Legjendat meksikane

Legjendat meksikane, të cilat i përgjigjen sintezës së kulturave para-kolumbiane dhe evropiane, përbëjnë një trashëgimi të pasur etnografike

Kostum tipik Yukatán

Kostumi tipik i Yukatán është rezultat i keqgjinizimit midis vendasve dhe hispanikëve. Bartet gjatë jaranave, vallëzimit tradicional të zonës

Ushqimi tipik i Veracruz

Ushqimi tipik i Veracruz kombinon më të mirën e substratit vendas me produktet e mbërritura nga Spanja dhe me ndikimin afrikan.

Kostum tipik i Jalisco

Kostumi tipik i Jalisco është i lidhur me traditën e charrería dhe mariachi. Prandaj, ai përfaqëson më origjinalin e Meksikës.

Kostum tipik i Veracruz

Kostumi tipik i Veracruz ndërthur autoktonin me atë që vjen nga Spanja. Ajo shquhet për mbizotërimin e së bardhës dhe për pëlhurat e saj të thjeshtë.

Çfarë të shohësh në Jukatan

Meksika është një vend shumë turistik, me mijëra vjet histori dhe peisazhe të mrekullueshme. Një nga qendrat e saj turistike ...

Gastronomia e Meksikës

Kur bëhet fjalë për ushqimin, meksikanët kanë një thënie që thotë "bark i plotë, zemër e lumtur". S'ka rëndësi…

Kodra e gotës

Statujat e Jezusit shumëzohen në të gjithë botën Perëndimore dhe të Krishterë dhe kur ato ngrihen në majë të maleve ose kodrave ato bëhen destinacione të njohura. Një nga destinacionet më të njohura të turizmit fetar në Meksikë është në Guanajato: është Cerro del Cubilete dhe statuja e tij e madhe e Krishtit.

Gjiret e bukura të Huatulco

A ju pëlqen plazhet me rërë të bardhë? Pastaj mund të provoni plazhet e bukura të Bahías de Huatulco, në Paqësorin Meksikan.

Shpellat Tolantongo

Harrojeni Playa del Carmén dhe Tulúm, vizitoni Grutas de Tolantongo fantastike. Ata janë të paharrueshëm! Grotot, pellgjet, burimet e nxehta, tunelet, stalagmitet dhe stalaktitet.

Shtëpia që këndon në Meksikë

Hotelet më të mira luksoze në Karaibe

Po kërkoni hotele në Karaibe? Ne propozojmë një listë të 6 hoteleve më të mira luksoze në mënyrë që të mund të shijoni plazhet më të mira me stil.

Vullkani Çikonal

Vullkanet në Amerikën e Veriut

Ne zbulojmë vullkanet më të pabesueshme në Amerikën e Veriut, disa vende të gjalla dhe unike që do t'ju lënë me gojën hapur.