Kopshti i Fjalëve, një gjë që duhet parë në Tokio

Në ditët tona Japoni Ajo nuk është e njohur vetëm për sushi, samurais ose Fujisan, malin e tij të shenjtë dhe ikonën kombëtare, por edhe për cilësinë e saj filma dhe seriale të animuara. Anime ka pushtuar botën për një kohë të gjatë dhe në fakt, posa të arrini në Aeroportin Ndërkombëtar Narita ju keni mundësinë që udhëtimin tuaj ta dedikoni për të njohur ato vende që anime ka bërë të njohur në të gjithë botën sepse një ofrohet harta turistike rreth anime dhe manga.

Personalisht një nga filma anime që më ka pëlqyer më shumë për një kohë tani është Kopshti i Fjalëve, një krijim i shkurtër i vendosur në një nga kopshtet më të bukura në Japoni: Shinjuku Gyo-en. Do të shkoni në Japoni? Atëherë mos ndaloni së udhëtuari.

Kopshti i Fjalëve, anime

Shtë një përmbledhje Film i animuar 2013 thirrje në japonisht Kotonoha no Niwte Wasshtë shkruar dhe drejtuar nga i madhi Makoto Shinkai dhe kënga e tij origjinale është një gjë e mrekullueshme që do të qëndrojë në kokën tuaj për një kohë të gjatë.

Historia përqendrohet në një Djalë 15 vjeçar me emrin Takao Akizuki i cili ëndërron të jetë një stilist dhe prodhues i këpucëve dhe marrëdhëniet e çuditshme që ai ka me një Grua 27-vjeçare me emrin Yukari Yukino. Ata takohen në një nga pavionet elegante të Shinjuku Gyo-en dhe Parku i bukur bëhet kështu skena e një marrëdhënieje që rritet dhe kapet përkundër gjithçkaje, misteri, heshtja dhe ndryshimi i moshës.

Takimi është në ditë me shi. Më 1 qershor, fillon sezoni i shirave në Japoni që zgjat rreth një muaj ku shumë ditë të javës janë me shi. Ato ditë, Takao gjithmonë i mungon klasa dhe shkon në kopsht për të hartuar këpucë dhe për ndonjë arsye të panjohur dhe ajo kurrë nuk rrëfen se janë ato ditë me shi të njëjtë që bie në kopsht për të pirë birrë dhe për të ngrënë çokollata. Sikur asnjëri prej tyre të mos kishte detyrime apo përgjegjësi të tjera.

Pak nga pak historia po zbërthehet dhe audienca po mëson detaje të tjera.Jukino as nuk ia tregon emrin e tij ndërsa Takao rrëfen absolutisht të gjitha ëndrrat e tij. Dy njerëz të vetmuar dhe të trishtuar që ngadalë, me ato takime dhe ato biseda, po dalin nga kriza e tyre.

Kah fundi i filmit zbulojmë se Yukino është në të vërtetë një mësues japoneze i letërsisë në të njëjtin institut që ndjek Takao, megjithëse nuk e njeh atë, dhe se ai kishte probleme me disa studentë xhelozë për të cilët ndihej aq keq sa u ndal duke shkuar në mësimdhënie.

Ndërsa bie shi dhe ata ndajnë një drekë në apartamentin e Yukino, pas një përmbytjeje që i detyron të dalin jashtë parkut, Takao deklaron dashurinë e tij por Yukino mban një distancë që lëndon djalin dhe e bën atë të vrapojë pasi bërtet në të dyzetat. Oh, fundi është i mrekullueshëm sepse kur mendon se gjëja mbaron atje, ajo vrapon pas tij në shi. Nuk do të tregoj më shumë sepse nuk dua prish por mos e humb atë!

Kopshti Shinjuku Gyo-en

Vendi natyror për Kopshtin e Fjalëve është parku i bukur në këtë pjesë të Tokios, Shinjuku. Në kohë të tjera, më shumë se një shekull më parë, Ishte kopshti i familjes së pasur Naito por më vonë kaloi në duart e familjes perandorake dhe më vonë u bë publike.

Shtrirja e kopshtit daton nga gjysma e dytë e shekullit të 1906-të dhe një shekull më vonë ishte gjithashtu një kopsht botanik. Paraqitja aktuale daton nga viti XNUMX megjithëse sulmet ajrore të amerikanëve në 1945 e shkatërruan plotësisht dhe duhej rindërtuar pas luftës. Ishte Në 1949 u hap për publikun si Shinjuku Gyoen, "kopshti perandorak".

Këtë kopsht zë pothuajse 60 hektarë dhe ka një perimetër prej 3.5 kilometrash. Tre stile e dallojnë atë, për një gjatësi ekziston një Sektori francez i kopshtit, një tjetër japonez dhe një tjetër anglisht. Nëse shkoni në Japoni për në Hanami, lulja tradicionale e qershisë, ky është një vend i shkëlqyeshëm për ta parë atë. Sektori japonez ka pellgje të mëdha me ishuj dhe ura dhe shumë pavione. Sektorët francezë dhe anglezë janë hapësira më të hapura dhe të pyllëzuara.

Kopshti ka 20 mijë pemë dhe midis tyre më shumë se gjysma janë pemë qershie, ka edhe kedra himalaj, selvi dhe një çerdhe të bukur që daton nga vitet 50 dhe që është shtëpia e rreth 1700 specieve tropikale dhe subtropikale. Një tjetër kohë e mirë për të vizituar kopshtin është në vjeshtë, për okër, të verdhë dhe të kuqe të pemëve.

Vizitoni Shinjuku Gyoen

E vetmja negative është se ky kopsht mbyllet për mendimin tim shumë herët: 4.30 pasdite. Në ditët e pranverës ose verës është shumë e shëmtuar të mos jesh në gjendje të ecësh atje kështu që nuk kuptohet pse ato nuk i zgjasin orët e hapjes.

Kopshti Ka tre porta hyrëse, Okido, Shinjuku dhe Sendagaya. Porta Shinjuku është vetëm një dhjetë minuta më këmbë nga New South Exit i JR Shinjuku ose pesë minuta nga Stacioni Shinjukugyoenmae në Linjën e Metrosë Marunouchi. Okido Gate është gjithashtu një pesë-minuta në këmbë nga këto stacione dhe Sendagaya është i njëjti nga stacioni me të njëjtin emër në JR Chuo-Sobu Line.

Mund të hyni nga ora 9 e mëngjesit, por mos shkoni të hënën sepse është mbyllur, përveç mes fundit të marsit dhe fillimit të prillit, për hanami dhe në fillim të nëntorit, i cili është i hapur gjatë gjithë javës. Çerdhja mbyllet më herët, në 4 pasdite.

Parku hapet nga ora 9 e mëngjesit deri në 4:30 pasdite megjithëse hyrja lejohet vetëm deri në 4. Mbyllur të hënave ose ditën tjetër nëse e hëna është pushim dhe gjithashtu nga 29 dhjetor deri më 3 janar. Hyrja është shumë e lirë, mezi 200 jen e cila është rreth 2 dollarë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*