Ku të hani në Amsterdam

Ushqimi në Amsterdam

Fakti që një destinacion është turistik për shkak të atraksioneve të tij, qofshin muze, galeri, ndërtesa apo kulturë, nuk do të thotë se ka edhe një gastronomi që ia vlen ta shijoni, shijoni dhe kujtoni.

Por duket se është rasti në Amsterdam, ndaj le të shohim sot ku të hani në Amsterdam, dhe nëse është e lirë, shumë më mirë. Të hash në Amsterdam

burgermeester

Qyteti ofron gjithçka, mund të hash në restorante të mira dhe të shtrenjta edhe në vende të vogla, të lira dhe të mira. Është e vërtetë që jo të gjithë ne mund të përballojmë të hamë në një vend me yll Michelin, kështu që sot do të fokusohemi në vendet ku të hani në Amsterdam dhe çfarë të hani, për më pak se 20 euro. A mendoni se është në rregull?

Në parim, ne mund të fokusohemi në një nga ushqimet më të lira në botë nëse dini se ku të kërkoni: hamburguesas. Ka shumë zinxhirë ndërkombëtarë me shije tashmë të njohura për të gjithë, në rast se nuk dëshironi të vazhdoni të inovoni.

burgermeester

Ekziston një mini zinxhir në Amsterdam që quhet burgermeester, e cila ka tre dyqane: një në qendër, një tjetër pranë kopshtit zoologjik Artis dhe një tjetër në Jordaan. Ajo ofron një shumëllojshmëri të gjerë të hamburgerëve, ka mish viçi, qengji dhe pulë, dhe ka gjithashtu një opsion vegan, falafel. Mund të shtoni salca, të shtoni sallata ose patate të skuqura, të gjitha me produkte vendase dhe bujqësi të qëndrueshme. Çmimet? Midis 12 dhe 16 euro, ose ka mini 6 euro.

një biznes tjetër është Kasapi, me hamburgerë viçi Aberdeen Angus, por ka edhe peshk, mish qengji dhe vegan. Ka çmime prej midis 10 dhe 13 euro dhe e gjeni dyqanin në Overhoeksplein, 1, në Kullën A'DAM.

Burtcher

Një varg tjetër është BurgerBar, me gjashtë dyqane të shpërndara në të gjithë qytetin dhe çmimet ndërmjet 13 dhe 23 euro. Ellis Gourmet Burger Është me origjinë belge, një zinxhir, dhe dyqani në qytet është në Singel 161A. Menuja ka opsione klasike, me djathë, apo perime.

Nëse ju pëlqen ushqimi i vërtetë dhe shije italiane janë tuajat atëherë mund të shkoni në Vapiano. Është një zinxhir restorantesh me origjinë gjermane që përgatit gatimet e saj (rizoto, antipasta, sallata, pica), me produkte natyrale dhe të freskëta.

Vapiano

Sistemi është shumë i rehatshëm: kur mbërrini, ju japin një kartë me çip dhe gjithçka që konsumoni ju faturohet. Më pas, në fund, shkoni në regjistër dhe paguani. Tavolinat kanë vaj ulliri dhe uthull balsamike dhe ka shumë ëmbëlsira. Shërbimet janë shumë të shpejta dhe llogaritin çmimet ndërmjet 10 dhe 15 euro. E gjeni në Amstekstraat 2-4.

Në katin e pestë të dyqanit Bijenkorf gjeni kuzhinë bijenkorf, një vend i mirë për drekë. Ka stinë të ndryshme në këtë kuzhinë, me opsione të ndryshme gastronomie nga e gjithë bota: ka ushqim arab, japonez, italian, ka supa, sallata, peshk, mish…). Një menu e plotë është nga 10 deri në 20 euro. Nuk është një vend i vogël apo i lezetshëm, në fund të fundit, është brenda një qendre tregtare, por nëse jeni duke kërkuar hapësirë, të jeni brenda dhe të gjitha këto, ia vlen.

Ushqimi në Jumbo

Madje ka një pjesë me çati xhami dhe një tarracë të vogël me pamje nga Beurs van Berlage dhe Beursplein. Hapet midis orës 11 dhe 6:6, nga e hëna deri të mërkurën, dhe më pas mbyllet në 30:XNUMX pasdite në ditët e tjera. Hani brenda një Jumbo është gjithashtu i lirë: LaPlace Është një restorant vetëshërbimi, një zinxhir dhe dyqani brenda një dyqani në Kalverstraat-Robin është shumë i njohur.

Tani, a ju pëlqejnë ato? bagels? Mund të shkoni në një nga degët e kafeterisë Bagels & Fasule, e cila shet një shumëllojshmëri të gjerë bagels, shtatë gjithsej: katër me krem ​​djathi. Ata kushtojnë nga 4 deri në 9 euro dhe shërbehen me çaj ose kafe ose lëngje. Ka më shumë se 20 nga këto dyqane në të gjithë Amsterdamin.

maoz

Nëse nuk e keni problem të hani në këmbë ose keni një vend afër, mund të blini Maoz Vegan: falafel pule te skuqur me buke pite, sallate, humus, lengje te fresketa... Ka sallate me vete sherbim, te gjitha per më pak se 10 euro. Zinxhiri është me origjinë nga Amsterdami dhe ka katër dyqane nëpër qytet.

Po kerkoni patate të skuqura më të mira në amsterdam? pastaj provoni me vleminckx, një vend që daton që nga viti 1957. Është një dyqan me ushqime dhe patatet shërbehen në kone letre, me një zgjedhje prej 25 salcash. Dyqani është në Voetboogstraat 33, një rrugicë midis Spui dhe Heiligenweg.

30ML është një kafene e vogël, ata i pjekin kokrrat e tyre të kafesë në Utrecht dhe prej nga vijnë fillimisht. Thonë se kafeja është shumë e mirë dhe për ta shoqëruar ka menu të vogla ushqimore që përfshijnë petulla, sanduiçe dhe vezë. Në Amsterdam ka dy degë: një në Van Noordstraat, 26 dhe një tjetër në Bijlmerplein, 156. Ato hapen çdo ditë midis orës 8 ose 9 të mëngjesit dhe 4 ose 6 pasdite.

Patate të skuqura në Amsterdam

Këtu hani shumë harengë, një delikatesë lokale, që duhet ta provoni në udhëtimin tuaj në Holandë dhe Holandë. Është i kuruar me kripë dhe i ngrirë, kështu që nuk ka baktere dhe është i pasur me omega-3. Zakonisht shërbehet i mbuluar me qepë të papërpunuara dhe hahet nga bishti. Mund të hahet edhe me bukë. Peshkimi më i mirë ndodh në fund të pranverës, në fillim të verës, dhe blihet dhe shitet në rrugë, në tezga kudo.

sanduiç harengë

Deri tani flasim për vende ku të hani në Amsterdam, por pyetja vijon çfarë të hani në Amsterdam?

Epo, nuk mund të ikësh pa ngrënë petulla, quhet këtu. pannekoeken, ndonjëherë shërbehen me mish të pjekur ose salmon ose ëmbëlsira, ato sanduiçe me harengë që ju thashë më parë, djathërat vendas, i hidhur, toptha mishi që zakonisht shërbehen me mustardë, stroopwaffles, biskota të mbushura me salcë karamel që hahen të ngrohta, quhen mini petulla poffertjes spërkatur me sheqer pluhur, pulë pulle, përzierje perimesh të bëra pure me gjalpë dhe të shërbyera si pjatë anësore ose a rijsttafel, një festë me gatime të vogla me origjinë indoneziane me shumë oriz.

i hidhur

Edhe pse Holanda është e njohur për Djathë Gouda dhe EdamTë dy me origjinë viçi, fermerët prodhojnë edhe djathëra të tjerë dhe të gjithë duhet t'i provojnë në qytet. Një shëtitje e mirë nëpër tregjet lokale Ato ju lejojnë t'i shijoni të gjitha, duke filluar nga dy më të famshmit, por po ose po provoni të tjerët. Dhe së fundi, në listën tonë të ku dhe çfarë të hani në Amsterdam Nuk mund të harrojmë për ëmbëlsirat: appeltaart, shoqëruar nga një filxhan jenever, një pije alkoolike e shekullit të XNUMX-të e ngjashme me xhinin, ose një birrë të ftohtë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*