Ku të shkoni në një safari në Afrikë

Safarë në Afrikë

A ju pëlqen natyra në gjendjen e saj më të egër? Kështu që destinacioni juaj është Afrika. Çfarë kontinenti! Një nga aktivitetet turistike që ofron Afrika, në vende të ndryshme, është mundësia e safareve. Disa nga keto safari në afrikë Ata janë duke gjuajtur safarë, nuk më pëlqejnë aspak, por të tjerët janë shëtitje të bukura nëpër peisazhet e kontinentit të zi dhe ato janë më të mirat.

Mund ta themi atë gjashtë vende në Afrikë ofrojnë safaret më të mira dhe se ka shumë mundësi, megjithëse ai llogarit që për shkak të shumëllojshmërisë së peizazheve ne mund ta përmbledhim listën në dhjetë destinacione që janë përqendruar në Botsvana, Namibia, Kenia, Zambia, Ruanda, Afrika e Jugut y Tanzania. Elefantët, leopardët, cheetahs, luanët, rinocerontët, zebrat, gjirafat, perëndimet e paharrueshme të diellit dhe netët e mbushura me yje, për këtë bëhet fjalë. Le të hedhim një vështrim në disa nga safaret që këto vende ofrojnë.

Safarë në Kalahari

Kalahari

Kalahari është një shkretëtirë, por një shkretëtirë me shumë jetë. Ajo ka 930 mijë kilometra katrorë dhe pushton tre vende nga jugu i kontinentit: Afrika e Jugut, Namibia dhe Botsvana. Ditën do të shihni një jetë e shumta e kafshëve dhe të gjallë (antilopat, luanët, gjirafat), dhe natën, kur dritat e kampit zbehen, qielli do të duket se përqendron tërë universin. Një bukuri në të cilën ka pak zona kampingu, Po vërtet.

Ju mund të llogarisni që shtatë netët në Kalahari kanë një çmim prej 3 deri në 5 pesë mijë euro me gjithçka të përfshirë, madje edhe bileta avioni, edhe pse mund të gjeni variacione në varësi të agjencisë së turizmit që ofron turneun.

Safarë në Zambia

Zambia

Zambia, një vend pa dalje në det, i vendosur në Afrikën jug-qendrore dhe me ka disa destinacione safari. Njëri prej tyre Luangwa Jugore, një vend super i nxehtë ku është 40 ºC dhe ka pak bimësi. Ai është i specializuar në shëtitje dhe udhëzuesit janë ekspertë të vërtetë, veçanërisht ekspertë të buallit. Bëni kujdes, duhet të ecni shumë kështu që duhet të jeni të përgatitur por ia vlen. Nuk ka gjithashtu safarë luksoze, me dushe dhe energji elektrike, kështu që është për më aventureske. Një safari me shtatë net në Jug Luangwa plus katër netë në Nsefy dhe tre në Kapani, një qark i zakonshëm, vlerëson se është rreth 4 mijë euro.

Një tjetër destinacion në Zambia është Lugina e Zambezit, një vend i largët që përshkohet nga lumi Zambesi, i qëndisur me pyje me elefantë, leopardë dhe krokodilë. Ky vend nuk është një park kështu që është plotësisht i egër. Ka pak kampe të rehatshme dhe ju varet 100% nga udhëzuesi juaj. Mundet shkoni me kanoe ose shëtitje me varkë Por kur bie nata, zjarret dhe pishtarët duhet të ndizen për të trembur hienat. Një javë këtu me të gjitha vaktet e përfshira dhe fluturimet mund të kushtojnë rreth 3 euro.

Safarë në Afrikën e Jugut

Parku Kruger

Ju mund të shkoni në safari në Parku Kruger. Ky park i Afrikës së Jugut është rezervati më i madh i lojërave në vend dhe parku më i vjetër kombëtar siç u themelua në vitin 1926. Pjesa jugore është e okupuar kampe luksoze dhe shumë ekskluzive ku ato ju shërbejnë verëra të shtrenjta dhe vakte të shijshme. Për diçka vërtet të egër, duhet të drejtoheni drejt sektorit më verior të Parkut Kruger, pikërisht në kufirin me Zimbabve dhe Mozambikun. Ketu eshte Kampi Pafuri, në brigjet e lumit Luvuvhu, me një kapacitet për midis 80 dhe 100 njerëz.

Në këtë kamp në Parkun Kruger ka rreth njëzet çadra që shikojnë lumin dhe pak nga rruga janë zonat e zakonshme. Toka e dhënë në koncesion është 24 mijë hektarë dhe është mbretëria e a fauna e larmishme dhe e bollshme përfshirë buallët, sorrat, leopardët, rinocerontët, krokodilët, luanët, zebrat, qetë, meerkat, elefantët, derrat e egër, hienat, amfibët, peshqit dhe zvarranikët. Ka rreth njëzet kampe dhe strehimore private për industrinë e safarit.

Safarë në Tanzani

Tanzania

Tanzania është në bregdetin afrikan, në bregun lindor, përballë Oqeanit Indian. Ketu eshte Parku Kombëtar Ruaha, një destinacion ende pa shumë prekje turistike. Në fakt thuhet se Ruanda është destinacioni i vetëm 100% afrikan, akoma. Shtë një vend i mirë për të parë cheetahs, leopardë, luanë, akacie dhe një mijë ngjyra ndërsa dita përparon dhe dielli lëviz në qiell.

Përsëri, nuk ka frills kështu që është rreth Natyra në gjendjen e saj më të pastër dhe të egër.

Safarë në Botsvana

Botsvanë

Botsvana është një republikë pa dalje në det në Afrikën e Jugut. 70% e territorit të saj është e pushtuar nga shkretëtira e famshme Kalahari. Njerëzit e thonë këtë këtu janë luanët më të mëdhenj në Afrikë dhe këto kafshë kanë veçorinë e gjuetisë ditën dhe jo natën siç bëjnë luanët e tjerë. Ka edhe buall dhe ju mund t’i shikoni ata duke luftuar me njëri-tjetrin.

Një vend i mirë për të shkuar në safari është Ponto. Toka e dhënë në koncesion për kampet është 65 mijë hektarë dhe është në veri të Delta Okavango. Pjesën më të madhe të vitit nuk është e arritshme nga rruga, por është e bukur dhe shumë dokumentarë të National Geographic janë filmuar, për shembull.

Safarë në Namibi

Namibia

Namibia është në Afrikën Jugperëndimore dhe emri i saj rrjedh nga emri i shkretëtirës më të vjetër në botë, Namib. Safaret janë në Rezerva Mundulea, në kodrat dhe livadhet e saj të egra. 40 vjet më parë zona u pushtua nga katër ferma të mëdha kushtuar rritjes së bagëtive, por sot gjërat janë shumë të ndryshme. Gardhet dhe gardhet e brendshme janë hequr dhe a rezervë private ekologjike, që do të thotë merren me ekologjinë, jo vetëm që merren me kafshët, por edhe me botanikën e vendit.

Safarë në Kenia

Kenia

Kenia është një vend bregdetar dhe e ka marrë emrin nga mali Kenia, mali i dytë më i lartë në Afrikë. Safaret më të mira në Kenia janë ato që ndodhin në veri të vendit, në kufi me Etiopinë dhe askund afër kampeve më hipë. Në këtë anë të egër ka vetëm fise dhe kafshë: nganjëherë luanë, elefantë, dhi. Akaciet janë kthyer, shëtitjet, natën e ftohtë, yjet, mungesa e tingujve, ndjenja e të qenit me të vërtetë në një vend të larguar plotësisht nga bota moderne. Po ashtu, thjesht për hipitë ose aventurierët.

En Massai Mara ekziston një kamp i rekomanduar. Punon brenda rezervës kombëtare dhe është një destinacion i mirë për t’u parë cheetahs, rinocerontë dhe leopardë dhe luanë. Koha më e mirë e vitit për të shkuar është fillimi i korrikut kur fillon migrimi dhe një turmë zebrash mbërrin, për shembull nga Serengeti.

Safarë në Ruandë

Gorillat në Ruanda

Ruanda nuk ka asnjë vijë bregdetare dhe është e vendosur në një rajon afrikan të njohur si Liqene të shkëlqyera. Shtë një vend me zona të mjegullta. A e mbani mend filmin Gorillat në mjegull? Ka të bëjë me Gorillat e Ruandës saktësisht, se ata jetojnë në këto kodra ku zakonisht ka shumë mjegull. Kështu, një destinacion i mirë safari në Ruandë është një sit i quajtur Gorillas.

Duhet thënë, po, se Ruanda është një nga destinacionet më të vështira në Afrikë pasi që është një vend shumë i varfër, por në të njëjtën kohë shumë i populluar. Turizmi është mjaft i rëndësishëm për Ruandën dhe një nga kampet më të rekomanduar është ai Kampi Mwagusi.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*