Kostume tipike të Meksikës

Imazhi | Pinterest

Kostumet tipike të një vendi, si gastronomia apo muzika, janë shprehje e folklorit të tij. Në rastin e Meksikës, veshja e tyre është rezultat i përzierjes së kulturës autoktone dhe asaj spanjolle që ka dhënë shkas për dizajne unike. me tekstura dhe ngjyra që verbojnë si të huajt ashtu edhe publikun kombëtar.

Nëse gjithmonë keni menduar se si janë veshjet tipike të Meksikës, atëherë ne do të rishikojmë rrobat më të habitshme dhe të bukura të vendit amerikan.

Duke pasur parasysh shtrirjen e saj të madhe, ekziston një larmi e madhe kostumesh përbërja e të cilave ndryshon në varësi të zakoneve ose klimës së rajonit. Sidoqoftë, kostumet tipike të Meksikës kanë gjithashtu elementë të përbashkët. Për shembull, shumica e pëlhurave të përdorura për të bërë rrobat janë fibra pambuku të rrotulluara me dorë ose mëndafshi vendas. Ndërsa për motivet dekorative, më të përdorurat janë lulet dhe fluturat.

Chiapas

Veshja tradicionale e Chiapas quhet Chiapaneca dhe vjen nga Chiapa de Corzo. Besohet se dizajni i saj është bërë për të përfaqësuar xhunglën dhe florën e saj spektakolareKjo është arsyeja pse lulet shumëngjyrëshe dallohen në një sfond të errët.

Kostumi chiapaneca përbëhet nga një bluzë saten me një dekolte bateau që i lë supet të ekspozuara. Pantallona të gjera është e qëndisur me dorë me fije mëndafshi për të përfaqësuar motive lulesh në ngjyra të tilla si e bardha, blu, rozë ose portokalli. Quechquémel, një lloj ponço që vendoset në pjesën e sipërme të trupit, është gjithashtu tipike.

Guadalajara

 

Imazhi | Turimexico

Në Guadalajara, kostumet tipike meshkuj dhe femra njihen si kostumi Charro. Burri është i zi me detaje ngjyrash. Si plotësim, përdoret një lloj ponço i bërë nga dele ose leshi alpaka dhe një kapelë karro. E gruas përbëhet nga një tangë batanije, gjatësia e së cilës arrin në kyçet e këmbëve. Pantallona të gjera është e mbuluar me qëndisje e bërë me teknikën e thurjes kryq dhe me fije shumëngjyrëshe.

Nayarit

Indianët Huichol dhe Cora kanë ruajtur zakonet e tyre për shekuj me radhë dhe gratë e tyre janë të njohura për talentin e tyre artistik kur bëhet fjalë për endjen e rrobave të leshta me dizajne unike. Kostum tipik mashkullor është ai i Huichol dhe konsiston në përdorimin e një batanie të bardhë dhe një këmishë, mëngët e së cilës janë të hapura në pjesën e poshtme dhe është e qëndisur me dizajne simetrike shumëngjyrëshe.

Lidhur me kostumin femëror, ajo përbëhet nga një bluzë monokolore me naguas të brendshme dhe të jashtme, mbi të cilën shtohet një mantel që mbulon kokën. Ata gjithashtu janë zbukuruar me gjerdan me rruaza.

Puebla

Imazhi | Turimexico

Kostum tipik femëror i Puebla është i njohur si china poblana. Ngjyra e saj është e bardhë dhe është e përbërë nga një bluzë e prerë e ulët dhe një skaj që merr emrin e kastorit për shkak të pëlhurës me të cilën është bërë që arrin në kyçet e këmbëve. Kjo skaj mund të quhet gjithashtu zagalejo dhe përbëhet nga dy shtresa: e sipërmja prej mëndafshi të gjelbër dhe ajo e poshtme e vizatimeve të bëra. Kostumi ka qëndisje me ngjyra që rikrijon format e luleve.

Chichen Itza

Në gadishullin e Jukatanit është vendi arkeologjik i Chichén Itzá dhe banorët e rajonit ende ruajnë zakonet autoktone, të cilat mund të vlerësohen me kostumet e tyre tipike.

Veshja karakterizohet nga të pasurit e një sfondi kryesisht të bardhë, në të cilin janë qëndisur lule me shumë ngjyra dhe duke u cunguar në bel.

Oaxaca

Ashtu si pjesa tjetër e veshjeve tipike të rajoneve të ndryshme meksikane, ato të Oaxaca karakterizohen gjithashtu nga shumë të gjallë, megjithëse ndryshojnë nga pjesa tjetër duke shtypur simbole indigjene në rroba të tilla si yje, forma gjeometrike, kafshë ose diell. Teknikat koloniale të tilla si dantella bobbin ose holanes flamenco, ndër të tjera, përdoren në përgatitjen e saj. Si kuriozitet, fundet e grave quhen posahuanco.

Jukatan

Kostum tipik i Jukatanit për gratë quhet terno dhe përbëhet nga tre pjesë të quajtura huipil, doublet dhe fustán. Kjo e fundit përbëhet nga një skaj i pajisur në bel dhe i gjatë deri në këmbë. Nga ana e saj, dyshe është një qafë katrore që vendoset në huipil, një fustan i bardhë. Si plotësim, përdoret një shall i quajtur rebozo de Santa María dhe një rruzare filigranore e bërë me dorë nga argjendarët e Jukatekanit.

Veracruz

Imazhi | TravelJet

Qoftë në versionin e tij mashkull apo femër, kostumi tipik i Veracruz quhet jarocho dhe karakterizohet nga të qenit i bardhë. Gratë veshin një skaj të gjerë dhe të gjatë deri në kyçet e këmbëve në të cilat është qepur dantella ose qëndisje në hije të ndryshme. Një përparëse prej kadifeje është vendosur mbi skaj, e cila mund të jetë ngjyrë gështenjë ose e zezë. Një pajisje tjetër shtesë është shalli i mëndafshit me thekë.

Sa për veshjen e meshkujve, kostumi tipik i Veracruz-it përbëhet nga pantallona dhe një këmishë të bardhë që duhet të ketë katër xhepa dhe katër tucë.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*