Alpet

Ekziston një varg i gjerë malor që përshkon pjesën më të madhe të Evropës: Alpet. Malet e saj janë madhështore dhe shumë prej tyre ...

Pushime me qen

Për shumë njerëz, kafshët shtëpiake dhe udhëtimet e tyre janë dy pasione që është shumë e vështirë të zgjedhësh. Ne te shkuaren,…

Udhëtime me geek

Fjala geek është një neologjizëm dhe një term i përdorimit të përditshëm dhe joformal që ka ardhur për të përcaktuar ...

Dritat Veriore, në Norvegji

Një nga fenomenet më të bukura natyrore për të parë janë të ashtuquajturat drita veriore ose aurora borealis. Çfarë shfaqje

Kur është më mirë të shkosh në Majorka?

Kur është më mirë të shkosh në Majorka? Nëse nuk jeni të sigurt se cila është koha më e rekomanduar, ejani dhe merrni parasysh këshillat tona për të pasur një udhëtim të paharrueshëm.

Biletat për në Kullën Eifel

Kulla Eiffel është një klasik turistik në Paris. Pothuajse e pamundur të vizitosh kryeqytetin francez dhe të mos e ngjitësh atë ...

Paris Pass, çelësat turistikë të qytetit

Parisi është një nga qytetet më të vizituara në botë në çdo kohë të vitit. Një ikje romantike, një javë duke vizituar muzetë e saj ose duke shkuar në një lokal në A do të shkoni në Paris? A po mendoni të investoni disa euro dhe të blini Paris Pass? Epo atëherë lexoni me kujdes, mbase ju përshtatet apo ndoshta jo ...

Pushime familjare

Si të organizoni një pushim familjar

Ne ju japim disa këshilla se si të organizoni dhe planifikoni një pushim të mirë familjar në mënyrë që të gjithë ta shijojnë atë në mënyrë të barabartë.

Zakonet e Egjiptit

Egjipti është destinacioni i çdo udhëtari. Pasi në jetën tuaj duhet të shihni piramidat dhe tempujt e tyre antikë të jetojnë. I gjithë Egjipti Nëse shkoni në Egjipt dhe planifikoni të shoqëroheni, duhet të njihni disa nga zakonet dhe traditat e tyre në mënyrë që të mos jeni të vrazhdë dhe të kaloni mirë.

La Pedriza

E vendosur në zonën jugore të Sierra de Guadarrama, në veriperëndim të Komunitetit të Madridit dhe brenda ...

Kodra e gotës

Statujat e Jezusit shumëzohen në të gjithë botën Perëndimore dhe të Krishterë dhe kur ato ngrihen në majë të maleve ose kodrave ato bëhen destinacione të njohura. Një nga destinacionet më të njohura të turizmit fetar në Meksikë është në Guanajato: është Cerro del Cubilete dhe statuja e tij e madhe e Krishtit.

Bëni kërkesë për pasaportë dhe vizë

Si të rinovoni pasaportën

Një pasaportë është një dokument zyrtar me vlefshmëri ndërkombëtare të lëshuar nga një vend i caktuar në mënyrë që ...

Cala Turqueta, një kënd i bukur në Menorca

Një destinacion i mirë veror janë Ishujt Balearik, një komunitet autonom izraelit i Spanjës që është në Detin Mesdhe dhe kryeqyteti i të cilit është Palma. Brenda A doni të shijoni një plazh këtë verë? Shkoni në Menorca dhe kaloni ditën në Cala Turqueta: rërë të bardha, ujëra blu, pisha, dielli ...

Arsyet për të udhëtuar pa valixhe

Të udhëtosh pa një çantë të kontrolluar është një gëzim, pa marrë parasysh se ku shikon. Për fillestarët, kur udhëtoni vetëm me bagazhe ...

Vullnetarë në të gjithë botën

Udhëtoni falas si vullnetar

Të udhëtosh falas si vullnetar ndërsa shohim botën është e mundur, pasi ka programe vullnetare në shumë vende dhe me misione të ndryshme.

Çanta shpine

Si të organizohemi nëpër botë

Në fillim mund të duket si një ide e çmendur duke pasur parasysh madhësinë e udhëtimit, por vizitoni planetin duke vizituar të panumërt ...

Këshilla për të udhëtuar vetëm

Edhe pse në fillim mund të japë disa qetësi, sidomos për udhëtarët pa përvojë, e vërteta është se udhëtimi vetëm mund të bëhet ...

Bëni kërkesë për pasaportë dhe vizë

Si të merrni një pasaportë emergjence?

Megjithëse kemi përgatitur një udhëtim paraprakisht në mënyrë që të mos lëmë vend për ngjarje të paparashikuara, ndonjëherë diçka mund të ndodhë ...

Hakone, ekskursion nga Tokio

A po shkoni në Tokio dhe doni të shihni malin Fuji? Pastaj drejtohuni drejt Hakone, më pak se 100 km: pyje, lugina, kratere, burime të nxehta, male dhe natyrisht, Fuji.

Çfarë të vizitoni në Algjeri

A ju pëlqen Afrika? Atëherë duhet të vizitoni Algjerinë dhe mrekullitë e saj: arkeologjinë, historinë, parqet kombëtare, shkretëtirat, malet dhe plazhet e bukura.

Turizëm i lirë në Ishullin e Pashkëve

A mendoni se shkuarja në Ishullin e Pashkëve është e shtrenjtë? Hiqni qafe atë ide. Ishulli i Pashkëve ose Rapa Nui është një parajsë e arritshme, kështu që paketoni çantën e shpinës dhe jini gati.

5 kafene të mira në Bruges

Kur shkoni në Bruges bëni një pushim për mëngjes ose çaj në një nga këto 5 kafene të shkëlqyera dhe të lezetshme: kafe, çaj, ëmbëlsira, çokollata, çokollata.

Ekskursione nga Bangkok

Do të shkoni në Bangkok? Pastaj rezervoni disa ditë për ekskursione nga Bangkok: rrënoja, tregje, tempuj dhe plazhe të shkëlqyera.

Udhëtoni nga Emirates, Fly Emirates

A keni fluturuar apo do të fluturoni apo do të dëshironit të fluturonit me Emiratet? Oneshtë një nga linjat ajrore më të mira në botë prandaj zbuloni se si është, e mira dhe e keqja.

Pasaporta ose numri i VISA-s

Cili është numri im i vizës?

Udhëzues për të gjetur numrin e vizës në pasaportë ose vizë, një dokument thelbësor për të udhëtuar në vendet e tjera. A e dini se si ta merrni?

5 largime verore nga Londra

Do të shkoni në Londër këtë verë? Nëse dëshironi ta shijoni, mund t'i shpëtoni qytetit në Brighton, Portmouth, Salisbury, Whitstable ...

Ekskursionet më të mira nga Sevilja

Nëse shkoni për një shëtitje në Sevilje, mos harroni të zbuloni rrethinat e saj. Ka shumë qytete për t'u vizituar brenda distancës në këmbë! Kordoba, Cadiz, Jerez de la Frontera ...

Languedoc, verë në Francë

Vera po vjen. A keni menduar për jugun e Francës? Languedoc ofron kulturë, histori dhe plazhe të jashtëzakonshme. Do të jetë vera perfekte.

Gjërat për të bërë në San Francisko

Mos hezitoni të njihni San Francisko! Kalimi i Portës së Artë, vizita në Chinatown dhe City Hall ose turneu nëpër rrugët e saj me tramvaj do të jetë fantastike.

Llojet e migrimeve

Migrimi është zhvendosja e një popullsie, e cila zhvillohet nga një vend i origjinës në një destinacion tjetër. Cilat lloje të migrimeve njerëzore ekzistojnë?

Devon, një verë angleze

A doni të bëni një pushim veror anglez? Pastaj vizitoni Devon: kështjella, shkëmbinj, plazhe, qytete mesjetare, birrë.

Udhëtoni vetëm

Këshilla dhe ide për të udhëtuar vetëm

Ne ju japim disa këshilla të dobishme për të udhëtuar në botë vetëm, diçka që gjithnjë e më shumë njerëz e bëjnë dhe që mund të jetë një përvojë e pabesueshme.

Një udhëtim në Iran, djepi i civilizimit

Irani është një destinacion magjik, kështu që nëse ju pëlqen aventura dhe të udhëtoni në vende shumë të ndryshme, shkoni për të. Këtu keni informacione praktike për ta bërë atë.

Kursimet kur udhëtoni

Çelësat për të kursyer udhëtimet

Në këtë artikull ne paraqesim disa çelësa për të kursyer udhëtimet, posaçërisht 5 mënyrat më të përdorura nga udhëtarët për ta bërë këtë.

Opsione të lira për udhëtime

Në këtë artikull ne ju tregojmë se si të udhëtoni më ekonomikisht me këto mundësi të lira për të udhëtuar: tren ose aeroplan, hotel apo jetesë me të tjerët, etj.

jen-1

Monedhat aziatike: Jen dhe Sikel

Ne ju tregojmë monedhat e ndryshme të Azisë në kursin aktual në mënyrë që të dini si t'i dalloni dhe klasifikoni ato pa probleme.

Ku gjenden rrënoja antike?

Nëse jeni adhurues i historisë, i së kaluarës, i të diturit se çfarë kanë ndodhur në vende të caktuara, ky artikull ...

Lundrimi Monark

Lundrimet në Detin Baltik 2016

Ende keni kohë për të rezervuar një dalje në det në Detin Baltik! Unë ju lë disa oferta dhe këshilla për t'u njohur me këto destinacione të mrekullueshme.

Këshilla për të udhëtuar me fëmijë

Këshilla për të udhëtuar me fëmijë

Ne ju japim disa këshilla për të udhëtuar me fëmijë, për ta bërë atë një përvojë të shkëlqyer për të gjithë familjen që dëshiron të përsërisë.

Fluturoni për herë të parë

Gjithmonë ka një herë të parë për gjithçka, madje edhe për të fluturuar. Nëse jeni duke kapur fluturimin tuaj të parë së shpejti, ky artikull mund t'ju ndihmojë shumë.

Të drejtat e pasagjerëve ajrorë

Nëse nuk i dini të drejtat e pasagjerit me aeroplan, ju jeni në mëshirën e linjave ajrore për të pretenduar çdo lloj problemi. Mësoni këtu për të drejtat tuaja.

Aplikacionet për të udhëtuar

Aplikacionet më të mira për udhëtime

Zbuloni Aplikacionet më të mira për të udhëtuar, nga aplikacionet për të gjetur fluturime drejt të tjerëve për të na ndihmuar në destinacion, duke kërkuar vende për të vizituar.

Objekte të lejuara në bagazhet e aeroplanit

Çfarë mund të bartet në bagazh?

Do të udhëtoni me aeroplan? A mund të sillni ushqim në aeroplan? Gjeni se çfarë mund ose nuk mund të mbani në bagazhet tuaja dhe cilat mund të vendosin alarme.

Vendet më të rrezikshme për turizmin

Ministria e Punëve të Jashtme ka hartuar një listë të vendeve më të rrezikshme për turizmin. Nëse do të bëni një udhëtim së shpejti, zbuloni këtu.

Lagjet e rrezikshme në Amerikë

Në këtë postim ne do të vazhdojmë të dimë se cilat janë lagjet më të rrezikshme në Shtetet e Bashkuara në mënyrë që të keni informacione se çfarë mund të gjeni

Mjetet e Transportit Detar

Transporti detar është ai që do të na lejojë saktësisht të jemi në gjendje të lëvizim mbi trupat e ujit, me të cilin ...

Festivalet e Salsës në botë

Salsa është një zhanër muzikor shumë i kërcyer në Amerikën Latine, por veçanërisht në Karaibe. Kjo rrahje ngjitëse që ka pushtuar ...

Zakonet e shoqërisë italiane

Një nga aspektet më të njohura të italianëve është temperamenti i tyre, ata janë të apasionuar dhe shumë ekspresivë. Ata janë persona

Transporti në Lima

Qyteti i Lima-s është i ndërlidhur me pjesën tjetër të vendit përmes Autostradës Qendrore dhe Autostradës Pan-Amerikane. Meqenese