Kopshti botanik i Santa Catalina

Imazhi | Wikipedia

Një nga vendet më të veçanta në provincën e Alava, Spanjë, është Kopshti Botanik i Santa Catalina. Njihet gjithashtu si Kopshti Botanik Iruña de Oca ose Kopshti Botanik Trespuentes. Pra, është plotësisht e këshillueshme që ta vizitoni atë gjatë një largimi në Vitoria - Gasteiz, kryeqyteti i Alava.

Të gjithë ata që e njohin për herë të parë pajtohen se është një vend befasues për shkak të shkrirjes së rrënojave të manastirit Santa Catalina, natyrës së Sierra de Badaia dhe pikëpamjeve të Llaneda Alavesa, e cila përkthehet në një parajsë të paqen dhe bukurinë.

histori

Shtëpia origjinale e kullës u ndërtua nga familja më e fuqishme e Iruña de Oca në shekullin e XNUMX-të, gjatë një periudhe revoltash feudale. Në shekullin e XNUMX-të, familja Iruña vendosi të zhvendosej në Vitoria-Gasteiz, në kullën aktuale të Doña Otxanda dhe t'ia jepte vendbanimin e tyre të vjetër urdhrit Jerónimos. Vite më vonë ai kaloi në duart e murgjve Augustinian, të cilët ruajtën kullën e vjetër për të shtuar një kishë me një manastir dhe ndërtuan Manastirin e Santa Catalina.

Tashmë në shekullin e 1833-të, Konfiskimi i Mendizábal detyroi murgjit të largoheshin nga vendi dhe rrënimi kapi manastirin. Gjendja e tij u përkeqësua për shkak të Luftës së parë Carlist (1840 dhe XNUMX), pas disfatës Karlistët i vunë flakën që të mos binte në duart e armikut. Tani e tutje Manastiri i Santa Catalina ra në harresë.

U desh deri në fund të shekullit të XNUMX-të që këshilli i qytetit Iruña de Oca të fillonte të punonte në një projekt që do të lejonte rikuperimin e sitit, duke përmirësuar të gjitha aspektet e nevojshme për të ofruar një përvojë tjetër dhe pasuruese. Ky objektiv u bë realitet në vitin 2003 kur u hapën dyert e Kopshtit Botanik Santa Catalina. Që nga ai vit, vizitat janë rritur në mënyrë eksponenciale.

Imazhi | Hotel Dato

Manastiri dhe kisha

Kompleksi, me një sipërfaqe prej 32.500 metra katrorë, ruan rrënojat e një pallati të vjetër, një manastir dhe një kishë, si dhe mbetjet e tarracave të vjetra të punës. Një mur prej guri murature mbron këtë kopsht botanik, një vend ku gjejmë dy hapësira të diferencuara qartë: pjesën e brendshme dhe të jashtme të rrënojave. Brenda, ju ende mund të vlerësoni dhomat e ndryshme të manastirit Augustinian, duke përfshirë kishën ose vendkalimin. Përveç kësaj, brenda mund të gjejmë një strukturë të madhe metalike, e cila ngre vizitorin në një nga pikat më të larta të Manastirit Santa Catalina përmes një shkalle spirale, duke krijuar kështu një këndvështrim të mrekullueshëm nga i cili mund të shihni Llanada Alavesa, qyteti i Vitoria - Gasteiz dhe Sierra de Badaia. Jashtë ju mund të shihni cisternat ose tarracat për rritjen e hardhive, ndër të tjera.

Kopshti Botanik i Santa Catalina

Kopshti Botanik i Santa Catalina strehon më shumë se një mijë lloje të bimëve nga pesë kontinentet. Ky koleksion botanik lind nga pasuria e madhe floristike e Iruña de Oca falë mikroklimës që i lejon asaj të ketë specie klimatike mesdhetare dhe specie me karakter Atlantik.

Përveç kësaj, ky kopsht ka një redoubt interesant të lisave të holm, përfaqësues i lisit primitiv holm që në kohërat e mëparshme pushtoi të gjithë Sierra de Badaia.

Gjatë turneut ne mund të shijojmë specie vendase dhe ndërkombëtare. Pemët dhe lulet përhapen në të tre zonat e parkut: me hije, në fund të luginës dhe në anën me diell.

Parku i Yjeve

Kopshti Botanik i Santa Catalina është çertifikuar si Parku i parë Yll në Spanjë duke përmbushur kushtet e përshtatshme për të kryer aktivitete të vëzhgimit të universit. Kjo njohje krijon organizimin e turneve të drejtuara gjatë natës, koncerteve nën yje ose sesioneve të planetarit Full Dom 360º.

Imazhi | Pixabay

Fermë fluturash

Në pjesën e sipërme të Kopshtit Botanik të Santa Catalina ka një dhomë të vogël sferike që vepron si një kopsht fluturash. Koha më e mirë për të parë fluturat është muaji korrik.

Informacioni i interesit

Si të arrini

Mënyra më e mirë për të shkuar në Kopshtin Botanik Santa Catalina nëse e përdorim atë nga Vitoria-Gasteiz është në linjën 13 të Álava-autobus, e cila lidh kryeqytetin me Trespuentes. Stacioni i autobusit është ngjitur me kishën. Nga atje do t'ju duhet të ecni deri në hyrje të kopshtit. Në rastin e udhëtimit me makinë private, këshillohet të përdorni AP-68 si referencë pasi kopshti është më pak se 6 km nga kjo rrugë.

Kohëzgjatja e vizitës

Kohëzgjatja e vlerësuar është 1 orë. 30 metra afërsisht edhe pse nuk ka ndonjë afat kohor.

Koha më e mirë për të vizituar

Koha më e mirë për të parë lulet është gjatë pranverës (maj dhe qershor), megjithëse nëse doni të vlerësoni ngjyrat e vjeshtës, këshillohet që ta vizitoni atë nga tetori.

A është e nevojshme të rezervoni?

Nëse vizita që dëshironi të bëni është falas, nuk është e nevojshme. Përndryshe, nëse preferoni udhëtimin me guidë, duhet.

Vizitoni çmimin

  • Bileta individuale: 3 euro.
  • Fëmijë deri në 10 vjet falas.
  • Grupe me 10 ose më shumë persona 2 euro.
  • Kartë studentore 1,5 euro.

Orar

  • Orët e verës (1 maj - 25 shtator): e hëna deri të premten nga ora 10:00 deri në 14:00 pasdite. Të shtunave, të dielave dhe pushimeve nga ora 10:00 deri në 20:00.
  • Orari gjatë pjesës tjetër të vitit: e hëna deri të premten nga ora 10:00 deri në 14:00 pasdite. Të shtunave, të dielave dhe pushimeve nga ora 11:00 deri në 15:00 pasdite.
Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*