Kostum tipik i Jalisco

Veshja tipike e Jalisco ka shumë ngjashmëri me veshjen tipike të mariachis, deri në pikën që ata shpesh ngatërrohen. Në fakt, besohet se këta të fundit kanë lindur në qytetin e Jalisco të Cocula. Sidoqoftë, ato nuk janë saktësisht të njëjta. E dyta prej tyre përfshin butona në pantallona dhe xhaketë, përveç që ka një larmi më të madhe ngjyrash.

Sidoqoftë, kostumi tipik autentik tipik i Jalisco-s, që do të pushtojë ky artikull, është më i matur. Siç sugjeron emri i saj, ne do t'ju tregojmë për veshjet klasike të këtij shteti meksikan, të vendosura në pjesën perëndimore të vendit dhe në kufi me ato të Nayarit, Zacatecas, Aguascalientes, Guanajuato, Michoacan y Colima, si dhe me Oqeanin Paqësor.

Veçoritë e veshjes tipike të Jalisco

Ne do të fillojmë duke bërë pak histori në lidhje me këtë veshje dhe pastaj do të përqendrohemi në kostumet tipike për burra dhe gra. Ata të dy janë shumë të ndryshëm, shumë me ngjyra dhe te gezuara atë të femrave.

Historia e padisë

Origjina e kostum karro, e cila, siç mund të keni nxjerrë tashmë, është ajo tradicionale nga Jalisco, daton në shekullin e XNUMX-të. Çuditërisht, veshjet që identifikojnë Meksikën jashtë vendit besohej se kishin origjinën në tokat Spanjolle, veçanërisht në Salamanca.

Siç e dini gjithashtu, banorët e kësaj krahine quhen, saktësisht, karrot. Dhe, nëse shikoni veshjet e tyre tipike, është e vërtetë që ato janë të ngjashme me kostumin e Jalisco. Spanjolli përbëhet nga pantallona të zeza të guximshme, një xhaketë të shkurtër me të njëjtën ngjyrë dhe çizme të larta. Gjithashtu, kapelja është e ngjashme, edhe pse me krahë shumë më të vegjël.

Charros

Charros me veshjen tipike të Jalisco

Kjo veshje do të kishte kaluar në Amerikë me ardhjen e Hispanikëve dhe do të adoptohej në Veriore Zona e Jalisco. Sidoqoftë, ai mori disa modifikime. Në shekujt vijues, ajo u përmirësua duke shtuar qëndisje dhe zbukurime të shumta të bëra me dorë. Tashmë në XIX, ishte ai që përdoret nga chinacos, emër i dhënë për burrat që punonin në fusha.

Si një kuriozitet, ne do t'ju tregojmë se perandori Maksimiliani i Habsburgut Ai ishte një admirues i shkëlqyeshëm i kostumit karro. Ai madje e përdori atë disa herë duke u përpjekur t'i përshtatet kombit të tij të ri. Tashmë me revolucionin meksikan, kjo veshje u bë e njohur duke u bërë kostum quintessential meksikan, duke tejkaluar ato tipike të rajoneve të tjera të vendit (nëse doni të dini më shumë për këto të fundit, ne ju këshillojmë Ky artikull).

Sidoqoftë, aktualisht jo të gjitha rrobat tipike karro janë të njëjta. Ata ndryshojnë rrobat e punës, veshja e plotë dhe veshja e plotë, megjithëse vështirë se ka ndonjë ndryshim midis tyre. I vetmi banon në luksin e qëndisjes dhe zbukurimeve që ata kanë përfshirë. Siç mund ta keni menduar, të parët janë më të matur se të dytët, megjithëse të gjithë janë shumë të bukur dhe goditës.

Nëse vizitoni Guadalajara, kryeqytetin dhe qytetin më të njohur në shtetin e Jalisco, nuk do të jetë e vështirë për ju të gjeni kostumin tuaj tipik. Logjikisht, banorët e saj nuk e përdorin atë çdo ditë, por e përdorin Ata përfitojnë nga çdo ngjarje për ta veshur. Por, pa zhurmë të mëtejshme, ne do të flasim me ju në lidhje me kostumin tipik të Jalisco për gratë.

Kostum tipik i Jalisco për gratë

Shfaqje tipike në Jalisco

Kostum tipik i gruas Jalisco

Gratë Jalisco veshin një fustan një copë me një fund të gjatë. Madeshtë bërë me puplin, qafa e saj është e lartë dhe mëngët e saj janë të tipit qese. Gjithashtu, në pjesën e sipërme të saj, në lartësinë e gjoksit, ajo mbart disa topa në formë vee që mbivendosen. Gjithashtu pantallona të gjera është mjaft e gjerë.

Lidhur me ngjyrën, zakonisht është ton i vetëm, megjithëse kjo bie në kontrast me të gëzueshmen kaseta me ngjyra që ka mbivendosje dhe gjithashtu me dantellën që mban si zbukurime. Sa për këpucët, ato janë bërë nga lidhëse dhe kanë pajisje të ndryshme. Në fund, koka e flokëve bëhet me shirita identikë me ato që shfaqen në veshje.

Kostum Jalisco për burra

Mariachis

Disa mariaki

Lidhur me kostumin karro për burra, ajo përbëhet, në pjesën e sipërme të saj, nga një këmishë në të cilën a xhaketë e shkurtër. Ajo arrin në pjesën e poshtme të kraharorit dhe mëngët e saj janë po aq të shkurtra për të treguar zbukurime argjendi të kukullave. Po kështu, mund të zbukurohet me të shtatëdhjetë butona me të njëjtin ton, megjithëse mund të jenë edhe të artë.

Sa për pantallonat, ato janë të ngushta, kamoshi ose pëlhura dhe tone të errëta. Ata gjithashtu mbajnë shkurtojeni përgjatë të gjitha këmbëve. Veshja plotësohet me çizme të lidhura me të njëjtën ngjyrë si kostumi.

Duhet të përmendet posaçërisht sombrero. Fillimisht u krijua për t'i rezistuar efekteve të diellit Jalisco dhe gjithashtu si mbrojtje kundër rënies nga kali. Për këtë arsye, ato bëheshin me flokë lepuri, ndjerë leshi ose kashtë gruri dhe kishin katër gurë ose shirita në gotë që e dyfishonin dhe e bënin atë më rezistent.

Buzë e kësaj kapele tipike është e madhe dhe e gjerë, si dhe dubluar në shpinë të saj. Më në fund, ndonjëherë zbukurohet me të shall ose zbukurime të qëndisura. Aq i dobishëm ishte ky model për punën në terren sa u bë tipik në të gjithë Meksikën.

Më në fund, një pjesë tjetër që nuk mund të mungojë në stilin karro është serape. Në këtë rast, nuk është një veshje, por një lloj batanije që kalorësit e mbanin së bashku me shalën e kalit të tyre. Prandaj, nuk do ta shihni kur merrni pjesë në valle ose parada në këmbë, por do ta shihni kur bëhet fjalë për kalime të kuajve ose shfaqje karros që do t'ju tregojmë më tej.

Kur përdoret veshja tipike e Jalisco

Një përleshje karro

Përleshje Charra

Në të vërtetë, pasi të kemi shpjeguar se si janë kostumet e Jalisco për burra dhe gra, ne do të përqendrohemi të flasim me ju rreth ngjarje dhe festa ku është më e zakonshme të gjesh njerëz të veshur me to.

Shfaqja par ekselencë ku vishen këto veshje janë ato të karrera. Ngjarjet tradicionale të kuajve të vendit Aztec marrin këtë emër. Ato zhvillohen në arena që quhen kanavacë karro dhe ato konsistojnë në atë që kalorësit kryejnë ushtrime të ndryshme në pjesën e prapme të kuajve të tyre.

Si një sport, lindi në fillim të shekullit të XNUMX-të për të përkujtuar punët e bagëtive në këtë fushë që po vjetëroheshin. Charrería është organizuar në Meksikë nga një federatë dhe traditat e saj janë njohur si Trashëgimi e paprekshme e njerëzimit nga UNESCO për t'i ruajtur ato.

Aktualisht, gratë gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm në karrerë. Jo vetëm sepse çdo vit zgjidhet një Reina që është përgjegjëse për përurimin e festave të ndryshme, por edhe për shkak të merr pjesë në garat e kuajve. Ata janë amazona që marrin pjesë, mbi të gjitha, në disiplinën e njohur për të përplasje charra. Ai përbëhet nga grupe me tetë amazona që kryejnë koreografi në pjesën e prapme të kuajve të tyre dhe në ritmin e muzikës.

Por, për fat të mirë, gjithnjë e më shumë karra inkurajohen të praktikojnë lloje të tjera të shfaqjes. Ndër më të rëndësishmet, ne do t'ju përmendim limani i kalit, kalorësit e demave dhe pelës, pialet në kanavacë, manganët në këmbë ose mbi kalë, lista e ngushtë në ring ose hapi i vdekjes.

Logjikisht, në këto raste gratë mbajnë lloje të tjera të aksesorëve për kostumin e tyre. Midis tyre, çizme me thur, kapelë dhe staf. Përveç kësaj, ata vendosin mbi kalë një mal të veçantë të quajtur shandan.

Dita e Charro

Kalimi i vdekjes

Charros që përfaqëson kalimin e vdekjes

Charrería është aq e bashkuar me traditën meksikane sa që çdo 14 shtator vendi Aztec feston Dita e Charro. Në të gjithë territorin e saj (nëse doni të lexoni një artikull rreth Veracruz, kliko këtu) shfaqjet e kuajve dhe muzikore mbahen për ta përkujtuar atë. Lidhur me këtë të fundit, Mariachi ata janë protagonistët absolutë.

Lidhur me shtetin e Jalisco, për të cilin po flasim, në atë datë Guadalajara feston Takimi Ndërkombëtar i Mariachi dhe Charrería. Siç mund ta imagjinoni, rrugët e kryeqytetit janë zbukuruar dhe mijëra burra dhe gra ecin nëpër to të veshur me kostumin tipik të Jalisco-s dhe interpretojnë muzikën tradicionale.

Ngjarjet janë përqendruar kryesisht në Sheshi i Çlirimit, ku ka festivale të shumta. Por ka edhe parada, shfaqje gala në Teatri i prerë në fyt dhe madje edhe masa të kënduara në Bazilika e Zapopanit.

Grupet popullore interpretojnë zhanre muzikore të tilla si Shurup Tapatio, i njohur gjithashtu si "kapela meksikane" sepse ishte lënë në tokë dhe vallëzonte rreth tij. Isshtë një vallëzim i dashurisë, origjinën e së cilës duhet ta kërkojmë në Revolucionin Meksikan.

Po aq shumë të popullarizuara në këtë lloj festimi janë Culebra, një vallëzim që rikrijon punën në fusha, iguana dhe Kali lëkundës, ndër vallet e tjera që interpretojnë gjatë dëgjimit të tinguj mariachis. Ky është emri i këngëve që shoqërojnë vallëzimet dhe shfaqjet e charrería dhe që, për këtë arsye, janë të lidhura ngushtë me kostumet tipike të Jalisco.

Si përfundim, ne ju kemi treguar rreth kostum tipik i Jalisco si për burrat ashtu edhe për gratë. Por ne gjithashtu ju kemi shpjeguar rëndësinë e botës së charrería në Meksikë, e cila përfshin këtë veshje dhe gjithashtu tingujt mariachi. E gjithë kjo ka konfiguruar një kulturë që ka kapërcyer kufijtë e vendit Aztec për t'u bërë e njohur në të gjithë botën.

 

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*