Udhëtoni përgjatë rrugës Ebro

Udhëtoni përgjatë rrugës Ebro dhe përveç që jeni në gjendje të mendoni për peisazhe të hollë, ju do të jeni në gjendje të shijoni verën më të mirë Rioja dhe të praktikoni peshkimin sportiv.

Vullkani Çikonal

Vullkanet në Amerikën e Veriut

Ne zbulojmë vullkanet më të pabesueshme në Amerikën e Veriut, disa vende të gjalla dhe unike që do t'ju lënë me gojën hapur.

Vendet më të rrezikshme për turizmin

Ministria e Punëve të Jashtme ka hartuar një listë të vendeve më të rrezikshme për turizmin. Nëse do të bëni një udhëtim së shpejti, zbuloni këtu.

Stationery më origjinale në New York

Nëse jeni adhurues i gjithçkaje që lidhet me letrën dhe stilolapsin, ne ju ofrojmë një listë me disa nga dyqanet më të mira të shkrimit në qytet.

Sporti në Uells

Sporti është diçka që është rrënjosur thellë në Uells si futbolli, regbi, kriket, snooker, etj, diçka që tërheq mijëra njerëz.

Varri i Oscar Wilde në Paris

Varrezat Pére Lachaise është një nga vendet më të vizituara në Paris, pasi personazhet e varrosur atje rivalizojnë në famë me të famshmit që prehen në Pantheon vetë. Një nga këta personazhe është poeti dhe shkrimtari i famshëm irlandez i shekullit XIX Oscar Wilde. Dhe varri i tij ia vlen të vizitohet.

Deti Peruan: Deti i Grau

Deti Peruan është një nga më të pasurit në planet. Dy lloje detesh bashkëjetojnë në të, ai tropikal në veri dhe ujërat e ftohtë që lajnë zonat qendrore dhe jugore të vendit.

Maska folklorike të Perusë

Një tjetër nga standardet e zanatit peruan janë maskat, të përdorura që nga kohërat më të lashta për t'u përdorur si lidhje me ...

Shpellat Nënujore në Botë

Këtë herë do të takojmë shpellat më të mira nënujore. Le të fillojmë turneun në Montego Bay, Xhamajka, ku kemi vendosur ...

Kështu bëhet orizi autentik kuban

Një tjetër nga pjatat më të shquara të gastronomisë Kubane, ndoshta për shkak të thjeshtësisë së tij, është orizi Kuban, pak më ndryshe nga ai që prodhohet në Spanjë.

Malekone të famshme të Botës

Sot do të vizitojmë disa mure detare të bukura në botë. Le të fillojmë turneun në Boardwalk Scenic Board, që ndodhet në ...

Sinagogat e Famshme të Botës

Sot do të vizitojmë disa sinagoga të famshme në botë. Le të fillojmë duke përmendur Sinagogën e Madhe të Sidneit, një sinagogë që rri ...

Lagjet në Uashington DC

Sot do të vizitojmë disa nga lagjet më emblematike të qytetit të Washington DC Le të fillojmë turneun tonë në ...

Obelisqet e Famshëm të Botës

Sot do të shohim disa nga obelisqet më të rëndësishëm në botë. Le të fillojmë udhëtimin tonë në Shtetet e Bashkuara, posaçërisht ...

Chandipur, plazhi që zhduket çdo ditë

Chandipur është një plazh në Indi që, dy herë në ditë dhe për shkak të baticës, ujërat e tij tërhiqen deri në 5 kilometra, duke e lënë shtratin e detit në pamje të plotë.

Shkrimi arab

Sipas legjendës, shkrimi arab është ndërtuar me shkronja dhe re, avuj thelbësorë, të cilët përcjellin një mesazh të mbinatyrshëm.

Muzika tipike e Panamasë

Panama është një tokë jashtëzakonisht muzikore, një vend i Amerikës Qendrore që shquhet për ritmet e saj tropikale, Afro-Karaibe, urbane, rurale ...

Tregjet e Frankfurtit

Vizita në tregjet në Frankfurt është e domosdoshme kur bëni pazar në këtë qytet.

Parisi në 6 monumente

Rruga turistike përmes Parisit duke vizituar 6 monumente të famshëm të qytetit të Senës

Pjata Kuzhine Kantoneze

Me këtë rast do të flasim për kuzhinën Kantoneze, gastronominë me origjinë nga provinca e Kantonit, në jug të ...

Katedralja e Nantes

Qyteti i Nantes është shtëpia e ndërtesave interesante mesjetare të tilla si Katedralja e Shën Pjetrit dhe Shën Palit, një monument fetar në stilin gotik që përmban gjithashtu varrin e Françeskut II.

Zakonet e Piura

Piura është një nga destinacionet më të vlerësuara në Peru, i vendosur në pjesën më veriore të vendit në lidhje me bregdetin.

Grupet aborigjene të Afrikës

Bushmen e shkretëtirës Kalahari, sipas historianëve dhe arkeologëve, rëndësia e tyre qëndron në faktin se ata janë shumë të ngjashëm në gjenetikë me emigrantët e parë afrikanë

Peisazhet e Venezuelës

Venezuela është një komb me hijeshi të madhe turistike në lidhje me natyrën e saj, prandaj ka qindra peisazhe që ia vlen të njihen

Doganat e Hondurasit

Hondurasi është një komb që në lidhje me traditat e tij ka një karakter jashtëzakonisht piktoresk

Veshja Franceze

Franca sot nuk ka një stil unik urban, megjithëse mund të përmendet mirë si disa nga ...

Teatro të rëndësishme Romake

Një teatër romak është një ndërtim tipik i bërë nga Perandoria Romake. Qëllimi i këtyre teatrove ishte të shërbenin ...

Vullkanet e Amerikës Qendrore

Amerika Qendrore është e vendosur në një zonë që konsiderohet të jetë me një aktivitet të gjerë vullkanik, i cili njihet si Harku Vullkanik ...

Lakuriqët e Austin, Texas

Në Austin, Teksas, jetoni midis muajve Mars dhe Nëntor komuniteti më i madh urban në botën e lakuriqëve të natës, të cilët dalin çdo natë në kërkim të insekteve

Vampire Café në Ginza, Tokio

Në lagjen Ginza në Tokio, ekziston një vend me të vërtetë ekstravagant dhe i tmerrshëm, madje edhe për një qytet me teprica dhe gjëra të pabesueshme siç është kryeqyteti i Japonisë. Po flasim për Vampire Café, një restorant gotik i zbukuruar me kryqëzime, kafka, rrjetëza, llambadarë që ka edhe arkivolin e Kont Drakulës.

Sakurajima, vullkani më aktiv në Azi

Sakurajima është një nga vullkanet më aktive në Japoni dhe ndoshta në botë dhe simboli i qytetit të Kagoshima, banorët e të cilit kanë luftuar për njëqind vjet mes dashurisë dhe frikës nga mali i tij i madh i zjarrit. Nëse ka një vullkan të gjallë në planet, është padyshim Sakurajima

Great Salt Lake, Utah

Lake Great Salt është në shtetin e Utah është një nga atraksionet e mëdha natyrore të Shteteve të Bashkuara

Plazhet më të mira në Filipine

A e dini se Filipinet kanë vijën më të gjatë bregdetare në botë? Kjo është e drejtë, dhe nëse jeni duke vizituar Manilën, ...

Gjuhët në Detin Karaibe

Deti Karaibe është një destinacion i shkëlqyeshëm për pushime. Nuk ka dyshime, plazhe të tilla koloniale, dete, qytete dhe qytete. Eshte…

VENDET SHKENGUESE -Spanjë- (XIX)

ALBARRACÍN (Teruel) (I) Albarracín për shumë është një nga qytetet më spektakolare dhe të bukura në Spanjë. Arsyet për këtë ...

Pushimet verore në ...

Nëse nuk keni shkuar ende me pushime dhe nuk jeni i sigurt se ku të shkoni, jeni me fat, sepse unë kam gjetur ...

Aromat e Tajlandës.

Tajlanda për gjendjen e saj, dhe kultura e saj ka qenë gjithmonë e shënuar nga Kina dhe India. Fruti i kësaj marrëdhënie ...

Quito, Firence e Amerikës

Të gjithë e njohin këtë qytet të bukur si Quito, edhe pse emri i tij i vërtetë është San Francisco de Quito. Lindja…

Manastiri Dafni

Manastiri Dafni ndodhet shumë afër kryeqytetit të Greqisë, 11 kilometra në veriperëndim të ...

Ishulli më i madh në Afrikë

Madagaskari është ishulli më i madh në Afrikë dhe i katërti më i madh në botë. Surroundedshtë e rrethuar plotësisht ...

Tempujt dhe monumentet në Gjermani

Këtë herë do të udhëtojmë për në Gjermani për të parë disa nga monumentet e saj më emblematike. Le të fillojmë rrugën tonë në kryeqytet ...

Petra, qyteti i gurit (IIIa)

Mbërrijmë në fazën e tretë të vizitës tonë në Petra ku do të njohim gastronominë jo vetëm të kësaj ...

Monumentet në Cantabria

Le të shijojmë një udhëtim interesant të turizmit kulturor përmes Cantabria në Spanjë. Së pari duhet të përmendim se Cantabria është ...

Kuzhinat e botës: Algjeria (I)

Ne mund të njohim një vend ose qytet në një mijë e një mënyra të ndryshme dhe padyshim, mënyra më e mirë është duke shkuar në ...

Natyra e Oqeanisë

Një nga udhëtimet më interesante që mund të bëni është të njihni disa nga vendet që dallohen në Oqeani. Në

Zakonet dhe traditat në Rusi

Siç e dini tashmë, secili vend ndryshon nga një tjetër për shkak të zakoneve dhe traditave të tij, popullsisë dhe të tjerëve, dhe Rusisë ...

Vanuatu, vendi i lumtur (III)

Ne fillojmë pjesën tonë të tretë të itinerarit tonë në këtë destinacion të mrekullueshëm dhe këtë herë do të njohim disa nga ...

Ndaloni ndryshimin e klimës

Sa herë kemi dëgjuar për ndryshimin e klimës? Me siguri dhjetëra, qindra apo mijëra herë, por ... po bëjmë diçka ...

Uells, fakte interesante

Uells është një vend plot kuriozitete dhe fakte interesante. Bashkohuni me ne në këtë reportazh të bukur që me siguri do t'ju lërë pa fjalë.

Zakonet e shoqërisë italiane

Një nga aspektet më të njohura të italianëve është temperamenti i tyre, ata janë të apasionuar dhe shumë ekspresivë. Ata janë persona

Transporti në Lima

Qyteti i Lima-s është i ndërlidhur me pjesën tjetër të vendit përmes Autostradës Qendrore dhe Autostradës Pan-Amerikane. Meqenese

Një pjatë tipike nga Shqipëria

Për ata që nuk e dinë se Shqipëria është një republikë në Evropën Juglindore. Kufizohet me Malin e Zi në veri, Republikën ...

Festa dhe tradita në Bullgari

kredi fotografike: benkamorvan Kalendari Ortodoks Bullgar është i pasur me festivale. Ritet dhe festat me origjinë pagane përkojnë në të ...

Sorbonne: Universiteti i Parisit

kredi fotografike: carlos_seo Termi Sorbonne (në frëngjisht La Sorbonne) përdoret zakonisht për t'iu referuar Universitetit historik të

Plazhet më të mira në Venezuelë

Dëshironi të relaksoheni dhe të shpërqendroni veten? Nëse përgjigjja është pohuese, ju nuk mund të ndaloni së shkuari në plazhet e ndryshme që Venezuela ...

Jeta e natës në Cebu, Filipine

Gjithmonë kemi thënë që një udhëtim nuk është i plotë nëse nuk e dimë jetën e natës të vendit, apo jo? Keni të drejtë…

Plazhet Veriore të Curaçao

Plazhet e Curaçaos janë sekretet më të mira të ishullit. Këto janë plazhe të vogla, intime, të izoluara dhe ...

Plazhet e Menorcës

Duke përfituar nga pushimet që i kemi afër cepit, dhe nëse koha është e mirë, një mundësi shumë e mirë ...

Plazhet kryesore Nassau në Bahamas

Bahamas është i njohur në të gjithë botën për plazhet e saj të pabesueshme. Kjo është arsyeja pse ne ju ofrojmë një listë të plazheve më të mira ...

3 hotelet kryesorë në Aruba

Aruba ka një larmi të gjerë hotelesh, të cilat mund ta bëjnë të vështirë zgjedhjen tuaj; kështu që ne ju japin me ...

Ishulli i Panjohur i Njeriut

E vendosur në Detin Irlandez, midis Anglisë, Skocisë, Uellsit dhe Irlandës, është një territor i varur i Kurorës Britanike, ...

Monako, vendi i luksit

Pas Vatikanit, Monako është vendi i dytë më i vogël në botë, dhe paradoksalisht i pari në dendësinë e popullsisë.

Las Vegas, "qyteti i mëkatit" (III)

Ne arrijmë në një pjesë të rëndësishme të udhëtimit tonë në çdo udhëtim, ushqimin lokal. I gjithë vendi me të vërtetë nuk e di ...

Udhëzues Praktik i Curacao

  Vendndodhja Curaçao është e vendosur në jugperëndim të Karaibeve, në gjerësinë gjeografike 12 ° në veri dhe gjatësinë 68 perëndim. The ...

Blerja në Singapor

Nëse nuk keni qenë ende në Azi, Singapori është një nga opsionet më të mira për të filluar. Jo vetëm sepse që nga ...