Kisha e Zojës së Shkëmbinjve, në Mal të Zi

kisha-zonja-jonë-e-shkëmbinjve

Një nga destinacionet në Evropën Juglindore është Mali i Zi. Isshtë një vend i vogël i vendosur në Ballkan, me një vijë bregdetare në detin Adriatik. Ishte pjesë e Jugosllavisë deri në rënien dhe shpërbërjen e Bllokut Komunist në 1992.

Sot Mali i Zi është një destinacion i shkëlqyeshëm turistik dhe pak nga pak po njohim thesaret e tij. Për shembull, Kisha e Zojës në Shkëmbinj, në Perast. Perast është në Gjirin e Kotorrit dhe përbëhet nga dy ishuj, ishulli i Shën Gjergjit dhe ai i Zojës së Shkëmbinjve, i cili është vendi ku ndodhet kisha e vogël dhe popullore.

Vlen të thuhet se ky ishull i vogël është artificial dhe ka 3030 metra katror sipërfaqe. Gjithçka filloi si një grumbull i thjeshtë shkëmbinjsh, por kur në 1452 dy peshkatarë gjetën një imazh të Virgjëreshës Mari, ata filluan ndërtimin e një kishëz të vogël në ato shkëmbinj. Kur venecianët mbërritën në shekullin e shtatëmbëdhjetë ata ndërtuan një kishëz katolike ku ortodoksët qëndronin më parë dhe vendosën ta zgjerojnë atë.

Kështu, ata filluan të sjellin gjithnjë e më shumë shkëmbinj nga kontinentale dhe i dhanë formë Ishulli i Zojës së Shkëmbits ku kisha u ndërtua përfundimisht. Mbahej zakoni i mbledhjes së gurëve dhe kështu, çdo 22 korrik qytetarët e Perastit mbërrijnë me anije dhe hedhin të tyret. Kisha daton nga viti 1722 dhe përmban një ikonë të Virgjëreshës Mari nga shekulli i XNUMX-të. Pranë tij është një muze që i kushtohet historisë së Perastit.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*