Ku të hani në Ourense

Ourense

Përgjigju pyetjes ku të hani në Ourense supozojmë se do të flasim me ju për Gastronomia galike, një nga më të ndryshmet dhe më të shijshmet nga të gjitha España. Është gjithashtu një kombinim perfekt i produkteve nga pemishtet e tij pjellore dhe brigjet e tij të egra.

Por, mbi të gjitha, të flasësh për Ourensen është të flasësh për një qytet të bukur, origjina e të cilit daton në kohën romake, kur këta pushtues përfituan nga ujërat termale të Burgas. Dhe gjithashtu nga një qytet që ju ofron një trashëgimi monumentale mbresëlënëse të simbolizuar nga e bukura Katedralja romane e Shën Martinit dhe për të tijat urë mesjetare. Por ne duam të flasim me ju se ku të hani në Ourense.

Zonat e tapas ku mund të hani në Ourense

Sheshi Eironciño dos Cabaleiros

Sheshi Eironciño dos Cabaleiros, në zemër të zonës Os Viños

Më vonë, ne do të përmendim disa restorante të jashtëzakonshme për të ngrënë në Ourense. Por së pari duam ta bëjmë nga vendet ku njerëzit e Orenses takohen për të pirë pak verë dhe, pikërisht, për të ngrënë diçka. Me fjalë të tjera, ne duam të flasim me ju për zona tapas e qytetit Galician, ku do të gjeni receta të shijshme me çmime shumë të volitshme dhe mbi të gjitha me shumë argëtim.

Si pothuajse në të gjitha qytetet dhe qytezat në Spanjë, kjo zonë ndodhet në qytetin e vjetër të Ourense. Quhet pikërisht Verërat dhe përbëhet nga disa rrugë që, përafërsisht, shkojnë nga shesh hekuri në afërsi të katedrales. Baret e shumta që shtrihen në këtë zonë ju ofrojnë verërat e mrekullueshme të krahinës, e cila ka katër emërtime origjine: Valdeorras, Ribeiro, Ribeira Sacra dhe Monterrey.

Por ato gjithashtu ju lejojnë të shijoni tapas dhe pinço të shijshëm. Në fakt, disa nga këto vende janë të specializuara dhe Ata janë të famshëm për një recetë specifike. Për shembull, mitik Orellas Bar, në sheshin e sipërpërmendur, bie në sy për tapas me mish derri ose Fuenfría, në rrugën Viriato, është bërë e famshme për açugat dhe ushqimet e tymosura. Por, nëse flasim për Galicinë, ndër përpunimet spikat oktapodi, të cilin mund t'i shijoni në të gjitha, por, siç tregon edhe emri i tij, sidomos në Në Casiña do oktapod, i cili ndodhet në të njëjtën rrugë Viriato.

Sheshi kryesor i Ourense

Plaza Kryetari i Ourense

Po kështu, në rrugën San Miguel keni vende të tjera mitike si p.sh shtëpi tonita, Gastro Bar San Miguel, një nga ato historike, ose të Roa Grill, i famshëm për derrin e tij thithës. Por, nëse doni kuzhinë të lartë, keni edhe atë Restorant Ceibe, e cila ka marrë një yll Michelin. Po kështu, në sheshin e vogël të Eirociño dos Cabaleiros, plot me tarraca, mund të gjeni klasike si p.sh. mbreti i proshutës u Ose Lar da Sabela dhe në rrugën Lepanto O Baratelle me hellet e tij të frymëzuara nga bask, në tavernën tonë y O'Merre, kjo e fundit e famshme për kërpudhat e saj me karkaleca deti.

Tashmë duke kaluar katedralen, mund të shijoni Në Taberna do Perico, me tavat e saj legjendare dhe sanduiçet jo më pak të shijshme me salcë, por edhe një tjetër klasik, Bar Perez, ose e tixola. Dhe së fundi, në Calle Hornos tortilla de Ose Arco da Vella; bombas (topa mishi dhe pure patate) të O Souto; veshi i Dy dyer dhe fiston e kantier detar.

Siç mund ta shihni, është një ofertë sa e gjerë aq edhe e larmishme. Dhe, nëse respektoni traditën për të pasur një tapa në çdo vend ku hyni, do të përfundoni më shumë se plot. Megjithatë, mund të preferoni të shijoni një vakt më tradicional në një restorant. Më pas, ne do të propozojmë disa të mrekullueshme.

Restorant i ri

Supë galike

Një tas me supë galike

E vendosur në rúa de Valle-Inclán numër pesë, çmimet e saj do t'ju habisin për mirë, pasi ka një yll Michelin dhe menuja e tyre e shijimit kushton vetëm pesëdhjetë e pesë euro, nëse nuk e kanë ngritur së fundmi. Quhet Raíces dhe përbëhet nga një meze, dy para, një mish, një peshk dhe dy ëmbëlsira.

Emri i tij tashmë të jep një ide për llojin e gastronomisë që mbrojnë përgjegjësit, të cilët janë shefat e kuzhinës nga Orense. Julio Sotomayor y Daniel Guzman. Në të vërtetë, ato bazohen në produkte të freskëta të zonës për të përgatitur receta të dikurshme me një kthesë moderne. Por ata ju ofrojnë edhe dy menu të tjera: Nova dhe Top, të cilat përfshijnë më shumë pjata dhe janë disi më të shtrenjta. Bodrumi i tij është gjithashtu i gjerë dhe i bazuar në verërat vendase, megjithëse nuk mungojnë shishet nga zona të tjera të verës në botë.

Restorant Liceu Agape

Regjistroj

Një antrecote e shijshme

E vendosur në sheshin Bispo Cesáreo, ajo drejtohet nga shefi i kuzhinës Havier Lago. Ka një menu mjaft klasike dhe shumë të larmishme dhe me çmime më shumë se të arsyeshme. Në fakt, një vakt normal mund të kushtojë rreth tridhjetë euro. Ndër recetat e tij dallohen orizi. Për shembull, Senyoret ose karkaleca e kuqe dhe boletus.

Ne gjithashtu ju këshillojmë merluci i tij, sidomos ai që përgatisin me cous-kus perimesh, dhe merluci i tyre nga hell në salcë jeshile me midhje dhe karkaleca. Për sa i përket mishit, entrekoja e vjetër e viçit me patate dhe speca Padrón është e shijshme. Por, mbi të gjitha, ne rekomandojmë Mish qengji “20 orë” me zierje me patate dhe kërpudha. Së fundmi, për sa i përket ëmbëlsirave, ju keni delikatesa si p.sh. Baileys dehur bukë franceze me akullore me çokollatë ose supë piña colada me trungun e saj të karamelizuar dhe akulloren e kokosit.

kapak i zi

Djathërat Arzúa

Djathërat Arzúa në një festival

Kthehemi në zonën e katedrales dhe në tapas për t'ju rekomanduar këtë vend që ju ofron shumë origjinale dhe me një çmim fantastik. Si shembull për këtë, ne do të citojmë Kube djathi Arzúa për katër euro, varietetet e patates me të njëjtin çmim ose midhjet tajlandeze për dymbëdhjetë.

Ndodhet, konkretisht, në Plaza de la Magdalena numër shtatë dhe hapet çdo ditë nga dhjetë në mëngjes deri në dymbëdhjetë të natës. Gjithashtu, nëse doni të hani për pak para, ata zakonisht ofrojnë një pjatë e reduktuar e ditës për pesë euro. Për shembull, mund të jetë një biftek viçi me patate dhe sallatë. Ata shtojnë edhe bukë dhe, nëse dëshironi, një kafe për të përfunduar. Me pak fjalë, Tapa Negra është një opsion i shijshëm dhe i lirë për të ngrënë në Ourense.

Shtëpia e oktapodit

Oktapodi galisian

Një pjesë e oktapodit galician, e cila shërbehet në çdo vend ku mund të hani në Ourense

Nëse flasim me ju se ku të hani në Ourense, duhet të përfshijmë një vend të specializuar për oktapod. Ne kemi përmendur tashmë disa kur i referohemi zonës së Os Viños, por tani do të ndalemi, pikërisht në Shtëpia e oktapodit, e cila ndodhet në Calle Juan de Austria numri pesëmbëdhjetë, gjithashtu shumë afër katedrales.

Në këtë restorant mund të shijoni një tapa të shijshme Oktapod galisian me patate për vetëm trembëdhjetë euro. Por ju ofrojnë edhe porcione të tjera, si kallamar të pjekur në skarë me hudhër limoni jeshil ose kroket iberik. Po kështu, përgatit një chorizo ​​të shkëlqyeshme të bërë vetë në skarë me majat e rrepës dhe cachelos dhe një omëletë unike me njëzet vezë.

Pikërisht, skara është një tjetër specialitet i saj. Sa i përket recetave të bëra me të, ju këshillojmë të provoni pulën picantón dhe zorzën me djathë Arzúa dhe patate. Por, mbi të gjitha, ju rekomandojmë që të kërkoni Zgjidhni biftek derri të ushqyer me gështenja e cila shërbehet me një mini kreol dhe patate.

Opsione të tjera ku mund të hani në Ourense

Nje pice

Gjithashtu në vendet për të ngrënë në Ourense bëhen pica të shijshme

Për të përfunduar turneun tonë se ku të hani në Ourense, do të flasim për ato vende ushqimore ndërkombëtare që mund të gjeni në çdo qytet. Prandaj, ato nuk janë tipike për qytetin galician, por plotësojnë në mënyrë perfekte ofertën e tij gastronomike. Për shembull në te romantike Ju keni disa nga picat më të mira në Ourense. E gjeni në rrugën Curros Enríquez numër XNUMX dhe vlera e tij për para është e mrekullueshme. Përveç kësaj, ashtu si në vendet e tjera të këtij lloji, jo vetëm që ju ofron pica, por edhe të gjitha llojet e pjatave italiane. Për shembull, lloje të ndryshme lazanjash dhe makarona të tjera. Ata madje nxjerrin në pah San Jacobos-in e tyre të shijshëm.

Nga ana tjetër, ndoshta jeni në Ourense dhe ju pëlqen një hamburger i mirë. Në atë rast, Stacioni i Lomanit është një nga faqet më të mira. Ndodhet në rrugën Monte Medo numër pesë dhe menaxherët e saj janë Channel Angel y Gjon Varela. Këto ju ofrojnë jo vetëm lloje të ndryshme hamburgerësh, por edhe qen, sanduiçe, sanduiçe dhe sallata. Por ata i kanë dhënë një kthesë konceptit të një hamburgeri, i lidhur përgjithësisht me ushqime me cilësi të ulët ushqyese. Sipas Canal dhe Varela, ata kanë zgjedhur Produkte artizanale vendase dhe cilësore për shtjellimet tuaja. Për shembull, hamburgerët e tyre bëhen me mish viçi galician, pulë të lirë ose derri Duroc. Nuk është për t'u habitur që fituesit janë shpallur në disa gara gastronomike të mbajtura në qytet.

Pavarësisht gjithë kësaj, çmimet e tyre janë të përballueshme, po të kemi parasysh se ofrojnë produkte të shkëlqyera. Për shembull, një hamburger kushton rreth tetë euro, një sanduiç rreth shtatë, një sanduiç rreth pesë dhe një hot dog rreth gjashtë.

Si përfundim, ne ju kemi treguar disa nga faqet më të mira ku të hani në Ourense. Por, siç mund ta keni imagjinuar, oferta e këtij qyteti të Galicia Është shumë e gjerë dhe e larmishme. Mund të shijoni edhe restorante venezueliane si Ysabelle Gourmet, në rrugën Pena Corneira; Argjentinasit pëlqejnë Patkua, në rúa Sáenz Díez, ose të modernitetit maksimal si Sybaris 2.0, në rrugën Santo Domingo. Në çdo rast, të jeni të sigurt se do të hani mirë në secilën prej tyre. E kundërta është e vështirë në tokat galike. Shkoni përpara dhe provoni ato.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*