Kostum tipik i Venezuelës

Çdo vend ose çdo rajon brenda një vendi ka një veshje tipike, një veshje tradicionale që integron folklorin e tyre, domethënë shprehjen e kulturës që, natyrisht, përfshin gjithashtu histori dhe legjenda, muzikë, kulturë materiale, tradita gojore.

Veshjet tipike më pas ndikohen nga historia, gjeografia, grupi etnik ose klima. Sot udhëtojmë për në Amerikën e Jugut për të pyetur veten, Cila është veshja tipike e Venezuelës?

Venezuela

La Republika Bolivariane e Venezuelës Shtë një nga vendet që përbëjnë Amerikën e Jugut, me një pjesë kontinentale dhe një pjesë të vogël izoluese, në Detin e Karaibeve dhe Oqeanin Atlantik. Kufizohet me Kolumbinë, Brazilin dhe Guajanën.

Territori që zë Venezuela sot u kolonizua nga Spanja nga 1522, me rezistencë të madhe nga popujt Amerindianë. Por në 1811 ishte një nga kolonitë e para që pretendoi pavarësinë e saj, diçka që ai patjetër do ta arrinte në 1821. Disa vjet më vonë ai u nda përgjithmonë nga territori i njohur si Gran Colombia dhe prej atëherë e tutje pasuan trazira të ndryshme politike dhe shoqërore, ato tipike në një territor që duhet të organizohen.

Shekulli i 90 -të është goditur nga kriza politike, në vitet 'XNUMX u bënë përpjekje për grusht shteti, qeveria neoliberale e Carlos Andrés Pérez dhe shfaqja e figurës së Hugo Chavez dorë për dore me të ashtuquajturin Revolucion Bolivarian. Fakti që vendi ka një nga rezervat më të mëdha të naftës në botë e vendos atë gjithmonë në qendër të lajmeve dhe presioneve nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tij, duke prodhuar një krizë shumë të trishtuar sociale.

Veshja tipike e Venezuelës

Ashtu si Amerika Latine në përgjithësi, këtu gjithçka është me ngjyra, por në të vërtetë, megjithëse mund të flasim për a kostum unik tipik, e vërteta është se padia Ka ndryshime sipas rajoneve të vendit. Venezuela ka nëntë rajone politiko-administrative, Andet, Kryeqyteti, zona Qendrore, Llanos, Qendra-Perëndimore, Zuliana, Verilindja, Guajana dhe Insulari.

Çdo rajon ka ndryshimin e vet të veshjes tipike, përveç nëse ka shumë prani autoktone dhe atëherë ndryshimet janë shumë më të theksuara. Pastaj, kostumi tipik i Venezuelës është liqui liqui.

Tek njeriu, liqui liqui përbëhet nga një xhaketë me mëngë të gjata, jakë të mbyllur dhe i gjatë dhe i drejtë. Ka xhepa në gjoks dhe poshtë, në fund, dhe mbyllet me nga pesë deri në gjashtë butona në pjesën e përparme.

Pantallonat janë të drejta, të bëra nga e njëjta pëlhurë si xhaketa e sipërme, kështu që zakonisht është prej liri. Ngjyrat më të zakonshme janë e bardha dhe e zeza dhe ishte veshja e zakonshme që burrat përdornin në terren ose, më e pastër, në takime më formale. Mbi kokat e tyre burrat veshin një kapele e zezë i njohur si "pelo e 'guama", dhe këpucët janë çizme të zeza.

Edhe pse liqui liqui është një veshje mashkullore është aq e popullarizuar sa ekziston një version femëror, jo më me pantallona por me funde me gjatësi të ndryshme. Dhe po, ndonjëherë gratë gjithashtu veshin kapele dhe nëse jo një aranzhim lulesh. Por nëse flasim për kostum tipik i Venezuelës për gratë kështu që ne flasim për një fustan: një fustan shumëngjyrësh, me lule dy pjese.

Lart gratë mbajnë një Bluzë me ngjyrë të shtypur ose të ngurta, me mëngë të shkurtra, me qafë të hapur dhe të gjerë, dhe një skaj të ngjashëm, i cili ose arrin në kyçin e këmbës ose në gjunjë. Varet nga rajoni i vendit. Në këmbë gratë mbajnë citoni ju, këpucët tipike të veshura nga burrat dhe gratë, ose espadrilles. Ndonjëherë përdoren edhe këpucë me një thembër të gjerë ose të mesme. Në kokë, një hark që mban flokët e mbledhur.

Ne folëm më parë se Venezuela ka shumë rajone. A) Po, në zonën e kryeqytetit, Caracas dhe shtetet e Vargas dhe Miranda, me një popullsi të madhe të ardhur nga kolonët spanjollë dhe skllevërit e zinj, kostumi merr forma të tjera.

Në kryeqytet, gratë veshin një kostum tradicional të "Zonjë e vjetër", një zonjë klasike me një fustan të gjatë dhe të gjerë të skajit, stil evropian, me pëlhura të hollë, dantella, mëndafshi. Më poshtë është një krinolina fustane hekuri ose pëlhure të trasha që i japin fluturim dhe vëllim veshjes. Në kokë, një kapelë, në duar, doreza dhe një ombrellë delikate dhe femërore.

Nga ana e tyre, burrat veshin një grup xhakete dhe pantallona që zakonisht janë prej liri ose pambuku me ngjyra të lehta. Në raste të tjera ata vishnin kravatë ose kravatë dhe një kapelë kashte, ndonjëherë një kallam.

Ndërsa largohemi nga kryeqyteti traditat janë më pak formale dhe që shihet edhe në variacionet e kostumit tipik gjithashtu. Në Miranda, për shembull, gratë mbajnë funde të gjera deri në gjunjë, me stampa lulesh, një bluzë të trazuar dhe shpatulla të zhveshura dhe shami me ngjyrë. Burrat një grup xhakete dhe pantallona kaki, të mbështjellë.

Në Vargas, një zonë e bregdetit qendror, pasi përdoret për të luajtur bateri, veshjet femërore u përshtatën me nevojën e tyre për të lëvizur krahët dhe për të kërcyer më mirë. Pastaj bluza lidhet në bel dhe skaji humbet fluturimin e tij. Nga ana e tyre, burrat veshin një këmishë të bardhë dhe të gjithë shkojnë zbathur.

Rajoni Los Llanos, ku janë shtetet Guárico, Barinas dhe Apure, mbretëron veshja e llanero, shumë popullor në mbarë vendin. Domethënë, është toka e liqui liqui nga përsosmëria. Stili dhe dekorimet ndryshojnë sipas rastit, kështu që ato mund të jenë veshje më të thjeshta ose më të rregulluara.

Shtetet e Mérida, Táchira dhe Trujillo përbëjnë Rajoni i Andeve, me temperatura më të ulëtaMe Kështu që gratë mbartin funde të gjata e të plota me fustane të ngrohta, kryesisht e zezë. Bluza është e bardhë, me mëngë të gjata, dhe sipër veshin një xhaketë prej liri ose pambuku. Në kokë një shall dhe mbi të një kapelë dhe anasjelltas nëse punojnë në fusha.

Veshja tipike mashkullore e rajonit të Andeve përbëhet nga pantallona prej liri ose pambuku, kremi ose të bardhë dhe xhaketë, me një leshi i deleve të papërpunuara ruana për të mbrojtur veten nga të ftohtitMe Espadrilles në këmbë dhe kapelë kashte në kokë, rrip lëkure të gjerë me xhepa, ideale për ruajtjen e parave dhe veshjen e hanxharit dhe një çantë. Të gjitha shumë praktike.

Në shtetin e Zulia, kostumi tipik ka rrënjët e njerëzve autoktonë që pushtoi dhe ende zë territorin e Guajira, në të dy anët e përqafimit me Kolumbinë. Veshja e grave është një batanije guajira, një lloj manteli pambuku i drejtë dhe i gjerë, me ngjyra dhe modele të mrekullueshme. Ndonjëherë qafa është e rrumbullakët, nganjëherë është në formë V, por pavarësisht nga ai detaj, të gjithë kanë një litar tërheqës në bel.

Në këmbë gratë e Zulia veshin sandale të stolisura topa leshi shumëngjyrëshPo, të njëjtat janë çantat me doreza të gjata ose shiritat në flokë, që mbulojnë një pjesë të ballit. Ata zakonisht mbajnë gjerdan, xhingla familjare që trashëgohen tek gratë e familjes. Dhe burrat?

Kostumi mashkullor nuk është shumë i ndezur, por mjaft i thjeshtë: ata veshin një rrobë për të mbuluar organet gjenitale dhe në shiritin që e mban ti tendos topat shumëngjyrësh. Ata nuk veshin një këmishë dhe shkojnë me të bust i zhveshur edhe pse tash e një kohë disa kanë veshur një fanellë të bardhë. Ata gjithashtu mbajnë një qese të endur për të ruajtur ushqimin dhe thikën. Në kokë një kapelë e ndjerë dhe në këmbë, sandale të thjeshta prej lëkure. Nëse ngjarja është ceremoniale, ata mund të veshin një pendë.

Po në lidhje me ishujt? Cila është veshja tipike e Venezuelës në rajonin e ishullit? Gratë veshin një fustan me një fund të gjerë dhe kaçurrela, në tokë. Ato janë shtatë copa pambuku me ngjyrë, ndonjëherë të lulëzuara, të cilat qepen njëra pas tjetrës me dantella ose fjongo sateni. Bluza është me mëngë 3/4 me shumë shirita si zbukurime, butona në të njëjtën ngjyrë me fundin dhe një qafë të lartë. Më shumë lidhje ka në flokët e saj.

Do por parte burrat kanë pantallona të bardha deri në gju, me një këmishë me të njëjtën ngjyrë ose të kuqe, pa jakë. Ndonjëherë pantallonat mund të jenë të zeza ose kaki. Kapelja është prej kashte dhe burrat dhe gratë veshin espadrilles me taban.

Guajana, rajon që përbëjnë shtetet e Delta Amacuro, Bolívar dhe Amazonas, kostumi femëror është një pantallona të gjera me shumë ngjyra dhe lule, në mes të këmbës, me një bluzë të bardhë, gjerdan dhe një rrip. Nga ana e tyre, burrat veshin pantallona të bardha dhe një këmishë me ngjyrë gjerdan shumëngjyrësh gjithashtu Burrat e disa fiseve shkojnë me gjoks të zhveshur.

Shtetet e Yaracuy, Portuguesa, Falcón dhe Lara përbëjnë Rajoni Qendror PerëndimorPor Ata nuk kanë një kostum të vetëm tipik, por disa pasi secila prej këtyre shteteve ka një folklor të fortë dhe personal. Në çdo rast, pantallonat kaki, fundet me lule, bluzat me ngjyrë, kapelet (ndonjëherë kashtë, ndonjëherë kallam) përsëriten. Padia e liqui liqui madje shfaqet në Yaracuy.

E njëjta gjë ndodh, më në fund, në Rajoni verilindor dhe në rajonin qendror. Ndoshta dallimet mund të njihen vetëm nga vetë venezuelianët, por në terma të përgjithshëm, siç do ta shihni, kostumi tipik i Venezuelës është plot ngjyra.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*