Kryeqytetet e Azisë

Azi është kontinenti më i populluar dhe më i madh në botë. Isshtë e pasur, e larmishme në popuj, gjuhë, peizazhe, fe. Ka vende aq të ndryshme nga njëri-tjetri sa Izraeli dhe Japonia, Rusia dhe Pakistani ose India dhe Korea. Por sot do të flasim se cilat janë, për mendimin tim, më të mirat kryeqytetet e Azisë.

Unë jam duke iu referuar qyteteve kozmopolite të Tokios, Pekinit, Taipeit, Seulit dhe Singaporit. Secili ofron të vetën, ka historinë e saj, kulturën e saj, idiosinkrazinë e saj. A i zbuluam ata?

Pekin

Pekin ose Pekin është kryeqyteti i Republikës Popullore të Kinës dhe është kryeqyteti kombëtar më i populluar në planet, me pothuajse të tijin 21 milion banorë. Shtë në veri të vendit dhe ka 16 rrethe rurale, periferike dhe urbane.

Është zemra e vendit në një nivel politik dhe kulturor dhe për shkak të madhësisë së tij është me të vërtetë një megacity. Pas Shangait, është qyteti i dytë më i populluar dhe pas revolucionit të fundit ekonomik ai strehon selinë e kompanive më të rëndësishme kineze në të gjithë botën.

Po ashtu, Pekini Shtë një nga qytetet më të vjetra në botë, me më shumë se tre mijë vjet të ekzistencës. Nuk ishte kryeqyteti i vetëm perandorak në vend, por ishte një nga më të rëndësishmit dhe më të qëndrueshëm. Ajo është e rrethuar nga kodra dhe e kaluara e saj elegante është ende e dukshme sot në tempuj, pallate, parqe, kopshte dhe varre. E pamundur të injorohet Qytet i ndaluar, Pallati i Verës, Varret Ming, Muri i Madh ose Kanali i Madh.

La UNESCO ka deklaruar shtatë site në Pekin si Trashëgimia Botërore (disa janë ato që përmendëm më parë), por përtej atyre vendeve të shkëlqimit vetë qyteti, me rrugët e tij dhe lagjet tradicionale, hutongët, është një çudi.

Përtej atraksioneve të saj turistike dhe modernitetit të saj aktual, është qendër transporti më i rëndësishëm në veri të vendit. Ajo ka trena me shpejtësi të lartë për në qytete si Shangai, Guangzhou, Kowloon, Harbin, Mongoli i Brendshëm etj. Stacioni hekurudhor i Pekinit u hap në 1959 por ka stacione të tjera të ndërtuara në dekadat vijuese, pasi sistemi hekurudhor u zgjerua dhe modernizua. Ekziston edhe një metro, me 23 linja dhe gati 700 kilometra të gjatë.

Përveç kësaj, ka autostrada dhe rrugë që largohen nga qyteti dhe të tjera që lëvizin brenda. Këto rrugë janë rrethore, ato sillen rreth qytetit duke konsideruar Qytetin e Ndaluar si qendër të tij. Dhe sigurisht, në qytet është aeroporti ndërkombëtar. Vlen të thuhet se nga 2013 Nëse vini nga vende të tilla si Brazili, Argjentina, Bashkimi Evropian ose Japonia, ndër të tjera, ju lejohet a Vizë 72 orëshe për të vizituar qytetin.

Tokyo

Është Kryeqyteti i Japonisë, do të thotë fjalë për fjalë kryeqyteti ose qyteti i lindjes, dhe është në qendër të lindjes të ishullit Honshu, në rajonin e Kanto. Eshte ai qendra politike, sociale, arsimore, kulturore dhe ekonomike e vendit.

Tokio ka një popullsi rreth e përqark 40 milion njerëz (Një vend si Argjentina, për shembull, ka një popullsi totale prej 46 milion dhe është një mijë herë më i gjerë), kështu që ka shumë njerëz në një hapësirë ​​të vogël.

Fillimisht ishte një fshat peshkimi i quajtur Edo, por u bë i rëndësishëm në Mesjetë, në fillim të shekullit të XNUMX-të. Për shekullin pasues ishte një qytet që për nga numri i popullsisë tashmë ishte krahasuar me qytetet në Evropë. Nuk ishte gjithmonë kryeqyteti i Japonisë, Kyoto ishte për një kohë të gjatë, Nara e njëjta, por në 1868 u bë kryeqyteti përfundimisht.

Tokyo pësoi një tërmet të madh në 1923 dhe pastaj Bombat e Luftës së Dytë Botërore. Ndryshimi dhe rritja e tij e madhe filloi në vitet 50, krah për krah me rimëkëmbjen ekonomike të kombit.

Tokios nuk i kanë munguar ngjarjet sportive ndërkombëtare si Olimpiada (megjithëse Lojërat Olimpike 2020 do të harrohen), dhe megjithëse nuk ka thesare të mëdha arkitektonike që i kanë mbijetuar aq shumë masakrës, e vërteta është se moderniteti i tij është tërheqja më e mirë.

Mos harroni të vizitoni Kulla e Tokios, Skytree e Tokios, rrugët e Shibuya, eleganca e Ginza, Roppongi Hills ...

Seul

Është kryeqyteti i Koresë së Jugut dhe qyteti më i madh në këtë vend. Ka pothuajse një popullsi 20 milion njerëz dhe ka një ekonomi shumë të fortë. Këtu janë selitë e kompanive të tilla si LG, Samsung, Hyundai ...

Që atëherë Seuli ka një histori me disa kapituj të trishtuar japonezët pushtuan vendin dhe ata e aneksuan atë në perandorinë e tyre në 1910. Pastaj ai pësoi një perëndim, disa ndërtesa dhe mure u shkatërruan, dhe vetëm në fund të luftës arritën amerikanët për ta çliruar atë. Në vitin 1945 qyteti u emërua Seul, edhe pse jeta e tij nuk do të ishte e qetë sepse në vitet 50 të Lufta koreane.

Pas saj, pas luftës midis koreanëve të jugut dhe amerikanëve kundër koreano-veriorëve dhe sovjetikëve, qyteti pësoi shumë dëme. Shkatërrimi u shtua nga përmbytja e refugjatëve, kështu që ai fitoi popullsi shumë shpejt. Rritja e saj urbane dhe ekonomike filloi në vitet 60. Sot 20% e popullsisë së përgjithshme jeton këtu nga Koreja e Jugut.

Shtë një qytet me dimër të ftohtë dhe verë përvëluese. Ai është i ndarë në 25 gu, rrethe, me madhësi të ndryshme. Njëra është Gangnam-i i famshëm që kemi dëgjuar në atë hit pop korean disa vjet më parë. Seuli atëherë ka një dendësi të popullsisë që është dyfishi i asaj të New York-ut.

Ka vende historike për të vizituar, sektorin midis Koresë së Jugut dhe Koresë së Veriut, Zona e famshme e Çmilitarizuar, muzeume, ndërtesa tradicionale, lagje piktoreske dhe shumë jetë nate.

Singapore

Shtë një vend dhe në të njëjtën kohë një kryeqytet. Isshtë një shtet ishull, një qytet-shtet që është në Azinë Juglindore. Isshtë një ishull kryesor dhe ka rreth 63 ishuj ose ishuj më të vegjël, kështu që ato shtohen në sipërfaqe.

Shumë njerëz jetojnë këtu dhe është një destinacion multikulturor që ka katër gjuhë zyrtare: Malajzisht, Anglisht, Kinezisht Mandarin dhe Tamile. Singapori modern u themelua në 1819, si pjesë tregtare e Perandorisë Britanike të asaj kohe. Në Luftën e Dytë Botërore u pushtua nga Japonezët, pastaj u kthye në kontrollin anglez dhe së fundmi fitoi vetë-mjeshtërinë e tij në 1959, në procesin aziatik të dekolonizimit pas luftës.

Pavarësisht nga pikat e saj negative, mungesa e tokës, burimeve natyrore, ajo u bë një nga ato Katër Tigra Aziatikë Dhe kështu u zhvillua me shpejtësi të dritës. Sistemi i saj i qeverisjes është parlamentar njëdhomësh dhe qeveria kontrollon gjithçka mjaft. Një parti e vetme ka qeverisur fatet e Singaporit përgjithmonë.

Sigurisht, është një shoqëri shumë konservatore. Seksi i të njëjtit seks është i paligjshëm, Të paktën tani për tani. Ka edhe shumë milionerë, një normë e ulët papunësie dhe për ca kohë tani ka edhe shumë turizëm. Në fakt, qyteti është qyteti i pestë më i vizituar në botë dhe e dyta brenda rajonit të Azi-Paqësorit.

Taipei

Është kryeqyteti i Tajvanit ose Republika e Kinës. Shtë në veri të ishullit dhe ka një popullsi prej afërsisht dy milion ose më shumë njerëz, duke numëruar zonën metropolitane. Në fakt, emri i referohet gjithë këtij grupi.

Padyshim, është zemra politike, ekonomike dhe kulturore e vendit dhe një nga qytetet më të rëndësishme në Azi. Gjithçka kalon nëpër Taipei dhe aeroportet e saj dhe sistemet hekurudhore. Përveç kësaj, ajo ka disa ndërtime të njohura, të njohura ose arkitektonike ose kulturore, të tilla si ndërtesa e famshme Taipei 101 ose Memoriali Chiang Kai-shek.

Por gjithashtu Taipei ka tregje, ka muze, rrugë, sheshe, parqe. Dhe historia, natyrshëm. Ajo ka qenë gjithmonë e lidhur me Kinën, në fakt sot Republika Popullore e Kinës vazhdon të pretendojë ishullin si të vetin, por gjithashtu u pushtua nga japonezët në 1895. Pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, Kina u kthye për ta kontrolluar atë, por pas luftës civile kineze në të cilën komunistët fituan, nacionalistët duhej të emigronin nga kontinenti dhe e bënë atë në Tajvan.

Vendi ka pasur grushte shteti dhe diktatura dhe kriza ekonomike që i detyroi banorët e saj të iknin në destinacione të tjera. Më keq, në vitet '90 filloi një epokë tjetër politike dhe që nga viti 1996 ka disa parti dhe zgjedhje kombëtare.

Taipei ka një klimë tropikale e lagësht kështu që më mirë shpëto verërat që janë të padurueshme. Ajo është e rrethuar nga male dhe ka lumenj dhe turizmi veçanërisht viziton Chiang Kai- Shek Memorial, ai që themeloi Tajvanin pasi humbi luftën civile, Salla Kombëtare e Koncerteve, teatri kombëtar, tempujt e tij të ndryshëm dhe festivalet kulturore, Sheshi i Lirisë, Muzeu Kombëtar, më i vjetri në vend dhe themeluar nga Japonezët ...

Taipei 101 është rrokaqielli anije i Taipei. Ai u përurua në 2004 dhe ishte më i gjati në botë për disa kohë deri në ndërtimin e Burj Khalifa. Kanë 509 metra e lartë dhe fishekzjarret e fundvitit janë mjaft spektakël.

Unë i kam zgjedhur këto krahas kryeqyteteve të tjera në Azi, sepse është pjesa e këtij kontinenti që më pëlqen më shumë. Nuk ka asgjë si udhëtimi këtu për t'u ndjerë larg kulturës dhe besimeve tona. Dhe siç thonë ata, injoranca shërohet me lexim dhe racizmi shërohet me udhëtime.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*