Kostum tipik i Veracruz

Kostumi tipik i Veracruz-it i përgjigjet, nga njëra anë, substratit autokton të këtij shteti meksikan dhe, nga ana tjetër, ndikimit të kolonizatorëve spanjollë. Shtë e vërtetë që çdo qytet në zonën e Veracruz dhe madje edhe të gjithë vendin kanë të tyret veshje tipike, por ka një padi që përcakton të gjithë shtetin dhe kapitalin e tij.

Meqenëse Veracruz është në bregun lindor të Meksikë dhe ka një klimë të ngrohtë tropikale, veshja e saj tipike duhet të jetë, me forcë, e lehtë dhe jo shumë e ngrohtë. Temperaturat mesatare që tejkalojnë njëzet gradë nuk mund të tolerohen gjatë gjithë vitit me veshje të ngrohta. Por ka shumë elementë të tjerë që kanë përcaktuar kostum tipik i Veracruz. Nëse doni t’i njihni, ju ftojmë të vazhdoni leximin.

Historia e kostumit tipik të Veracruz

Gjëja e parë që duhet t'ju tregojmë është se shteti i Veracruz përdor gjithashtu kostum karro dhe Veshjet e Tehuanos. Kjo e fundit u përdor nga gratë Zapotec të shtetit të Oaxaca dhe u përjetësua nga piktori Frida khalo në shumë piktura të tij. Por si kjo dhe e para janë bërë simbole botërore të Meksikës. Prandaj, nuk do t'ju habisë që ato janë tipike edhe për Veracruz.

Përkundër gjithçkaje që sapo ju shpjeguam, kostumi tipik i ekselencës së Veracruz quhet kostum jarocho, e cila vjen nga e ashtuquajtura Sotavento Veracruzano, që do të thotë, i rajonit të shtetit të emëruar kështu që shtrihet në jug të të njëjtit. Gjithashtu, kjo veshje ka një histori shumë interesante.

Thuhet se gratë e para arritën me spanjollët në Pellgu i Papaloapan ata kishin veshur rrobat e sjella nga Gadishulli Iberik. Ata ishin Kostume të stilit andaluzian ose levantin të bëra me pëlhura të errëta dhe të rënda. Por në këtë zonë të Veracruz, siç ju thamë, është shumë e nxehtë dhe, përveç kësaj, mbizotëron lagështia. Prandaj, veshjet e sjella nga Spanja nuk ishin të përshtatshme, pasi ishin bërë për klimë më të ftohtë.

Kostumet e këtyre grave përbëheshin nga funde shumëngjyrëshe, një përparëse e qëndisur, një shall dantelle, çorape pambuku dhe këpucë kadifeje. Përveç kësaj, ato ishin zbukuruar me medalje të bashkangjitura në qafë nga shirita prej mëndafshi ose kadifeje vetë.

Kostum tradicional i Veracruz për gratë

Veshje tipike Veracruz për gratë

Sidoqoftë, gratë vendase kishin veshur funde me lule dhe bluza me dantella bobini dhe shpatulla të rëna, si dhe këpucë në formën e blloqeve. Spanjollët kuptuan se si më e përshtatshme kjo veshje për klimën e Veracruz dhe ata filluan të braktisin veshjet që kishin sjellë nga Spanja.

Si një përzierje e kostumit lokal me disa ndikime hispanike, kostum jarocho, i cili gjithashtu miratoi forma të ngjashme për burrat. Ishte, pra, një proces sinteze midis modës gadishullore dhe asaj vendase nga Sotavento Veracruzano. Përveç kësaj, aksesorëve dhe zbukurimeve iu shtuan asaj.

Pasi të kemi bërë pak histori, është koha të shpjegojmë konkretisht dhe në detaje se si është kostumi tipik i Veracruz.

Si është padia e jarokos

Logjikisht, për të përshkruar kostumin tipik të Veracruz, ne duhet të bëjmë dallimin midis veshjeve për gratë dhe atyre për burrat. Sidoqoftë, të dy kanë dy emërues të përbashkët: ngjyra e bardhë dhe pëlhura të lehta e përshtatshme për nxehtësi.

Kostum tipik Veracruz për gratë

Veshja jarocha për gratë është edhe më e bukur sesa ajo e destinuar për burrat, pasi që ka më shumë dantella, qëndisje dhe zbukurime. Elementet themelore të kësaj kostum janë si më poshtë:

 • Një bluzë e llojeve këmishë nate e bardhë e bërë prej pambuku dhe "rrjetë" në shpatulla dhe gjoks. Kjo do të thotë që, në ato pjesë, ata kanë një qëndisje në formën e një rrjeti. Përveç kësaj, ajo është e përfunduar në qafë me një barretë të bërë me një fjongo mëndafshi.
 • Pettica gjithashtu e bardhë dhe gjithashtu e grirë në pjesën e poshtme që përdoret si sfond.
 • një funde fluturim shumë i gjatë dhe i gjerë mbi petkun që mbulon kyçet e këmbëve dhe që gjithashtu është zakonisht i bardhë. Po kështu, ajo është zbukuruar me të qëndisje dhe dikur kishte pak ngjitës.
 • Përparëse më e shkurtër në kadife të zezë dhe e qëndisur me lule me ngjyrë të kuqërremtë dhe gjithashtu një dantella kaçurrelë. Tiedshtë e lidhur në bel me anë të një fjongo mëndafshi dhe në brezin e tij ka një bandana i bërë prej pambuku, domethënë një shami e madhe prej pëlhure të shtypur me dy ngjyra.
 • një mantilla ose shall që mund të bëhet me dantella ose tyl të qëndisur. Ajo vendoset në shpatullat e bashkangjitura në gjoks me anë të a dollap me kyç ose kameo për të nxjerrë në pah rrjetën e këmishës së natës poshtë.
 • Un shall ose shalli i dytë i bërë në mënyrë të hollësishme me fije mëndafshi dhe që është i kombinuar me shiritin që zbukuron flokët.
Grua me kostum tipik nga Veracruz

Një grua e veshur me kostumin e jarokos

Së bashku me të gjitha sa më sipër, kostumi tipik i Veracruz për gratë përfshin pajisje të ndryshme y një model flokësh specifik. Lidhur me këtë të fundit, ai përbëhet nga një simite dhe dy gërsheta që janë zbukuruar me një fustan koke si një krehër, gjithashtu i quajtur kaçirulo. Më në fund, flokët zbukurohen me kopshte ose trëndafila që vendosen në njërën anë ose në tjetrën të kokës në varësi të statusit martesor të personit. Nëse është beqare, shkojnë majtas, ndërsa nëse është e martuar, djathtas.

Sa i përket aksesorëve të kostumit tipik Veracruz për gratë, a tifoz varur nga qafa me anë të një gjerdan. Kjo zakonisht është një xhevahir i familjes. Mund të jetë prej ari ose perlash, por edhe koral ose filigran. Më në fund, në disa raste një kryqëzim vishet edhe në qafë nga një shirit kadifeje.

Kostum tipik i Veracruz për burra

Shumë më lehtë se sa më sipër është veshja tipike Veracruz për burrat. Sidoqoftë, është gjithashtu shumë e bukur dhe, siç ju thamë, shquhet për ngjyrën e bardhë të të gjitha veshjeve. Në këtë rast, më të rëndësishmet janë si më poshtë:

 • Un pantallona e bërë nga pëlhura e freskët që arrin këmbët, domethënë, ndryshe nga kostumet e tjera tipike, nuk është e gjërë ose e gjatësisë në gju.
 • një guajabera ose këmishë me mëngë të gjata, të lirshme dhe gjithashtu prej pëlhure të lehta me çanta përpara. Ai gjithashtu zakonisht ka palosje për t'i dhënë asaj një hijeshi elegance.
 • Lloji këpucë pre dhe ngjyra e zezë ose e bardhë.
 • Kapelë palme me katër të çara në zonën e sipërme të saj (ajo që quhet "gurë").
 • Paliacion ose shami të madhe me ngjyra të ndritshme, mundësisht të kuqe dhe të zezë, rreth qafës.

Siç ju shpjeguam ju dhe ju mund të nxirrni përfundimin nga përshkrimi ynë, kostumi tipik i Veracruz për burrat është shumë më pak i përpunuar sesa ai për gratë. Megjithatë, kombinohet në mënyrë të përkryer me këtë.

Grup qytetarësh të Veracruz-it me kostumin tipik

Grup qytetarësh të Veracruz-it me kostumin tipik

Kur përdoret kostumi tipik jaroko

Në përgjithësi, kostumi jaroko përdoret në ndonjë ngjarje popullore ose festë që festohet në shtetin e Veracruz. Shumë grupe tradicionale të vallëzimit e përdorin atë, pikërisht, për të interpretuar Ata janë jarocho ose zapateado. Ekzistojnë dy lloje vallëzimesh: tinguj çift dhe të ashtuquajturat "Nga grumbulli" për vallëzim në një grup.

Luajnë muzikën shoqëruese instrumente po aq tradicionale si jarana, një kitarë e vogël; requinto, nga e njëjta familje me atë të mëparshme; harpa, dajre dhe nofulla e një gomari, ky i fundit për goditje. Përmes të gjithave interpretohen melodi me origjinë fshatare, disa prej të cilave janë bërë të famshme në të gjithë botën. Për shembull, La Bamba, Ngutësi o Shurupi i çmendur.

Ata gjithashtu interpretohen huapangos, meloditë në nënshkrimin e kohës së tretë me origjinë nga rajoni, dhe madje edhe ritmet me origjinë Afro-Karaibe siç është danzoni i famshëm Kuban.

Nga ana tjetër, gjithashtu do të jeni të interesuar të dini kur bëhen këto festime. Kështu, në rast se planifikoni të vizitoni Veracruz, mund të bëni që udhëtimi juaj të përkojë me ta. Një nga datat e treguara është karnaval nga vetë qyteti i Veracruz, i përshkruar si "më i lumturi në botë".

Por bota Jarocho ka gjetur strehim në qytetin e Jaltipan, nga vetë shteti i Veracruz. Në fund të vitit ky qytet organizon Festivali Fandango, e cila bashkon artistë të muzikës popullore nga i gjithë vendi dhe madje edhe jashtë vendit. Prandaj, tingujt dhe vallëzimet jaroko nuk mund të mungojnë në këtë ngjarje.

Po kështu, tradita Jarocha ka rrënjë të thella në qytetin e Kordoba, i quajtur gjithashtu Lomas de Huilango, deri në pikën që organizon a Djali Jarocho Takimi që përfshin shfaqje me kostumin tipik të Veracruz. Por edhe aktivitete të tjera të tilla si punëtori, takime, konferenca dhe madje edhe funksione gala për të ruajtur këtë kulturë tradicionale të shtetit Veracruz.

Vallja e jarokos

Vallëzimi Jarocho

Në fund, ne do t'ju tregojmë për qytetin e Tlacotalpan, e cila ndodhet pikërisht në kufijtë e pellgut të Papaloapan, ku, siç ju kemi thënë, lindi kostumi jarocho. Në këtë qytet të bukur, qendra historike e të cilit është shpallur Trashëgimia kulturore e njerëzimit, festohet më Takimi i Jaraneros dhe Decimistas. Shtë një festival i dedikuar për të ruajtur të gjitha shprehjet muzikore që janë grupuar në jarocho djalë dhe është ndër ngjarjet më të rëndësishme folklorike në të gjithë Meksikën.

Si përfundim, ne ju kemi shpjeguar se nga janë origjina kostum tipik i Veracruz, si dhe veshjet që e përbëjnë atë për gratë dhe burrat. Dhe, gjithashtu, cilat janë festimet më të njohura për ta veshur atë. Në çdo rast, ajo është një nga veshjet tradicionale me më të rrënjosura dhe më të vlerësuara në të gjithë vendin meksikan.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*