Kostum rajonal Galician

Ne e kuptojmë se si Kostum rajonal Galician ai i përdorur nga burrat dhe gratë në këtë rajon në mënyrë të rregullt në të kaluarën. Shtë e vërtetë se ai i përdorur për detyrat e përditshme nuk ishte i njëjtë me atë të përdorur në festa. Në të njëjtën mënyrë, kishte dallime midis provincave të ndryshme dhe madje edhe këshillave të Galicisë.

Sidoqoftë, kostumi rajonal i Galicisë ka, që nga kohët e lashta, një uniformitet më të madh se ai i komuniteteve të tjera spanjolle. Si meshkujt ashtu edhe femrat përbëhen gjithmonë nga të njëjtat veshje, edhe pse ka kombinime dhe nuanca të ndryshme. Por, edhe në lidhje me këtë të fundit, ashpërsi dhe shumëllojshmëri e vogël ngjyrash nga të gjithë ata. Në çdo rast, nëse doni të dini më shumë për kostumin rajonal të Galisë, ju ftojmë të vazhdoni të lexoni.

Pak histori e kostumit rajonal të Galicisë

Grupi muzikor Galician

Grup muzikor i veshur me kostumin rajonal të Galicisë

Veryshtë shumë e vështirë të flasësh për origjinën e kostumit tipik të Galicisë (këtu po ju lëmë një artikull rreth vende të bukura në këtë rajon) Por ato kthehen shumë shekuj më parë. Banorët e zonave rurale asimiluan veshjen e paraardhësve të tyre dhe ia kaluan pasardhësve të tyre.

Në fakt, kjo veshje nuk filloi të studiohej deri në mesin e shekullit të XNUMX -të, kur Romantizmi ngjalli interes në traditat autoktone të qyteteve. Rezultati i kësaj ishte Shoqëria Popullore Galike, krijuar nga intelektualë si Emilia Pardo Bazán o Manuel Murguia për të ringjallur traditat dhe kulturën galike.

Ndër aktivitetet e tij ishte themelimi i koreve rajonale që donin të visheshin me veshje tipike. Ishte atëherë që u bë një përpjekje për të rimarrë kostumin rajonal të Galisë. Në atë kohë, ajo tashmë ishte zëvendësuar me rroba më moderne të pëlhurave të ndryshme të krijuara me impulsin e Revolucioni IndustrialMe Prandaj ishte e nevojshme të hetohej.

U zbulua se veshja tipike e Galicisë daton, të paktën, në Shekulli XVII, siç u shfaq në dokumente të ndryshme. Midis këtyre, akte noteriale ku ishin të listuara prika dasmash dhe trashëgimi. Gjithashtu u pa se, në ato kohë, ata ishin petrucios ose më të vjetër të vendit që shënuan modelet dhe gjithashtu se, me veshjen, tregoheshin rrethanat e atyre që e mbanin atë. Për shembull, kishte shami për peticione, fustane për gra të martuara ose beqare dhe dengë nga mungesat.

Nga ana tjetër, ato kostume rajonale ishin bërë me pëlhura leshi ose prej liri që morën emra të ndryshëm sipas prodhimit ose origjinës së tyre. Kështu, picote, estameña, llambë, nazkote, sanel, tërheqje ose baeta.

Siç ju thamë, të gjitha këto pëlhura u thjeshtuan nga Revolucioni Industrial dhe gjithashtu në këtë kohë ndikimet e qyteteve u futën në kostum. Po kështu, përpunimi artizanal po i linte vendin punëtorive të qepjes dhe, me gjithë këtë, kishte një standardizimi progresiv të kostumit rajonal të Galicisë që ka mbijetuar deri më sot.

Kostum rajonal Galician për gra dhe burra

Pasi të kemi bërë pak histori, ne do të flasim me ju për veshjet që përbëjnë kostumin tipik galik për gratë dhe burrat. Ne do t'i shohim veçmas, por është interesante që ju e dini që disa janë të zakonshme për të dy gjinitë.

Veshje tipike galike për gratë

Kostum rajonal Galician për gratë

Kostum rajonal Galician për gratë

Elementet bazë të veshjeve tradicionale galike për gratë janë fundin e kuq ose të zi, përparësen, ethet e dengit dhe shaminëMe Lidhur me të parën, të quajtur edhe saya ose basquiñaIsshtë e gjatë, megjithëse nuk ka pse të prekë tokën dhe, përveç kësaj, duhet të kthehet një e gjysmë në bel.

Nga ana e saj, platforma është e lidhur në bel mbi skaj. Sa për shami ose pano, paloset në gjysmë për të marrë një formë trekëndore dhe lidhet rreth kokës në skajet e saj. Për më tepër, mund të jetë me ngjyra të ndryshme dhe, ndonjëherë, mbi të vihet një kapelë kashte ose një kapak, i cili është i njëjtë, por më i vogël.

Dengue meriton një përmendje të veçantë, pasi është një nga veshjet më tipike të kostumit rajonal të Galicisë. Shtë një copë leckë që vendoset në anën e pasme dhe dy skajet e së cilës kalohen nëpër gjoks për t'u kthyer mbrapa dhe lidhur përsëri në shpinë. Zakonisht, është zbukuruar me kadife dhe rhinestones. Nën ethet e dengit, ai merr një këmishë e bardhë me një dekolte të mbyllur, mëngë të fryra dhe zbukurime me rrudha.

Këpucët, të quajtura misri o vargëzues Ato janë prej lëkure dhe kanë thembra druri. Me ta, veshja bazë e kostumit tipik Galician për gratë është përfunduar. Sidoqoftë, elementë të tjerë mund të shtohen.

Isshtë rasti i mbaje, e cila është një platformë më e madhe; të refaixo, e cila nga ana e saj vendoset në fustanet dhe popolot, një lloj të brendshme të gjatë që arrin në gjunjë dhe përfundon në dantella. E njëjta gjë mund të thuhet për shall, një shami me tetë cepa, e gete ose media, të dyshe dhe xhaketëMe Më në fund, merr emrin e Sapo grupi i stolive që varen në gjoks dhe që kulmojnë detajet e kostumit.

Veshje tipike galike për burra

Pipers me kostum rajonal Galician

Pipers veshur me kostum rajonal Galician për burra

Nga ana e tij, veshjet tipike galike për burrat përbëhen kryesisht nga dollakë të zinj, xhaketë, jelek dhe kapakMe Të parat janë një lloj pantallonash që arrijnë në gjunjë. Ndonjëherë ato plotësohen me dollakëGjithashtu disa dollakë, por që shkojnë nga ajo pjesë e fundit e trupit tek këpucët. Kjo e fundit u shfaq në shekullin XIX për të zëvendësuar çorapet, megjithëse ato janë ende të përdorura.

Nën pantallonat, ju gjithashtu mund të vishni një cirolaMe Shtë një veshje e brendshme e bardhë që shikon nga poshtë saj ose është e futur në gaiter të lidhur në këmbë me një fjongo.

Sa i përket xhaketës, ajo vishet e shkurtër dhe e pajisur. Gjithashtu përmban mëngë të ngushta dhe dy xhepa horizontale. Nën të, a këmishë dhe mbi jelekMe Gjithashtu, në bel shkon faixa ose brezi, i cili shkon rreth dy herë, ka xhufka dhe mund të jetë me ngjyra të ndryshme.

Së fundi, montera o monteira Hatshtë kapelja tipike e kostumit rajonal të Galisë për burra. Në modelin e tij, ai përkon me emrin e tij asturian dhe origjina e tij daton në Mesjetë. Galicia ishte e madhe dhe trekëndore, megjithëse kishte edhe veshë për ditët e ftohta.

Po kështu, montera mbante xhufka dhe, si kuriozitet, do t'ju tregojmë se, nëse ata shkonin në të djathtë, mbajtësi ishte beqar, ndërsa, nëse shfaqeshin në të majtë, ai ishte i martuar. Me kalimin e kohës, ajo i dha rrugën chapeus ose kapele, tashmë të bëra nga ndjerë, tashmë të tipit beretë në zonën Vigo (këtu keni një artikull për këtë qytet).

Nga ana tjetër, edhe pse tashmë ka rënë në përdorim, kishte një pjesë tjetër shumë kurioze me veshje tipike galike. Ne flasim për koroza, një pelerinë e bërë nga kashtë që përdorej për ditët më të ftohta të vitit.

Kur përdoret veshja rajonale e Galisë?

Lucus djeg

Festat e Arde Lucus

Pasi të keni njohur veshjet tipike galike, gjithashtu do të jeni të interesuar të dini kur përdoret. Logjikisht, në festivalet e qyteteve të të gjithë Galicisë ka njerëz të veshur me këto kostume.

Normalisht, ata janë pjesë e orkestrave tradicionale, anëtarët e të cilëve janë muzikantë me frymë dhe goditje. Sa i përket familjes së parë të instrumenteve, interpretuesit e Gajde Galiciane, edhe nëse punojnë vetëm.

Ky instrument i përket traditës më të thellë të asaj toke, deri në atë pikë sa është një nga simbolet e tij. Për këtë arsye, një piper nuk mund të kuptohej pa kostumin tipik të Galicisë. Shtë e vërtetë se gajde është gjithashtu një element bazë i folklorit Asturian dhe madje edhe i zonave Bierzo dhe Sanabria, por Galiciani ka disa dallime.

Në çdo rast, të dy sulmuesit, perkusionistët dhe valltarët janë gjithmonë të veshur me kostumin rajonal të Galicisë. Dhe ata janë të pranishëm në festimet kryesore të tokës së tyre. Për shembull, ato nuk mungojnë festimet e Apostullit Santiago, jo vetëm mbrojtës i Galicisë, por edhe i gjithë Spanjës.

Po kështu, ata ecin rrugëve të Lugo gjatë festimet e San Froilán dhe shfaqen në festimet e Pashkëve të tilla si ato të Çerdhe y Ferrol, të gjithë ata të deklaruar me interes turistik. Ju madje mund t'i shihni këta përkthyes të veshur me kostumin tipik Galician në festime më pak të lidhura me fenë.

Për shembull, është e zakonshme të gjesh grupe brejtësish Lucus djeg, ku njerëzit e Lugos kujtojnë të kaluarën e tyre romake; në Feira Franca të Pontevedrës, bazuar në të kaluarën mesjetare të qytetit, ose në Pelegrinazhi i Catoira Viking, e cila përkujton ardhjen në atë qytet të trupave Norman për të plaçkitur zonën.

Festa e Vikingëve në Catoira

Pelegrinazhi i Catoira Viking

Së fundi, numri i njerëzve të veshur me kostumin rajonal Galician në festimet gastronomike është shumë i madh. Gjatë gjithë vitit ka shumë në të gjithë rajonin. Por ne do të nxjerrim në pah për ju të famshmet Festivali i prodhimeve të detit të mbajtur në qytetin O Grove çdo tetor, dhe oktapodi, e cila zhvillohet në Carballino të Dielën e dytë të Gushtit. Sidoqoftë, konsumi i këtij cefalopodi është aq i rrënjosur në Galicia sa që, praktikisht, të gjitha lokalitetet kanë festën e tyre gastronomike bazuar në të dhe me vendasit e saj të veshur me kostum tipik.

Si përfundim, ne kemi rishikuar për ju Kostum rajonal Galician për burrat dhe gratë. Ne kemi kaluar nëpër historinë e tij dhe elementët e tij tradicionalë për t'ju treguar përfundimisht se ku mund ta shihni më shpesh. Tani ju vetëm duhet të udhëtoni në Galicia dhe ta vlerësoni atë drejtpërdrejt.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*