Aveiro

Vizitoni qytete afër Porto

Ne ju tregojmë disa ide interesante për të bërë udhëtime në qytete afër Porto, vende me shumë interes që mund të vizitohen brenda një dite.

Ditët e verës në Bratislavë

A jeni i interesuar për Bratislavën? A tingëllon si mister dhe mesjetë? Pra, vizitojeni sepse nuk do të zhgënjeheni: kështjellat, kishat, liqenet dhe panairet mesjetare.

playa-anse-burim-d-argjent

Plazhet më të mira në Seychelles

Ne do të shkojmë në arkipelagun e Seychelles për të njohur disa nga plazhet e tij më të mira, ato thelbësore që duhet të vizitojmë dhe të dimë

Vizita gastronomike në Andaluzi (II)

Nëse dje ju sollëm ushqime delikate nga 4 provinca Andaluziane, sot do t'ju tregojmë për ato nga katër vendet e mbetura: Malaga, Granada, Almería dhe Jaén.

Vizita gastronomike në Andaluzi (I)

Në artikullin e sotëm ju sjellim aromat dhe aromat e Andaluzisë sonë të dashur. Njihuni këtu me pjatat tipike të Huelva, Cádiz, Córdoba dhe Seviljes.

Llojet e migrimeve

Migrimi është zhvendosja e një popullsie, e cila zhvillohet nga një vend i origjinës në një destinacion tjetër. Cilat lloje të migrimeve njerëzore ekzistojnë?

Plazhet kroate

Plazhet më të mira në Kroaci

Zbuloni disa nga plazhet më të mira të konsideruara në Kroaci. Plazhe urbane ose plazhe idilike në ishujt, disa shumë të veçantë.

Udhëtoni vetëm

Këshilla dhe ide për të udhëtuar vetëm

Ne ju japim disa këshilla të dobishme për të udhëtuar në botë vetëm, diçka që gjithnjë e më shumë njerëz e bëjnë dhe që mund të jetë një përvojë e pabesueshme.

Kanberra

Tërheqjet në Canberra

Qyteti i Canberrës është kryeqyteti i Australisë dhe një qytet ku ka shumë për të parë, nga historia e vendit te hapësirat e artit.

Borë me fëmijë

Udhëtimi në dëborë me fëmijë

Të udhëtosh në dëborë me fëmijë është një ide e shkëlqyeshme, por ne duhet të planifikojmë gjithçka, nga pajisjet për të blerë deri në destinacion.

Më shumë ndonjë gjë në Iran

Irani vazhdon të na mahnisë me mrekullitë e tij. Isfahan është një qytet i madh, kulturor dhe i Trashëgimisë Botërore. Mos mendoni të mos e vizitoni!

Ayurveda, në Indi, shkenca e jetës

Me këtë artikull udhëtues ne duam t'ju prezantojmë me një praktikë antike të Indisë: Ayurveda, ose çfarë është e njëjtë, shkenca e jetës.

Mynih

Gjërat për të parë në Mynih

Zbuloni gjërat më të mira për të parë në Mynih, një qytet plot histori dhe vende interesante, që nga kopshtet e birrës te pallatet e tij.

Tri ditë në Jeruzalem

Unë propozoj një turne interesant në Jeruzalem, qytetin e pavdekshëm. Tri ditë ecje e pastër, fe dhe histori.

boston në perëndim të diellit

Boston, Athina e Amerikës

Bostoni është padyshim një nga qytetet më simpatik në Shtetet e Bashkuara, duke nxjerrë në pah universitetet dhe muzetë e tij, ndër më të mirët në botë.

Venice

7 vendet më të bukura në Itali

Zbuloni shtatë vendet më të bukura në Itali, nga qytete të vogla bregdetare deri në qytetet më të rëndësishme plot monumente.

Ljubljana

7 vende mahnitëse në Slloveni

Zbuloni 7 vende të mrekullueshme që nuk mund t’i humbni në Slloveni, një vend plot me vende të veçanta për të vizituar gjatë udhëtimeve tuaja.

Grua që udhëton nëpër botë

Avantazhet e udhëtimit nëpër botë

Udhëtimi nëpër botë ka shumë përparësi që do t'ju bëjnë të jeni një person më i mirë dhe të përmirësoni aftësitë tuaja profesionale. A e dini cilat janë avantazhet e udhëtimeve?

Ishulli Cies

6 qoshe magjike në Galicia

Zbuloni disa kënde magjike në Galicia, një vend që vazhdon të rritet në turizëm falë gjithçkaje që ofron.

kishë kafka kishë

Kisha e zymtë e 40.000 kafkave

Mësoni të gjitha sekretet e Kishës së 40.000 Kafkave, të vendosura në qytetin Sedlec (Republika Çeke), një vend unik dhe një gjë që duhet parë

Calanque of Cassis

Plazhet më të mira në Marsejë

Nëse dëshironi të shijoni një not të freskët në plazhet më të mira në Marsejë, mos harroni hartimin tonë dhe të shijoni plazhet e ëndrrave në Francë

Qytetet më të vizituara spanjolle

10 qytetet më të vizituara spanjolle

Gjeni se cilat janë 10 qytetet më të vizituara spanjolle sipas portalit Kayak, i cili bazohet në kërkimet e tij për të gjetur qytetet më të njohura.

Cannes

Ekskursionet më të mira nga Nice

Nëse vizitoni Nice këtë verë, mos harroni fshatrat simpatik të Rivierës Franceze që janë përreth. Ata janë të vjetër dhe të bukur!

rekord dyqan New York

Blini rekorde dhe vinil në New York

Nëse dëshironi të blini rekordet dhe vinilin më të mirë në New York, pas përpilimit tonë do të gjeni dyqanet më të mira të rekordeve në NY.

burano venecia

5 qytetet më me ngjyra në botë

Ne ju paraqesim pesë nga qytetet më të gjallë në botë, me shtëpi mahnitëse të pikturuara me ngjyra të ndritshme që janë bërë shumë të famshme.

Parqet më të mira të ujit në SHBA

Parqet më të mira të ujit në SHBA

Përpilimi me parqet më të mira të ujit në SHBA me përshkrime dhe vendndodhje që të mund të planifikoni pushimet tuaja në Shtetet e Bashkuara

deti i Karaibeve

Detet e Brendshme të Botës

Dëshironi të dini se ku janë detet kryesore të botës? Epo, mos e humbni përmbledhjen tonë për të mësuar më shumë rreth deteve të brendshme

Delhi

Tërheqjet dhe aktivitetet në Indi

Zbuloni destinacionet dhe aktivitetet më të mira që mund të vizitoni në Indi, vende magjike dhe atraksione unike që do të mbani mend përgjithmonë. E dini cila është?

Tregu i Greenwich

Tregjet më të mira të pleshtave në Londër

Veshje dhe aksesorë të cilësisë së mirë? Regjistrime të vjetra dhe antike? Ushqim dhe argëtim? Gjeni të gjitha ato dhe shumë më tepër në tregjet më të mira të pleshtave në Londër.

Plazhi Parla

Plazhi Parla në Madrid

Kush tha që nuk kishte plazh në Madrid? Zbuloni plazhin Parla dhe mësoni oraret, çmimet e biletave dhe si të arrini atje.

Ella, më e mira e Sri Lanka (pjesa I)

Ajo është e vendosur në rrethin e Badulla (provinca e Uvës) dhe në një lartësi prej 1050 metra mbi nivelin e detit. Lidhur me Colombo dhe Kandy (qytetet kryesore të vendit)

Festivalet dhe kultura Filipine

Kultura Filipine

Zbuloni kulturën më të rëndësishme të Filipineve: zakone, gjuhë dhe informacione të tjera që lidhen me gastronominë, fenë dhe shumë më tepër.

Flamuri i Uellsit

Flamuri i Uellsit

Pse ka një dragua në flamurin e Uellsit? Ne ju tregojmë historinë pas simbolit të popullit Uells. Çfarë do të thotë? Zbuloni!

Venecia natën

10 gjëra për të bërë në Venecia

Ne ju tregojmë dhjetë gjëra thelbësore për të bërë në Venecia kur vizitojmë qytetin e kanaleve, në mënyrë që të mos humbni asgjë të rëndësishme.

Sallatë Filipine

Gastronomi filipine

Cilat janë pjatat tipike të Filipineve? Ne zbulojmë ushqimin që ju pëlqen më shumë në Filipine, në mënyrë që të dini se çfarë të provoni në udhëtimin tuaj.

Dhurata tipike nga Kina

Suveniret tipike të Kinës

Po planifikoni udhëtimin tuaj në Kinë? Zbuloni 7 suveniret më tipike kineze, një dhuratë fantastike për të befasuar miqtë dhe familjen tuaj.

Aplikacionet për të udhëtuar

Aplikacionet më të mira për udhëtime

Zbuloni Aplikacionet më të mira për të udhëtuar, nga aplikacionet për të gjetur fluturime drejt të tjerëve për të na ndihmuar në destinacion, duke kërkuar vende për të vizituar.

Laguna e Chiriquí

Liqenet e Panamasë

A e dini cilat janë liqenet më të rëndësishme në Panama? Ne do të zbulojmë se cilat janë më të mirat dhe çfarë duhet të sillni gjatë vizitës tuaj në këto vende mbresëlënëse.

Më i miri i Costa Brava: Cala Corbs

Cala Corbs është përfshirë në zonën natyrale të Es Castell, një nga enklavat e virgjra që mbeten ende në bregdetin e Girona, në komunën e Palamós

Hani sushi në New York

10 restorantet kryesore në Japoni

Zbuloni 10 restorantet më të mira ushqimore japoneze në Nju Jork. Nëse ju pëlqen sushi dhe pjatat e tjera tipike të ushqimit japonez, mos e humbni.

Pjatë orizi në Kamboxhia

Arti i kuzhinës në Kamboxhia

Zbuloni ushqimin tipik kamboxhian dhe përgatitni receta me sugjerimet gastronomike që do të gjeni në lidhje me gastronominë tipike kamboxhiane.

Gjëra falas në Londër

Çfarë mund të shihni në Londër falas

Gjeni se çfarë të shihni në Londër falas me zgjedhjen tonë të 7 gjërave të shkëlqyera për të bërë me çmim të ulët, duke ju dhënë mundësinë e hyrjes në muze dhe atraksione të tjera

Milán

Gjërat për të parë në Milano

Qyteti i Milanos ka monumente të bukura dhe shumë hapësira për t’u vizituar, kështu që mund të jetë gjithashtu një destinacion i mirë turistik.

Pyjet vetëvrasëse

Pylli i Vetëvrasjeve në Japoni

Pylli i Vetëvrasjeve është një vend i vendosur në shpatet e malit Fuji, në Japoni. Një vend plot mister ku njerëzit bëjnë vetëvrasje.