Kostum tipik Chiapas

Meksika është një vend multikulturor me tradita shekullore. Një nga rajonet më të bukura të tij është Chiapas, në jugperëndim të kombitMe Ajo ka gjysmën e popullsisë së saj rurale dhe është prodhuesi kryesor kombëtar i kafesë dhe bananeve. Olmecs, Mayans dhe kultura Chiapas ishin këtu, kështu që kultura e tyre është e mrekullueshme.

Dhe siç themi gjithmonë, veshjet tipike na tregojnë saktësisht për atë kulturë, historinë e saj, zakonet, traditat, vallet, gjuhët ... Sot, atëherë, në Actualidad Viajas, kostum tipik i Chiapas.

Chiapas

Shtë një nga shtetet që përbëjnë Meksikën dhe kryeqyteti i saj është qyteti i Tuxla GutierrezMe Në kohët koloniale ai ishte pjesë e Kapitenerisë së Përgjithshme të Guatemalës dhe mbajti lidhje me atë territor deri në 1824.

Ai nuk ka pasur një jetë të qetë. Si rezultat i neglizhimit dhe neglizhimit ekonomik të qeverisë qendrore, a kryengritja në vitet 90 të shekullit të XNUMX -të, nga dora e Ushtria e Çlirimit Kombëtar Zapatista. Fatkeqësisht, çështjet themelore që prodhuan atë konflikt atëherë janë larg zgjidhjes, edhe sot.

Në Chiapas është një nga vendet më të rëndësishme arkeologjike në Meksikë, Palenque, Trashëgimia Botërore e Njerëzimit. Malet gjithashtu janë të shumta dhe kështu, ajo ka një të madhe diversiteti biologjik dhe klimatik që ngjyros peizazhet e saj në ngjyrat më të bukura. Dhe po, ato ngjyra më duket se shfaqen shumë mirë në kostumin e tij tipik.

Kostum tipik Chiapas

Siç ndodh zakonisht kur një rajon është kaq i vjetër dhe i pasur me kulturë nuk ka një kostum të vetëm tipik, por disa, por prapëseprapë është e mundur të identifikohen më të famshmet dhe më të njohurat: Chiapa de Corzo njihet me emrin e "Chiapaneca". Chiapa de Corzo është një qytet i vogël, i themeluar nga spanjollët në 1528 në vendbanimet para-hispanike. Shtë në brigjet e Rio Grande de Chiapa, vetëm 15 kilometra nga kryeqyteti i shtetit.

Këtu mbahen shumë ahengje gjatë gjithë vitit edhe pse e para nga të gjitha fillon me vitin pasi zhvillohet në janar me të ashtuquajturin panair i madh. Pastaj vijnë Panairi San Miguel, San Sebastián, Virgjëresha e Guadalupe, Santo Domingo, Festivali Marimba, Topada de la Flor, Señor del Calvario, dita e Corpus Christi ...

Gruaja Chiapas vishet me gëzim: ajo vesh një skaj shumë i lirshëm që arrin deri tek kyçet e këmbëve dhe një bluzë të pajisur që shënon gjinjtë e saj. Të dyja pjesët janë bërë me saten të zi, një pëlhurë që ka lëvizje dhe butësi dhe që në fund i jep të gjithë veshjes një lëvizje fluide. Përveç kësaj, është sfondi i përsosur për ngjyrat që shtohen me dorën e vellove.

L mbulesa shumëngjyrëshe Ato janë bërë me tyl transparent, të qëndisura nga ana e tyre lule me shumë ngjyra dhe madhësi të mëdha, si në bluzë ashtu edhe në fund, duke gjeneruar një lloj sixhade shumëngjyrësh. Dhe burrat?

Burrat e Chiapas veshin një kostum të quajtur "parachico", e përbërë nga pantallona të zeza dhe një këmishë me të njëjtën ngjyrë. Ata mbajnë një brez të kuq në bel dhe një shami me nyje rreth qafës. Kësaj të fundit i shtohet edhe një serape me shumë ngjyra.

Duket se origjina e kostumit tipik të Chiapas ka të bëjë me distancën e shkurtër midis Chiapa de Corzo dhe kryeqytetit të shtetit, Tuxla Guiteriierez. Në qytet festimet e shenjtorëve mbrojtës kanë ndodhur gjithmonë, kështu që rrobat e përdorura në to janë përhapur në të gjithë vendin dhe kështu kjo veshje është interpretuar si tipike e Chiapas.

Preciselyshtë pikërisht gjatë festave fetare që kostumit të burrave, siç e pamë shumë më të thjeshtë se ajo e gruas, i shtohet qëndisje me ngjyrë në këmbë, një kapelë e rrumbullakët e bërë me fije ixtille, një kapak, një maskë druri dhe një chinchín, një çarçafë çarçafi të zbukuruar gjithashtu me shumë shirita me ngjyra. Në këto raste, gratë kanë një kungull të lyer me dorë të quajtur jicalpextle.

Llak me dorë është një nga zanatet më të vlerësuara vendase Ajo ka origjinë para-hispanike, megjithëse ka gjithashtu ndikim evropian. Popujt vendas përdorën lëvoren e frutave si vegla shtëpiake ose fetare dhe disa prej tyre u pikturuan me një teknikë të quajtur maque ose llak. Me kontaktin me spanjollët, kjo teknikë kishte disa ndryshime dhe kështu, tashmë në shekullin e XNUMX -të, kjo teknikë dekorimi përfundoi të ishte bashkimi midis dy kulturave.

Qëndisja e kostumit tipik Chiapas është gjithashtu një zeje rajonale. Isshtë punuar me dorë me fije mëndafshi dhe me kalimin e kohës ka kaluar nga fustanet dhe bluzat në copa të tjera pëlhure si p.sh. shalle, mbulesa tavoline, batanije, qilima, dhe kështu me radhë. Në rastin e kostumit rajonal, tyl, i cili është pëlhura ku është qëndisur, pritet, vizatimi është hartuar, tyl është ngjitur në mostrën që është projektuar dhe fillon puna e vështirë, duke vizatuar duke vizatuar, lulëzuar lule, top për top derisa të përfundojë me gjethet dhe farat.

Çfarë kuptimi ka kostumi tipik i Chiapas? Në rastin e gruas në tërësi, kostumi është aq shumëngjyrësh dhe gazmor dhe i gjallë sa thuhet se përfaqëson nga njëra anë për të gjitha grupet etnike që jetojnë në territorio (ndër të tjera Tojolobales, Lacandones, Tzeltales), dhe nga ana tjetër në diversitet të madh botanik që japin të gjitha ekosistemet që ka shteti. Nga ana e tij, kostumi i burrit i referohet shi dhe diell, elementet themelore për pjellorinë e tokës, dhe gjithashtu ata kujtojnë pushtuesit e bardhë, me kokën bionde që veshin në kokë.

Legjenda thotë se kostumi rajonal Chiapas u krijua në fillim të shekullit të 20 -të, në vitet XNUMX, nga dora e një kompanie teatrore të Amerikës Qendrore që erdhi në turne. Këngëtarja, para një publiku të madh, këndoi një këngë që e pagëzoi Chiapanecas, për nder të publikut. Që atëherë kostumi u zhvillua dhe fitoi popullaritet në ahengje dhe panaire, duke u veshur nga gra dhe vajza.

Nëse planifikoni të vizitoni Meksikën, ju mund të shihni kostumin tipik të Chiapas që merr pjesë drejtpërdrejt dhe drejtpërdrejt Fiesta Grande de Chiapa de Corzo që zhvillohet çdo vit midis 8 dhe 23 janaritMe Në këtë festival burrat dhe gratë vallëzojnë për nder të Señor de las Esquipulas, San Antonio Abad dhe San Sebastián Mártir, shenjtori mbrojtës i fundit i Parachicos (burrat).

Ne e thamë në fillim se nuk ka asnjë kostum të vetëm tipik të Chiapas dhe eshte keshtu. Më e popullarizuara që sapo kemi rishikuar i shtohet veshje tipike e San Juan Chamula të veshur nga burrat: pantallona dhe një këmishë batanije me një ponço prej leshi të bardhë ose të zi mbi një këmishë që është e lidhur me një brez të kuq. Në kokat e tyre ata mbajnë një kapelë kashte me shirita me shumë ngjyra që varen nga buza dhe në duar një çantë lëkure të zbukuruar në të njëjtën mënyrë.

Nga ana e tyre, gratë veshin një skaj të gjatë prej leshi, ndonjëherë të ngushtë, ndonjëherë jo, me qëndisje të bardhë, huipiles shumëngjyrësh dhe një bluzë që zakonisht është gjithashtu me ngjyrë, blu, e bardhë, jeshile ose ari, e qëndisur në pjesën e përparme. Ka edhe të kostumet tipike të San Andrés Larráinzar dhe kostumi i Venustiano Carranza, me imazhe të qëndisura që mund të duhen muaj për tu bërë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*