Kreta, mbretëresha e plazheve më të mira mesdhetare

 

Plazhi Matala 1

Vera është gjithnjë e më afër dhe Greqia shfaqet në destinacionin e shumë njerëzve që tashmë kanë planifikuar pushimet e tyre. Një nga faqet më klasike është Kreta, më e madhja dhe më e banuara nga ishujt grekë.

Një kulturë antike, ishullore, një histori e gjatë dhe e pasur, plazhe të bukura, ushqim të shijshëm, muzikë të mirë popullore dhe zona shumë të vlefshme arkeologjike identifikojnë këtë ishull që është destinacioni ynë sot me shpresën se do të jetë destinacioni ynë nesër ... Si jemi duke shkuar në Kretë, çfarë të bëjmë atje dhe cilat janë plazhet më të mira të saj:

Kretë, në Mesdhe

Heraklion

Siç thashë Kreta është një nga ishujt më të mëdhenj dhe më të populluar të ishujve Grekë. Kryeqyteti i saj është qyteti i Heraklion, një qytet që llogaritet gjithashtu si një nga më të mëdhenjtë në vend. Një nga kapitujt më të vjetër të historisë daton në civilizimin mikenas dhe rrënojat e Pallatit të Knossos dhe rrënojat e tjera arkeologjike kanë mbetur nga ajo kohë, por kryeqyteti aktual është gjithashtu një qytet antik që nga themelimi i tij daton nga shekulli i XNUMX-të.

Heraklion do të jetë porta juaj për në Kretë. Këtu është porti tregtar dhe porti i trageteve që ju sjellin ose ju çojnë në dhe nga Santorini, Mykonos, Rodos, Paros, Ios dhe portin e Pireut, në Athinë. Nëse arrini në Greqi me aeroplan nga Amerika, me siguri do të hyni përmes Athinës, kështu që lidhni aeroportin me portin dhe shkoni nga aeroplani në traget. Idealja është të qëndrosh për rreth tre ditë në kryeqytetin grek dhe më pas të largohesh.

Tragete në Heraklion

Në çdo rast, nëse arrini në Kretë nga destinacionet Evropiane mund të mbërrini direkt si Ka një aeroport ndërkombëtar. Ndodhet disa kilometra, rreth pesë, nga qyteti dhe pas Athinës është më i ngarkuari. Sigurisht, shumë fluturime kalojnë nëpër Athinë. Fluturimet më të lira janë ato të linjave ajrore me kosto të ulët si Ryanair ose EasyJet, por nëse udhëtoni gjatë verës është gjithmonë e këshillueshme që të blini sa më parë të jetë e mundur sepse ishulli është shumë i popullarizuar.

Creta

Ka edhe dy aeroporte të tjera, më pak e rëndësishme por është e mundur që fluturimi juaj të përdorë njërën prej tyre. Nuk është aeroporti ushtarak i Daskalogiannis, në Chania, dhe atë të Po halla, i cili përqendron vetëm fluturimet e brendshme. Një fluturim midis Heraklion ose Chania dhe Selanikut zgjat 90 minuta dhe Rodosit një orë. Nëse jeni më aventureske mund të përdorni tragetin por zgjat shumë më shumë.

Avionët për në Kretë

Ekziston një shërbim i përditshëm nga Pireu gjatë vitit dhe dy të tjerë shtohen në verë. Nga Santorini, Mykonos dhe ishujt e tjerë të Cikladeve mund të merrni katamaranë të shpejtë. Ka rrugë të tjera nga ishujt e afërt, por unë mendoj se këto janë më të rekomanduarat për turistët. Ka disa kompani: Anek, Sea Jets, Hellenic Seaways, LANE Lines, për shembull.

Nëse udhëtoni me makinë, duhet të rezervoni dhe të njëjtën gjë nëse udhëtoni natën ose në shërbimet më të shpejta. Ju mund të blini bileta në faqet e internetit të kompanive (Ato zakonisht janë më të lira se në motorët e kërkimit), dhe ka çmime të ndryshme sipas kategorisë dhe distancës për të udhëtuar. Nëse jeni student, pyesni për zbritjet.

Si të shkoni rreth Kretës

Autobusët në Kretë

Së pari duhet thënë se përveç Heraklion ka edhe qytete të tjera të rëndësishme: Chania, Lassithi, Rethymno, Sitia, Agios Nikolaos dhe Ierapetra. Për të lëvizur nëpër ishull ekziston një shërbim transporti i përbërë nga autobusët. Shtë i lirë dhe relativisht efikas, megjithëse mund të hasni në një autobus që shkon jashtë itinerarit dhe hyn në një fshat sepse një udhëtar lokal e kërkon atë. Në Heraklion ekzistojnë dy stacione qendrore autobusi dhe njëri prej tyre përqendron shërbimet KTEL (grupi i biznesit me autobusë).

Një tjetër mundësi është merr nje makine me qera Por mbani në mend se kartat e kreditit zakonisht nuk pranohen në pikat e karburantit, njerëzit nuk i respektojnë shumë shenjat e trafikut, shoferët lokalë janë mjaft agresivë në mënyrën e tyre të lëvizjes dhe parkimi në qytete është i pakët. Gjithashtu ka taksi por nëse buxheti juaj është i kufizuar nuk e rekomandoj sepse është një shërbim i shtrenjtë. Taksi ka kudo, po, dhe dy norma: ditën dhe natën.

Plazhet e Kretës

Plazhi Balos

Kreta ka shumë plazhe. Ka plazhe në Chania, Heraklion, në Rethymnon, në Lassithi, Hersonissos dhe madje edhe disa plazhe naturiste. Ujërat në verë janë të ngrohtë, midis 26 dhe 27ºC në korrik dhe 20ºC në maj. Ata kurrë nuk janë shumë të ftohtë, kështu që ka njerëz që e thonë këtë është e mundur të notosh gjatë gjithë vitit. Plazhet më të qeta me ujëra të ngrohta janë ato në bregdetin verior. Ata gjithashtu kanë rojet e shpëtimit. Sigurisht, erërat janë më të forta dhe krijojnë valë kështu që nëse nuk keni përvojë në not në det ... kini kujdes!

Plazhi Matala

Plazhet e bregdetit jugor kanë gjithmonë më pak vizitorë dhe kjo është arsyeja pse disa kampe i zgjedhin ato për të ngritur çadrat e tyre, megjithëse nuk lejohet. Të dy në një bregdet dhe në tjetrin, nëse plazhi është i organizuar, ju mund të merrni me qira shezllone dhe çadra për midis 5, 6 ose 7 euro. Optionshtë opsionale, edhe nëse ju duket se çadrat pushtojnë të gjithë ishullin, gjithmonë ka një sektor të lirë dhe të lirë për tu akomoduar.

Plazhi Elafonisi

Plazhet e Kretës janë të sigurta sepse nuk ka kafshë të rrezikshme. Megjithëse ka edhe disa plazhe natyraliste nudizmi nuk është i autorizuar zyrtarisht, ai tolerohet. Impossibleshtë e pamundur të bësh një lista e plazheve më të mira në Kretë sepse ka shumë, por zgjedhja ime dhe e shumë njerëzve është si vijon:

  • Topat: Isshtë një plazh i bukur dhe i hapur, me rërë të bardhë dhe ujëra bruz. Arrihet me makinë ose anije, por nuk ka asnjë autobus ose roje shpëtimi. As hija natyrale por cadrat dhe shezllonet nuk merren me qira. Eshte nje nudizëm plazhi miqësor ujë të ulët Shtë në Chania.
  • elafonisi: gjithashtu në Chania, është një plazh shumë i arritshëm sepse mund të arrini atje me anije, autobus, makinë ose në këmbë. Rëra të bardha, ujëra të qetë, nudizëm të toleruar, njerëz që shfletojnë, të gjithë shijojnë Flamuri blu.
  • Uau: Isshtë një plazh i mrekullueshëm në Lassithi, i rrethuar nga pylli më i madh i palmave në Evropë. Pesë mijë pemë!
  • parashikoj: është një plazh në Rethymno që ka një lumë që derdhet në det, shumë piktoresk. Madje formon një lloj liqeni buzë detit që është i shkëlqyeshëm për not.
  • Vrite ate: plazhi më i famshëm në Heraklion. Eshte nje plazhi hipi me shpella dhe peisazh të kuqërremtë. Isshtë një plazh i organizuar dhe çdo verë pret një popullor Festival muzikor.
  • Agiofarango: Shtë një plazh që është në grykën e Kanionit të Agiofarago, me shpella dhe shpella afër. Shtë një kishëz e San Antonio afër përroit që derdhet në det, ideal për të pirë ujë nëse nxehtësia përvëlon plazhin. Mbërrini vetëm duke ecur nga mali ose përmes kanionit ose me anije.
  • Dunat e San Pavlos: konsiderohet një nga plazhet më të mira në KretëKa ujëra të ngrohtë dhe njerëzit vijnë në kërkim të privatësisë. Mund të shkoni atje vetëm në këmbë ose me anije, nuk ka hije natyrore por mund të merrni me qira cadra.

Konsideroni se Kreta ka më shumë se 1000 kilometra vijë bregdetare pra nuk janë dhjetëra por qindra plazhe, i njohur, popullor, sekret, i izoluar. Nga të gjitha dhe për të gjitha shijet. Nëse nuk keni kohë për të shkuar këtë verë, konsideroni ishullin për sezonin tjetër ose ndoshta për një sezon tjetër. sezon i ulët është nga nëntori në mars, atmosfera është më e relaksuar, ose mesi i sezonit e cila është nga prilli në qershor dhe nga shtatori në tetor dhe na jep motin më të mirë për shëtitje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*