Kostum tipik i Oaxaca

L kostume tradicionale ata interpretojnë zakonet, traditat, gjithçka që lidhet me tokën dhe njerëzit e saj, kulturën, fenë, gastronominë, muzikën e saj. Ne mund të përparojmë në kohë, të shtojmë përparim, shpikje, që vitet rëndojnë mbi kurrizin e kombeve, por veshja tipike do të jetë gjithmonë aty për të na kujtuar të kaluarën, origjinën, historinë. Kush jemi dhe nga vijmë.

Kjo është arsyeja pse zakonisht nuk ka një kostum të vetëm tipik dhe përsëri, në rastin e sotëm, hasim në disa versione të kostum tipik i Oaxaca.

Oaxaca

Në rajonin jugperëndimor të Meksikës është shteti i Oaxaca, një vend me një popullsi të madhe indigjene. Në fakt ka 16 grupe etnike dhe është çudi që kaq shumë nga zakonet e tyre kanë mbijetuar.

Malet, lumenjtë, shpellat, shpellat, e gjithë kjo karakterizon gjeografinë e saj. Shtë një tokë me një klimë të larmishme dhe a biodiversiteti i madhMe Për shkak të popullsisë së madhe autoktone dhe kolonizimit spanjoll është vend i sinkretizmit fetar.

Oaxaca feston të gjithë shenjtorët, por festivali më i mirë nga të gjithë është ai i 18 dhjetorit, festa patronale e Virgen de la Soledad. Natyrisht, ka virgjëresha të tjera që gjithashtu festohen shumë.

Kostum tipik i Oaxaca

Një nga kostumet tipike më të njohura në Oaxaca është ai i Tehuana, ai stil që artisti e bëri aq të njohur Frida khaloMe Costshtë veshja femërore e grupit etnik Zapotec, një popull që banonte në isthmusin e Tehuanpetec. Këtu ka origjinën padia, e cila më vonë e zgjeroi përdorimin e saj dhe shihet sot në shumë festime, pavarësisht kalimit të kohës dhe modifikimeve të vazhdueshme që ajo ka pësuar.

Ekziston një veshje e përditshme: përbëhet nga një rabona, fund i gjatë, me qëndisje dhe i bërë nga çdo pëlhurë. Aty eshte nje një version pak më elegant në të cilën shtohet një olin i bardhë i një pëlhure tjetër. Si eshte a gjysmë kostum gala hairstyle bëhet e rëndësishme. Nëse gruaja është e martuar, ajo përdor dantellën udhëzuese të luleve në të djathtë dhe nëse është beqare por kërkon burrë, në anën e majtë.

La version gala e duhur tashmë ka vathë, petk dhe klasik huipil që shohim në disa vende të Amerikës Latine. Flokët janë të veshur me gërsheta me harqe dhe një monedhë në kokë. Huipil është i madh dhe mund të vishet në dy mënyra: një anë më e vogël përdoret për festime dhe një anë më e madhe përdoret për shëtitje ose vallëzim. Ekziston një version tjetër edhe më i rafinuar i njohur si Mbrojtësi i administrimit ku shfaqet një thekë krimbi e bërë me ar dhe që shfaqet në kohën e Porfirio Díaz.

Më vonë, në pjesën jugore të luginave qendrore të shtetit, të ashtuquajturat kostum chenteñaMe Përzierje autoktone dhe koloniale, këtu kemi një skaj pambuku të punuar me dorë me ngjyra të ndezura, me një bluzë pambuku të qëndisur shumë në pjesën e përparme, më keq me një shall të zi.

Në qytetin Coyopetec, në Luginën e Oaxaca, kostum coyotepec: pëlhura është pled dhe huipil, emëruesi i përbashkët i të gjitha anëve, është i qëndisur në dekolte dhe i bërë nga pambuku i bardhë. Shamia është e zezë dhe mbështillet rreth kokës si një çallmë.

Nga ana e saj, në Sierra Mazateca, huipil ka një qëndisje të përparme me thurje kryq në ngjyra shumë të gjalla. Qëndisja është zakonisht me lule dhe zogj lokalë. Ka edhe shirita rozë dhe blu bruz. Në fund të huipil është fustani i zbukuruar me qëndisje të kuqërremtë. Gratë i krehin flokët me dy gërsheta dhe kur kërcejnë e bëjnë këtë me një kungull në duar plot me petale lule që i hedhin.

Një tjetër kostum i bukur tipik është kostum malacatera nga JamiltepecMe Quhet kështu sepse kushdo që e bën përdor çikrikë për të tjerrë pambukun. Isshtë lyer me ngjyrë jargavani dhe të kuqe dhe vajzat veshin simite në kokën ku janë ngulitur gjilpërat e çikrikut.

bregdeti i isthmusit të Tehuanteepec Grupi etnik Huave jeton. Këtu është vërtet nxehtë kështu huipil klasik është i lehtë, Fundi është i gjatë dhe i shtypur me lule dhe ato kanë një ngatërresë të kuqe. Larg detit, në malet mixteca, ekziston kostumi triquiMe Këtu huipil është i gjatë dhe i kuq dhe ka shumë qëndisje. Gratë i lidhin flokët në një gërshet të vetëm të zbukuruar me krehër, dhe shumë gjerdanë shumëngjyrësh varen nga qafa e tyre.

Deri më tani ne kemi emëruar disa nga shumë veshjet tipike të Oaxaca që ka, por të gjitha kanë qenë për gra. Po në lidhje me kostumin tipik për një burrë nga Oaxaca? Epo ka edhe disa, por padyshim që ka të bëjë me veshjet me e thjeshteMe Zakonisht përbëhet nga pantallona të shkurtra, një këmishë, sandale, ndonjëherë kapele leshi ose palme.

E vërteta është se pavarësisht kostumeve të shumta në përgjithësi, emëruesi i përbashkët ruhet: huipilMe Më e shkurtër, më e gjatë, më e qëndisur, më pak e qëndisur dhe ka përdorime të shumta siç është për çdo ditë ose për ngjarje më serioze siç janë dasmat ose funeralet. po, bëhet më e gjallë në ahengje ku ka valle.

Unë mendoj se cilido nga këto veshje është një ode për ngjyrën dhe lojën. Ata janë të mrekullueshëm dhe t’i shohësh në skenë, në vallëzime dhe festime, është një kënaqësi për sytë. Natyrisht, nëse vendosni të shkoni në një udhëtim në Meksikë, blerja e një huipil është gjithmonë një kujtim i mirë i aventurave tuaja. Një kujtim i mirë dhe një veshje që do të vjedhë të gjithë sytë gjatë rrugës për në shtëpi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*