Kryetari i Bashkisë Bárcena

Pamja e Kryetarit të Bashkisë Bárcena

Kryetari i Bashkisë Bárcena

E vendosur në komunën Kantabriale të Los Tojos, Kryetari i Bashkisë së Bárcena është qyteti i vetëm i banuar në Parku natyror Saja-Besaya. Almostshtë gati pesëqind metra i lartë dhe ka 84 banorë. Ashtu si qytetet e tjera në Cantabria si p.sh. Santillana del Mar, duket e ankoruar në kohë, me shtëpitë e saj në stilin malor dhe rrugët me kalldrëm.

I gjithë qyteti është Kompleksi Historik-Artistik që nga viti 1979 dhe, nëse doni të dini se si ishte jeta në fshatin Cantabria shumë dekada më parë, ju rekomandojmë që ta vizitoni. Pa harruar, përveç kësaj, të provoni kënaqësitë e kuzhinës të gastronomisë lokale. Ne do të propozojmë një turne të plotë në qytetin malor.

Si të arrini

Ky qytet i bukur ndodhet rreth shtatëdhjetë e pesë kilometra nga Santander. Për të arritur atje nga kudo në veri, duhet të merrni rruga për në Cabezón de la Sal. Qytetet e tjera afër dhe jo më pak të bukura janë Santillana del Mar, Comillas dhe San Vicente de la Barquera.

Çfarë të shihni në Kryetarin e Bashkisë Bárcena

Siç thamë, gjëja e parë që do të tërheqë vëmendjen tuaj në këtë qytet të bukur është e saj strehim, të cilat i përgjigjen stilit arkitektonik të fushë mali. Ato janë ndërtesa prej guri me ballkone prej druri dhe kantile që fillojnë nga muret ndarëse. Nga ana tjetër, këto dallohen për të formuar vendin me diell ku mbahej misri.

Ato janë shtëpi me një ose dy kate që shpërndahen në rrugë të ngushta me kalldrëm që duket se ju transportojnë pas në kohë. Në fakt, thuhet se është qyteti më i vjetër në Cantabria.

Shtëpitë e Kryetarit të Bashkisë Bárcena

Shtëpitë e Kryetarit të Bashkisë Bárcena

Sidoqoftë, sot është e kushtëzuar për turizëm, kështu që ju do të gjeni gjithçka që ju nevojitet për të shijuar një qëndrim të këndshëm. Ka një parkim, restorante dhe akomodim. Dhe gjithashtu disa dyqane artizanale që kryejnë dhe shesin punë në dru dhe thurje, kryesisht të dobishme për gatim dhe bujqësi.

Ju gjithashtu duhet të vizitoni kisha e Santa Maria, e ndërtuar në shekullin e shtatëmbëdhjetë edhe pse altari i tij i çmuar barok është nga një shekull më vonë. Dhe gjithashtu, vetmia e shenjtëruar në Virgen del Carmen, e cila është në periferi, duke shkuar drejt malit.

Çfarë të bëjmë në qytetin Kantabrian

Qyteti malor është gjithashtu një pikënisje e shkëlqyeshme për të bërë shtigje shëtitjeje përmes parkut natyror Saja Besaya. Konkretisht, ka katër turne që do t'ju tregojnë mrekullitë e natyrës malore.

Më e njohura dhe më e udhëtuara është ajo që shkon në Alto de la Cruz de Fuentes dhe të kalojnë nëpër Pusi i Arbencisë. Ky port është i vendosur në një lartësi prej 1270 metrash dhe prej tij mund të vlerësoni peisazhe të jashtëzakonshme të zonës Campoo. Shtë një zonë kullotë për bagëtinë që është e integruar në Vendi i Komunitetit të Interesit të Valles Altos del Nansa, Saja dhe Campoo. Përveç kësaj, nëse ju pëlqen ornitologjia, duhet të dini gjithashtu se ajo është një Zonë e Veçantë e Mbrojtjes për Zogjtë.

Sa i përket pusit të Arbencisë, ai nuk e heq bukurinë e portit të mëparshëm. Isshtë një pishinë natyrore me një ujëvarë që ka formën e bishtit të kalit dhe është e rrethuar nga pyje lisi dhe ahu. Ju mund të shihni edhe një pemë të madhe yew që është e shënjuar përgjatë rrugës. Pranë pishinës, lumenjtë Hormigas dhe Fuentes takohen. Rruga në këmbë nga Kryetari i Bashkisë së Bárcena për në të është e gjatë afërsisht shtatëmbëdhjetë kilometra dhe ka një rënie prej 280 metrash. Për ta udhëtuar, do të investoni rreth katër orë ndërmjet vajtjes.

Më shumë vështirësi ju kërkon rruga për në Burthes të larta, e cila është 1400 metra e lartë. Fillon nga Kryetari i Bashkisë së Bárcena dhe ndjek rrjedhën e lumit Argonza dhe pastaj fillon ngjitjen nëpër një pyll ahu dhe vazhdon nëpër brañas dhe kullota deri në arritjen e majës. Nga këtu, në ditë të kthjellëta, ju mund të shihni detin dhe malet që u përkasin krahinave të tjera. Udhëtimi zgjat rreth shtatë orë me një rënie prej 1000 metrash nëpër shtigje pyjore dhe shtigje.

Imazhi i parkut natyror Saja-Besaya

Parku natyror Saja-Besaya

Si është moti në Bárcena Mayor

E gjithë zona e luginës së Cabuérniga ka një Klima oqeanike. Dimrat janë të ftohtë, megjithëse barrierat malore të zonës zbutin temperaturat, të cilat rrallë bien nën pesë gradë Celsius. Nga ana tjetër, vera është e këndshme, me temperatura mesatare rreth njëzet gradë. Lidhur me reshjet e shiut, ato janë të bollshme dhe ndodhin gjatë gjithë vitit. Në çdo rast, është një klimë mjaft e këndshme për veriun e Spanjës.

Çfarë të hani në zonë

Gastronomia malore është e fuqishme dhe e shijshme. Një dietë e pasur me kalori dhe yndyrë ishte e nevojshme për të qenë në gjendje të përballesh me punë të vështirë në fusha me energji. Dhe kjo traditë ka mbetur deri më sot.
Një pjatë që duhet të provoni në Bárcena Mayor është Zierje mali, një merak që ka jakë, fasule të bardha dhe kompango. Kjo e fundit përbëhet nga chorizo, suxhuk gjaku dhe proshutë. Si për shembull me fabada, ajo hahet së bashku në një pjatë.

Një tjetër ushqim i zakonshëm është viçi i kuq tudanca, e cila është vendase në Cantabria. Mund të provoni edhe një derr të egër ose merak mishi të gjahut. Dhe, sa i përket ëmbëlsirave, mali Santander ka një gamë të gjerë djathë si delet ashtu edhe lopët. Midis tyre, bie në sy ai i bërë nga Gomber, me një strukturë kremoze dhe që ka marrë disa njohje ndërkombëtare.

Foto e viçit Reinosa

Viça

Sa i përket ëmbëltoreve, ajo është gjithashtu shumë e pasur në zonë. Tipike për të gjitha Cantabria janë sobaos dhe pyetje pasiegas; frisuelos dhe kanuni; palucos dhe viç ose gjizë. Shumë të famshëm janë gjithashtu chamarugas picayas, të cilat kanë sheqer, ëmbëlsira dhe bajame.

Dhe, për të larë ushqimin, mund të pini verë nga emërtimi i origjinës Toka e Liebanës, e bardhë ose e kuqe. Më në fund, për një tretje të mirë, mund të pini pak nga bollëku nga zona, e punuar me dorë.

Si përfundim, Kryetari i Bashkisë së Bárcena është një qytet i mrekullueshëm që ia vlen ta vizitoni. Ju do të shihni një të çmuar qytet tipik malor, ju do të jeni në gjendje të bëni rrugë të shkëlqyera malore dhe do të shijoni një gastronomi të hollë. Ne ju rekomandojmë që ta vizitoni, nuk do të pendoheni.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*