Cerro del Hierro

Cerro del Hierro është një monument mbresëlënës natyror i vendosur në provincën e Sevilla tashmë pothuajse shtatëqind metra mbi nivelin e detit. E shfrytëzuar si një minierë që nga kohërat romake, ajo formon, së bashku me rrethinat e saj, Parku Natyror Sierra Norte.

Siç sugjeron emri i saj, ai vlerësohej shumë për pasurinë në hekur të shkëmbinjve të tij gëlqerorë. Por tani rëndësia e tij qëndron në peizazhin spektakolar që përbën sipërfaqen e tij karstike. Dhe, mbi të gjitha, për vlerën e saj natyrore dhe për të qenë perfekte për të shëtitje dhe ngjitje. Nëse doni ta njihni më mirë Cerro del Hierro, ne ju inkurajojmë të vazhdoni të lexoni.

Konformimi i Cerro del Hierro

Origjina e Cerro del Hierro daton që nga Periudha kambiane, kjo do të thotë rreth pesëqind milion vjet më parë. Ajo u formua nga shtretërit e detit që shndërroheshin në shkëmbinj gëlqerorë. Më pas, toka është të karstifikuar duke shndërruar një pjesë të pasurisë së saj të hekurit në okside dhe hidrokside që nga ana tjetër formuan venat.

E gjithë kjo çoi në minierat e Cerro del Hierro, e cila, siç ju thamë, u fillua nga Romakët. Qysh në shekullin e XNUMX-të, kompanitë skoceze minuan mineralin dhe krijuan Qyteti e cila është akoma e banuar dhe prandaj mund ta vizitoni edhe sot. Kishte madje një linjë hekurudhore që lidhte këtë zonë me portin e Seviljes për transferimin e hekurit.

Dhe jeta në zonë nuk duhej të ishte e lehtë, pasi quhet "Siberia Sevilliane", mbase me pak ekzagjerim. Sidoqoftë, e vërteta është se, në dimër, ndodhin temperatura prej disa gradë nën zero.

Pamje nga Cerro del Hierro

Cerro del Hierro

Gjërat për të bërë në Cerro del Hierro

Siç kemi shpjeguar, kjo zonë është e përshtatshme për të ngjitje dhe shëtitje. Lidhur me këtë të fundit, ajo ka pyje të harlisur dhe disa rrugë kaq të bukura sa nuk mund t’i humbasësh. Ne do t'ju tregojmë dy prej tyre si shembuj.

Rruga e gjelbër e Sierra Norte de Sevilla

Pikërisht paraqitja hekurudhore që përmendëm më parë tani është shndërruar në një rrugë të gjelbër që mund të udhëtoni në këmbë ose me biçikletë malore. Vetë një pjesë e qytetit të minierave dhe, më konkretisht, e të ashtuquajturave Shtëpia e Anglezëve, e cila shërbeu si vendbanim për inxhinierët dhe menaxherët e minierës së vjetër. Aktualisht, ajo strehon një Qendra e interpretimit në Cerro del Hierro.

Shtegu Cerro del Hierro

Isshtë një rrugë tjetër e thjeshtësisë së jashtëzakonshme pasi që ka vetëm dy kilometra. Vlen ta vizitoni për bukurinë e saj natyrore, me formacione shkëmbore aq të veçanta sa lapiante dhe hala. Por edhe sepse hyn në tunelet dhe galeritë e minierës së vjetër.

shkallëzim

Cerro del Hierro është gjithashtu një zonë e përkryer për ngjitje. Në fakt, ekziston vendi më i rëndësishëm për të praktikuar këtë sport në të gjithë provincën e Seviljes. Në total, ajo ka disa njëqind e njëzet mënyra që përfshijnë disa të ngjitjeve klasike por edhe të tjera më moderne dhe komplekse. Nëse e pëlqeni këtë sport, është thelbësore që të njihni Cerro del Hierro.

Qyteti i minierave

Përveç shijimit të natyrës, ju këshillojmë të vizitoni qytetin e vjetër minerar për të cilin ju thamë më herët. Në të, përveç se do të shihni mbetjet e shtëpive, do të vëzhgoni edhe ndërtime minierash, depo, a Kisha anglikane dhe e vjetra stacion treni. Ju gjithashtu keni qendrën e interpretimit që kemi përmendur dhe një restorant ku mund të rimbushni bateritë.

Kisha anglikane

Kisha e vjetër anglikane në qytetin e Cerro del Hierro

Dy qytetet e bukura përreth Cerro del Hierro

Por vizita juaj në këtë mrekulli natyrore do të jetë e paplotë nëse nuk i njihni dy qytetet e bukura që janë afër tij, vetëm disa kilometra larg, dhe që janë midis më e bukura në provincën e Seviljes. Ne do t'ju tregojmë rreth tyre.

Konstandini

Shumë afër Cerro del Hierro do të gjesh këtë qytet të vogël të bardhë, mezi gjashtë mijë banorë, të vendosur në zonë Sierra Morena. E deklaruar Kompleksi Historik Artistik, qyteti i Konstandinës ka shumë për t'ju ofruar.

Për të filluar, ju mund të vizitoni ato kala. Wasshtë ndërtuar në kohën arabe ndoshta mbi mbetjet e një fortese të vjetër. Sidoqoftë, modifikimet e tij të fundit datojnë nga shekulli i XNUMX-të. Isshtë një Pasuri e Interesit Kulturor dhe, megjithëse kalimi i kohës ka shkaktuar kërdi në të, reformat janë ndërmarrë kohët e fundit.

Ju gjithashtu duhet të vizitoni në Konstandinën Kisha e Zojës së Mishërimit, një tempull Mudejar nga shekulli i XNUMX-të, megjithëse fasada e tij spektakolare e kullës është e shekullit të XNUMX-të. Po aq e këshillueshme është një vizitë në kishat e Nuestro Padre Jesús dhe La Concepción dhe manastirët e Santa Clara dhe Tardón.

Por mbase gjëja më e bukur për Konstandinën është e tija përkrenare historike, me ndërtesën neoklasike të Bashkisë dhe shumë shtëpive të saj madhështore në stilin rajonalist ose po aq neoklasik. Një shembull i mirë i tyre është Csi pallat i akuzave të Fuente. Më në fund, ju rekomandojmë që të ecni nëpër lagjen Morería dhe të shihni Kullën e Sahatit.

Kalaja e Kostandinit

Kalaja e Konstandinit

Shën Nikolla i Portit

Gjithashtu disa kilometra nga Cerro del Hierro do ta gjeni këtë qytet të bukur edhe më të vogël se ai i mëparshmi pasi ka rreth gjashtëqind banorë. Në të mund të vizitoni të bukurën Kisha Mudejar e San Sebastián, brenda së cilës është fonti ku ai u pagëzua San Diego de Alcala.

Vetëm një nga monumentet e saj është vetmitimi i San Diegos, gjithashtu Mudejar. Dhe, krahas këtyre, Urë romake mbi lumin Galindón, një transept prej guri në shekullin e XNUMX-të dhe mbetjet e një kulle myslimane.

Por San Nicolás del Puerto ka ende një surprizë tjetër për ju. Bëhet fjalë për Ujëvarat Huesna, një monument natyre që ju këshillojmë ta shihni. Përbëhet nga një grup ujëvarash dhe pishinash të vogla të rrethuara me bimësi pyjore dhe buzë lumit.

Si të shkoni në Cerro del Hierro

E vetmja mënyrë që duhet të arrini në këtë hapësirë ​​mbresëlënëse natyrore është rruga. Mund ta përdorni nga Konstantina në jug ose nga San Nicolás del Puerto në veri. Në rastin e parë, duhet të merrni rrugën A-455 dhe pastaj SE-163. Nga ana tjetër, nëse udhëtoni nga San Nicolás, rruga është, drejtpërdrejt, e SE-163.

Në përfundim, Cerro del Hierro Shtë një monument i mrekullueshëm natyror ku mund të ngjitesh dhe të bësh shëtitje. Por gjithashtu kënaquni me peisazhet e saj dhe vizitoni dy qytetet e bukura që kemi përmendur. Nëse keni mundësi, vizitojeni, nuk do të pendoheni.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*