuk e dini emrin e tij, por me siguri e keni parë profilin e dyfishtë shumë herë dhe Një nga rrokaqiejt më të bukur në botë është Kullat Petronas të Malajzisë. Ata janë kurora e Kuala Lumpur dhe nuk mund t’i humbni.

Shtëpia e Anne Frank

Të gjithë e kemi dëgjuar historinë e Anne Frank. Në një farë mënyre apo në një tjetër, për të lexuar librin, për filmin, për një dokumentar ose thjesht sepse Një nga muzetë më të vizituar në Hollandë është Shtëpia Anne Frank, shtëpia ku Anne dhe familja e saj u fshehën nga nazistët në Luftën e Dytë Botërore

Çfarë të shohësh në Romë

Një nga qytetet më turistike në botë është padyshim Roma. Me mijëra vjet histori ka diçka për të gjithë: rrënojat e lashta, ndërtesat Roma është një qytet i përjetshëm: zbuloni se çfarë të shihni, çfarë të mos humbni, ku të ecni, cilat rrugë të ndiqni, si të përfitoni nga Roma Pass, etj.

Çfarë të shohësh në Garganta la Olla

Vera në Extremadura? Pastaj shëtisni nëpër Garganta la Olla, shëtisni rrugëve të saj, njihni shtëpitë e saj të vjetra dhe freskohuni në ujëvarat dhe pishinat e saj natyrore.

Lagja Santa Cruz, në Sevilje

Po në lidhje me një shëtitje nëpër lagjen Santa Cruz, në zemër të Seviljes? Shtëpi të vjetra, katedralja, patios, sheshet dhe shumë vende për tapas.

Çfarë të shihni në Évora

Këtë verë mund të njihni një nga qytetet më të vjetra dhe më të bukura në Evropë: Evora, në Portugali: kisha, tempuj romakë, menhirë.

Katedralja Leon

Çfarë duhet të bëni në León

León është një nga ato destinacione turistike në Spanjë që, edhe pse ndoshta më pak i njohur se qytetet e tjera të vendit, largohet ...

Çfarë të shihni në Morella

Këtë verë mund të vizitoni Morella, një qytet që është ndër qytetet më të bukura në Spanjë: ujësjellës, kështjellë mesjetare, tartufë të zinj ...

Burimi i lumit Cuervo

Spanja është një vend magjepsës. Jo vetëm duke folur në terma kulturorë ose gastronomikë, por edhe natyrorë. Nga veriu në jug

Zbuloni bukurinë e Delkës Mekong

Një nga perlat turistike të Vietnamit është Delta Mekong, por a ia vlen të shihet apo është mbivlerësuar? Këtu informacione, këshilla dhe disa destinacione.

Ku të udhëtoni në tetor

Imazhi | Turizmi Asturias A do të kurseni disa ditë pushimesh dhe doni të përfitoni prej tyre në tetor? Zgjedhje e mençur! Kur…

Santorini

Ku të udhëtoni në shtator

Sapo të mbarojnë korriku dhe gushti, ne zbulojmë se pushimet kanë mbaruar dhe mbërrin depresioni i lodhshëm ...

Cap de Creus, tokë, diell dhe det

Po në lidhje me njohjen e pikës më lindore të Spanjës? Capshtë Cap de Creus., Në Katalonjë, një vend që ndërthur tokën dhe detin si pak të tjerë.

Berlini në tre ditë

Çfarë mund të dini në Berlin brenda tre ditësh? Epo, krejt kështu, udhëzuesi ynë 72-orësh në Berlin tregon: muzetë, sheshet, Muri ...

Tempujt e mrekullueshëm të Ayutthaya

Tajlanda është e mrekullueshme dhe kjo është arsyeja pse nëse ju pëlqen kultura, mos harroni të vizitoni rrënojat e Ayuttahaya, shumë afër Bangkok. Pallate, tempuj, statuja të Budës.

Katakombet e Romës

Të mendosh për Romën të mendosh për djepin e civilizimit perëndimor, shtatë kodrat, arkitekturën e saj spektakolare, ...

Njihuni me Kalanë e Branit

Nëse ju pëlqen historia e Kont Drakulës, mund të vizitoni Kalanë e Branit në Rumani ... dhe madje të kaloni një natë të paharrueshme të Halloween!

Vizitoni rrënojat e Herculaneum

Do te shkoni ne itali? A ju pëlqen rrënojat? A do ta vizitoni Pompein? Atëherë mos lini anash rrënojat e Herculaneum. Ata janë përrallore dhe shumë afër!

Shpellat Tolantongo

Harrojeni Playa del Carmén dhe Tulúm, vizitoni Grutas de Tolantongo fantastike. Ata janë të paharrueshëm! Grotot, pellgjet, burimet e nxehta, tunelet, stalagmitet dhe stalaktitet.

kala

Çfarë të shihni në Almería

Zbuloni gjithçka që mund të shihni në Almería, nga vendet turistike të qytetit te pikat kryesore në provincë, siç është shkretëtira e famshme Tabernas.

5 atraksione në Kiev

Kiev kombinon në mënyrë të përsosur historinë mesjetare dhe atë moderne: katedralen dhe muret, shpellat, ndërtesat sovjetike, tanket ruse dhe kujtesën e Çernobilit.

Turizmi në Tel Aviv

Po planifikoni një udhëtim në Izrael? Mos harroni Tel Avivin, me historinë e tij, lagjet e tij, plazhin e tij, ekskursionet e tij në Detin e Vdekur ose Masada.

Çfarë të vizitoni në Hanoi

Vietnami është kryeqyteti i Hanoi dhe ka më shumë se një mijë vjet histori kështu që mos harroni asnjë nga atraksionet e tij turistike.

Vizitoni liqenin Titicaca, mrekulli në Peru

Peruja është një destinacion i shkëlqyeshëm në Amerikën e Jugut dhe Liqeni Titicaca është një nga liqenet më përrallorë në botë: ishujt totora, kajak, rrënojat arkeologjike ...

Huayna Picchu, thesar në Peru

Do të shkoni në Peru? A do ta vizitoni Machu Picchu? Pastaj shtrydhni zemrën, trembni marramendjen dhe ngjituni në Huayna Picchu. Ju do të shpërbleheni me pamjet më të mira!

Muzetë më të mirë në Tokio

A po shkoni në Tokio, por nuk doni të bini në muzetë klasikë? Pastaj shënoni këtë listë të muzeve më të çuditshëm: samuraitë, kanalizimet, origami, kriminelët.

Rrokaqiejt më të mirë në Tokio

Do të shkoni në Tokio? Një kartolinë e mirë dhe e paharrueshme e Tokios janë rrokaqiejt dhe kullat e saj. Sigurohuni që të vizitoni Kullën Mori, Tokyt Skytree dhe Tokyo Tower.

Atraksionet e Seulit

Pse nuk e zbuloni Korenë e Jugut duke filluar me Seulin? Qyteti është modern, kozmopolit dhe ka gjithçka: kulturë, histori, art, muzikë.

Çfarë të vizitoni në Egjipt

Mos hiqni dorë nga Egjipti dhe bukuritë e tij: piramidat, tempujt, Nili, muzetë, tregu, qyteti i vjetër. Egjipti vazhdon të shkëlqejë.

Shëtitje nëpër San Marino

Nëse shkoni me pushime në Itali, bëni një turne në San Marino, një nga vendet më të vogla në botë: kështjellat, fshatrat mesjetarë dhe peisazhet.

Çfarë duhet të bëjmë tre ditë në Shanghai

Shangai është një qytet i populluar, por mos u shqetësoni, ju vetëm duhet të porosisni turneun. Prandaj, shkruani se çfarë të bëni 3 ditë në Shanghai në mënyrë që të mos humbni më të mirën.

Ekskursione nga Bukureshti

Nëse shkoni në Rumani mos qëndroni në Bukuresht, shkoni në një ekskursion! Ka vende fantastike shumë afër kalasë së Drakulës, pallateve, pyjeve dhe qyteteve.

Santa Tecla

20 qytete simpatike në Galicia II

Zbuloni dhjetë qytete të tjera simpatike në Galicia në këtë përzgjedhje të dytë të vendeve të vogla për të vizituar në këtë tokë të bukur.

Aberdeen, një margaritar në Skoci

Aberdeen është një destinacion i shkëlqyeshëm në Skoci: kisha, plazhe, kështjella, pijesh alkoolike për uiski, William Wallace. Çfarë dëshironi tjetër ?!

5 vende për të vizituar në Lima

Lima është një nga qytetet më të bukura dhe më të plota për t’u vizituar: historia koloniale, arti dhe historia para-kolumbiane, parqe, pallate dhe shumë më tepër.

Ditët e verës në Bratislavë

A jeni i interesuar për Bratislavën? A tingëllon si mister dhe mesjetë? Pra, vizitojeni sepse nuk do të zhgënjeheni: kështjellat, kishat, liqenet dhe panairet mesjetare.

5 vende misterioze në Paris

Parisi është një qytet antik dhe ka shumë cepa misteriozë. Disa janë të njohur dhe të tjerët jo aq shumë. Muzeu i Vampirizmit, oborri i gurëve të varreve?

Kawagoe, Edo i Vogël afër Tokios

Nëse jeni në Tokio dhe e shihni shumë modern dhe kozmopolit, udhëtoni në Kawagoe, Little Edo, shumë afër dhe zbuloni Japoninë mesjetare.

5 muze për t’u vizituar në Gjermani

Në artikullin e sotëm ju sjellim 5 muze për të vizituar në Gjermani. Nëse keni ndërmend të udhëtoni së shpejti në vendin gjermanik, sigurohuni t'i vizitoni.

Turizmi në natyrë në Luksemburg

A e njihni Luksemburgun? Isshtë një vend i vogël, por ka gjithçka për të shijuar turizmin në natyrë: rrugët për çiklistët dhe alpinistët, luginat dhe kështjellat.

Alaska Veriore, kufiri i botës

Nëse ju pëlqen Natyra me një shkronjë të madhe atëherë nuk mund të humbisni Alaskën. Veriu është pjesa më e largët dhe më e thyer e shtetit dhe është e bukur.

Mongoli, turizëm ekzotik

Mongoli është një destinacion ekzotik dhe i bukur turistik në të njëjtën kohë. Nëse doni të jetoni një aventurë, këto toka të shkretëtirave, maleve dhe stepave ju presin.

Vizitoni Belfast dhe Dublin

A jeni në Belfast? Ju mund të bëni një udhëtim në Dublin, është afër dhe ka shumë për të parë. Shkruani se si të bashkoni të dy qytetet dhe çfarë të shihni në secilin.

Vizitoni Londrën dhe Edinburgun

Po në lidhje me vizitën në Londër dhe më pas udhëtimin në Edinburg? Këtu keni informacion se si ta bëni atë dhe çfarë të vizitoni në të dy qytetet.

Pallati Yusupov, ku u vra Rasputin

Shën Petersburg është i famshëm për pallatet e tij, por vetëm në një u vra Rasputin. Kjo është arsyeja pse ju nuk mund të humbni Pallatin Yusupov.

Më shumë ndonjë gjë në Iran

Irani vazhdon të na mahnisë me mrekullitë e tij. Isfahan është një qytet i madh, kulturor dhe i Trashëgimisë Botërore. Mos mendoni të mos e vizitoni!

Vizitoni Muzeumet Arkeologjike të Stambollit

Stambolli është një qytet me shumë histori, art dhe kulturë dhe vendi më i mirë për të njohur të gjitha këto është Muzeu i tij Arkeologjik, shtëpia e trashëgimisë së tij të madhe.

Anglesey Island, ishulli i Druids

Nëse ju pëlqen kultura kelte, atëherë sigurohuni që të vizitoni Ishullin Anglesey në Uellsin e Veriut. e bukur kudo që ta shikoni, është një destinacion i shkëlqyeshëm për tu zbuluar.

Katër muze në Buenos Aires

A po vizitoni Buenos Aires? Sigurohuni që të vizitoni këto katër vende të veçanta: Teatrin Colón, Muzeun Evita, Muzeun e Imigracionit dhe Pallatin Barolo.

Ljubljana

7 vende mahnitëse në Slloveni

Zbuloni 7 vende të mrekullueshme që nuk mund t’i humbni në Slloveni, një vend plot me vende të veçanta për të vizituar gjatë udhëtimeve tuaja.

Festat e Kepit Verde

A guxoni të shkoni në Kepin e Verdës? Ndiqni këtë udhëzues dhe do të kaloni shumë mirë!

Ishulli Cies

6 qoshe magjike në Galicia

Zbuloni disa kënde magjike në Galicia, një vend që vazhdon të rritet në turizëm falë gjithçkaje që ofron.

Republika Çeke

Tre qytete për t'u vizituar nga Praga

Nëse shkoni në Pragë këtë verë, mos harroni Pilsen, Ceské Budejovice dhe Frantiskovy Lázne. Këto janë tre shëtitje të paharrueshme nga kryeqyteti Çek!

Ngjiteni në Urën e Sidneit

Tri përvoja që nuk mund t’i humbni në Sidnei

Do të shkoni në Sidney? Mos u kthe pa jetuar një nga këto tre përvoja emocionuese në urën e saj ikonike: ngjitjen në urë, ecjen përtej saj ose fluturimin me një helikopter, cilën të pëlqen më shumë?

Huaytapallana me borë

Nevados i Perusë

Zbuloni 5 Nevados më spektakolare të Perusë dhe shijoni peizazhin e bardhë të ofruar nga këto male të mëdha Peruane.

Palmyra, një mrekulli e shkretëtirës Siriane

Palmyra është shpallur një Trashëgimi Botërore në 1980. E vendosur në mes të shkretëtirës dhe pranë një oazi, është një nga mbetjet më të rëndësishme arkeologjike që ruhen akoma.

Azia shkretëtirë

Shkretëtirat e mëdha të Azisë

A po udhëtoni për në Azi? Ne zbulojmë gjashtë shkretëtirat më të mëdha në kontinent që ju të shijoni peizazhin dhe skenat e tyre të pamundura. Do të të marrë malli?