Kostum tradicional rus

Në një botë ku kultura ka tendencë të jetë gjithnjë e më globale, kulturore tradicionale të secilit vend ata rezistojnë si zemrat e popujve. Dhe kur ai qytet zë një shtrirje të madhe territoriale, kultura e tij ka të ngjarë të jetë e pasur, e larmishme, e larmishme. Isshtë rasti i Rusia.

Sot do të flasim për Kostum tradicional rus. Një kostum shumëngjyrësh, me zbukurime të shkëlqyera dhe gjithmonë i punuar me dorë. Si një trashëgimi e paraardhësve, kjo kostum vazhdon të shfaqet në kisha, teatro, studio vallëzimi, festivale.

Kostum tradicional rus

Kostum tradicional rus filloi të zhvillohej si i tillë, me specifikat e tij, nga shekulli i XNUMX-të. Nuk dihet me siguri se kur por vlerësohet se ishte në atë datë ose një shekull më herët.

Deri në fillim të shekullit të XNUMX-të, fshatarët dhe boyars (fisnikët), vishnin kostume tradicionale, por në vitin 1700 Car Pjetri i Madh filloi të prezantonte disa ndryshime veshur vetë rroba më perëndimore. Pedro e pëlqente Evropën, ai e admironte atë, kështu që ai filloi të ndalonte përdorimin e veshjeve tradicionale, të paktën në qytetet ruse.

Atëherë u takonte fshatarëve rusë për të ruajtur dhe ruajtur pasurinë dhe bukurinë e veshjeve tradicionale ruse. Disa nga pjesët tradicionale nuk përdoren më sot, por të tjerët arritën t'i mbijetojnë kalimit të kohës, duke u bërë përfundimisht ikonikë.

Por a ka më shumë se një kostum tradicional rus? Sigurisht. Në parim, mund të flasim për dy, sarafan dhe poneva. Sarafani është si un bluzë i lirshëm dhe i gjatë veshur mbi një këmishë të gjatë prej liri të lidhur me një rrip. Ky rrip është një klasik dhe ishte i veshur nën sarafan. Kjo veshje përmendet për herë të parë gjatë shekullit të katërmbëdhjetë dhe ishte veshur vetëm nga burrat, vetëm në shekullin e shtatëmbëdhjetë shfaqet si veshje e një gruaje.

Sarafan bëhet me liri të thjeshtë ose pambuk të shtypur të lirë e cila u prodhua në sasi në fabrikat në Moskë dhe rajonet Ivanovo dhe Vladimir. Kjo fustan i gjatë, shumëngjyrësh dhe me shpatulla të hapura, vishej mbi një veshje të thjeshtë të quajtur rubakha.

Nëse sarafan kërkohej në një rast të veçantë, atëherë mund të shtoni mëndafshi dhe brokada ose të qëndisura me ar dhe argjend. Përdorimi i sarafanit u përhap në të gjithë provincat veriore të Perandorisë së atëhershme Ruse, në Novgorod, Pskov, Vologda dhe Arkhangelsk.

Tani, la poneva është një lloj skaji përdoret zakonisht në provincat në jug të Moskës si Voronezh, Tambov dhe Tula. Indeedshtë me të vërtetë, më i vjetër se sarafan. Poneva është një fund i thjeshtë ose me shirita i lidhur me litar ose i mbështjellë rreth ijeve, i veshur me një këmishë të lirshme me mëngë të qëndisura dhe një përparëse të zbukuruar me harqe dhe zbukurime shumëngjyrëshe.

Nga ana tjetër kemi rubakha, një këmishë më i madh se masa e zakonshme që është si elementi themelor i kostumit rus. Ajo u përdor nga të gjithë, burra, gra, të pasur dhe të varfër. Pëlhura mund të jetë e hollë ose e lirë, mëndafshi ose pambuku. Ishte një veshje shumë e rehatshme dhe pothuajse asgjë nuk ka ndryshuar deri në shekullin XX.

Kokoshniku ​​ishte një veshje femërore që zbukuronte kokën. Ishte e zakonshme që gratë të vishnin zbukurime në kokë dhe flokë, dhe në varësi të statusit shoqëror ato lejoheshin të bënin një shfaqje të atyre zbukurimeve. Gratë e martuara duhet ta mbulonin plotësisht me këtë veshje, por gratë beqare mund të dekoronin me lule dhe gjëra të tjera. Ky element prodhohej me materiale të shtrenjta dhe shfaqej vetëm disa herë në vit.

Për jetën e përditshme janë përdorur vetëm kapele ose një shall të lidhur të quajtur povoyniki. Pallto lesh quhet shuba dhe i ka mbijetuar shekujve, duke qenë shumë popullor në të gjithë vendin. Ajo u përdor nga burrat dhe gratë, sepse mos harroni se Rusia ka një klimë të akullt. Lëkura përdorej në anën e brendshme të veshjes ndërsa në pjesën e jashtme kishte dekorime të tjera. Sot pallto është më e thjeshtë por ka të njëjtin qëllim: të mbahet ngrohtë.

Fjala kaftan Dihet më mirë sepse është një fjalë që vjen nga Lindja e Mesme. Sidoqoftë, ajo ka depërtuar thellë në Rusi dhe është pothuajse pjesë e kostumeve të tyre tipike. Ashtë një pallto, mjaft e ngjashme me çdo pallto moderne, por që është të bëra me pëlhura të shtrenjta dhe të zbukuruara me qëndisje. Meqenëse Rusia është një vend i madh, pëlhura ndryshojnë dhe dekorimet gjithashtu ndryshojnë. Ndonjëherë ata kanë perla të qëndisura, në jug ka butona ose dekorime leshi.

Tani, Nga shekulli i katërmbëdhjetë deri në të tetëmbëdhjetë ka disa ndryshime në kostumin tradicional rus për shkak të kontakteve më të ngushta midis Rusisë dhe Evropës. Le të mendojmë se në atë kohë Italia ose Franca eksportuan lesh, mëndafsh dhe kadife dhe rrobat e zbukuruara filluan të merrnin rëndësi. Për shembull, në kohën e Ivanit të Tmerrshëm ata që hynë në Kremlin duhej të vishnin kostume tradicionale si një mënyrë për të respektuar fronin ose në shekullin e shtatëmbëdhjetë ata që "perënduan" shumë, me rroba dhe modele, u ndëshkuan.

Kështu, përveç momenteve dhe përjashtimeve Moda perëndimore e kishte të vështirë të depërtonte në Rusi. Siç thamë më parë, pas Pjetri i Madh arriti dhe gjërat ndryshuan nga dora e këtij reformatori të doganave. Familja perandorake ndërmori hapin fillestar në ndryshimin e modës, duke u veshur me Stili evropian, më shumë një francez i përkulur, me korse dhe koka të larta që gratë filluan të mbanin.

Natyrisht, vetëm të pasurit mund të përballonin ndryshime të tilla në modë, kështu që menjëherë ekzistonte ajo vijë ndarëse midis atyre që kishin fuqi ekonomike dhe e mbanin atë duke vizituar Evropianin dhe atyre që nuk e kishin atë dhe duhet të qëndronin me rroba tradicionale. Në qytete, Moskë ose Shën Petersburg ishte shumë më e dukshme.

Në shekullin e XNUMX-të dhe XX stili rokoko u bë i përhapur, por me shekullin e ri moda u thjeshtua dhe pastaj rrobat më të rehatshme ruse si sarafanët e dashur u kthyen në unazë. Me Bashkimin Sovjetik stili u thjeshtua edhe më shumë, por disi në festivale kostumi apo kostumet tradicionale ruse arritën të ruheshin.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*