Numri 8 top

Numri magjik i Kinës

Cili është numri magjik në Kinë dhe cili është kuptimi i tij? Zbuloni pse ekziston një numër i veçantë në Kinë dhe do të dini nëse është një numër me fat për ju.

Dhurata tipike nga Kina

Suveniret tipike të Kinës

Po planifikoni udhëtimin tuaj në Kinë? Zbuloni 7 suveniret më tipike kineze, një dhuratë fantastike për të befasuar miqtë dhe familjen tuaj.

Diga e tre grykave

Tre Gorges Diga, një mrekulli kineze

Diga e Tre Grykave është një nga mrekullitë moderne të inxhinierisë kineze. Zbuloni sekretet e saj, për çfarë përdoret dhe ku mund ta shihni

Plazhet më të mira në Kinë

Plazhet më të mira në Kinë

Në këtë artikull ne bëjmë një përmbledhje të vogël të disa prej plazheve më të mira që mund të gjeni në Kinë. A i njihni të gjithë?

Ura Nanpu, ura spektakolare në Shangai

Një mënyrë e mirë për të njohur rëndësinë e një qyteti të përshkuar nga një lumë është matja e madhësisë dhe madhështisë së urave të tij. Në rastin e Shangait, thjesht hidhni një vështrim në Urën Nanpu, urën spektakolare që shtrihet mbi lumin Huangpu.

Qyteti fantazëm i Fengdu

Në majë të kodrës Ming, në skajin verior të lumit Yangtze në Kinë, është Fengdu, "qyteti fantazëm". Shtë një vend misterioz që tërheq turistë nga e gjithë bota, por veçanërisht qytetarë nga rajone të tjera të vendit. Dhe është se ky vend është vendi i përsosur për të mësuar gjithçka në lidhje me kulturën kineze të fantazmave dhe ahiretin.

Pjata Kuzhine Kantoneze

Me këtë rast do të flasim për kuzhinën Kantoneze, gastronominë me origjinë nga provinca e Kantonit, në jug të ...

Huangluo, Kinë: gratë me flokët më të gjata në botë

Në të gjithë botën gratë shqetësohen për të pasur flokë të bukur, por për zonjat Yao Huangluo në Kinë, kjo ka të bëjë me diçka tjetër. Flokët janë pasuria e tyre më e çmuar, një thesar për të cilin kujdesen gjatë gjithë jetës së tyre, duke i lënë të rriten deri në ditën kur vdesin.

Laolongtou: aty ku Muri i Madh takon detin

Ne kemi folur këtu shumë herë për Murin e Madh të Kinës: shtrirjen e tij, gjendjen e tij të ruajtjes, si dhe ku ta vizitojmë ... Sidoqoftë, kurrë nuk kemi përmendur vendin ku mbaron. Për ta zbuluar, duhet të udhëtojmë për në Shanghaiguan, në provincën Qinhuangdao, rreth 300 kilometra në lindje të qytetit të Pekinit.

Çfarë të shohësh dhe të bësh në Guangzhou

Guangzhou (Kantoni) është qyteti i tretë më i madh në Kinë dhe në vitet e fundit po arrin me Pekinin dhe Shangain për nga numri i vizitorëve. Vetëm dy orë nga Hong Kongu dhe Makau, është një destinacion i kërkuar dhe vlerësuar gjithnjë e më shumë nga turistët që udhëtojnë në Azi. Këtu keni një udhëzues të shpejtë për në qytet

5 pagodat kryesore kineze

Një nga ndërtimet më të njohura dhe më të njohura orientale në botë është faltore. E pranishme në të gjithë Azinë, origjina e saj shkon prapa ...