Ku të shkoni me pushime në Spanjë?

Përgjigja e pyetjes ku të shkoni me pushime në Spanjë është e shumëfishtë. Kjo do të thotë, nuk pranon një përgjigje të vetme. Vendi ynë është plot me vende simpatike për të shijuar disa ditë të mrekullueshme pushimi. Nga veriu me natyrën e tij të gjelbër, plazhet e tij të thyer dhe kuzhinën e tij të shijshme në jug me klimën e tij për t'u patur zili, gëzimin e njerëzve të tij dhe plazhet me rërë të gjerë, e gjithë Spanja ia vlen të vizitohet.

Dhe e gjithë kjo pa përmendur historikun Castilla y Aragon, me diell Valencia (këtu po ju lëmë një artikull për këtë qytet) ose njëjës KatalonjësMe Sidoqoftë, ne do të rekomandojmë pesë destinacione për të shkuar me pushime në Spanjë.

Pesë destinacione unike për të kaluar një pushim të paharrueshëm

Për gjithçka që ju kemi thënë, ne do të bëjmë një përpjekje sinteze për të rekomanduar pesë nga vendet ku mund të shijoni përvoja të paharrueshme. pushimet në SpanjëMe Ne do të sigurohemi që ato i përkasin të gjitha qosheve të vendit tonë dhe se ata janë sa më përfaqësues të diversitetit të tij të pasur.

San Sebastian dhe bregdetin Bask

Mali Igeldo

Monte Igueldo

Ne do të fillojmë rekomandimet tona në veri të Spanjës. Ne mund t'ju flasim për monumentin Santander, nga ajo historike Asturias ose e të çmuarit Brigjet e GalicisëMe Por ne zgjodhëm kryeqytetin e Guipuzcoa sepse, sipas mendimit tonë, është një nga qytetet më të bukura në Spanjë.

Nuk është rastësi që ka qenë një nga destinacionet më të vizituara të pushimeve gjatë historisë sonë. E çmuar Gjiri La Concha, me plazhin e saj, ishte një vend banje edhe për anëtarët e familjes mbretërore dhe shumë prej ndërtesave të saj i përgjigjen asaj shkëlqimi historik.

Ju mund të filloni vizitën tuaj në San Sebastián duke pjesa e vjeter, me portin e tij të peshkimit dhe rrugët e tij të ngushta me kalldrëm plot me taverna ku mund të shijoni të famshmet pintxosMe Ne gjithashtu ju rekomandojmë që të vizitoni bazilikën mbresëlënëse barok të Santa María del Coro dhe kishën gotike të San Vicente. Ju gjithashtu do të gjeni në këtë zonë muzetë e San Telmo, në historinë baske dhe Naval. Gjithashtu, mos harroni të shkoni në mali Urgull, ku mund të vlerësoni pamje të jashtëzakonshme të gjirit.

Sidoqoftë, ndoshta edhe më i famshëm është mali tjetër në skajin e kundërt të La Concha. Ne flasim me ju për mali Igueldo, në të cilën, përveç peizazhit, keni një park zbavitës në stilin epokë e bukur me një slitë rrotulluese marramendëse. Për të arritur atje, mund të përdorni teleferikun e vjetër, i cili funksionon që nga viti 1912.

Së fundi, ju duhet të shihni thirrjen në San Sebastián zonë romantike, e cila përkon me zonën e zgjerimit të qytetit dhe përfshin ndërtesa nga fundi i shekullit XIX siç është ndërtesa e vjetër e Kazino Gran, Teatri Victoria Eugenia ose Hotel María Cristina. Sidoqoftë, ndoshta ndërtimi më emblematik i kësaj pjese të qytetit është Katedralja Bariu i Mirë, e ndërtuar në 1897 pas kanuneve neo-gotike.

Bregdeti bask

Qyteti i Getaria

Getaria

Por mrekullitë që ju ofron një festë në Guipuzcoa nuk përfundojnë në San Sebastián. Ne ju këshillojmë të vizitoni qytetet e afërta në bregdetin Bask. Mbi të gjitha, Hernani, qendra historike e të cilit është një sit me interes kulturor; Azkoitia, me ndërtime të shumta monumentale siç janë shtëpitë e saj kullore; Hondarribia, me muret e tij imponuese ose fshatrat e vegjël të peshkimit si p.sh Getaria ku do të gjeni plazhe madhështore.

Kordova dhe qytetet e saj, ndër vendet thelbësore për të kaluar një pushim të mirë

Xhamia e Kordobës

Xhamia e Kordobës

Nëse po pyesni se ku të shkoni me pushime në Spanjë, ne tani do t'ju tregojmë për një destinacion që duhet të vizitoni të paktën një herë në jetën tuaj. Ne i referohemi Kordobës historike, me traditën e saj të Kalifatit dhe monumentet e saj të mrekullueshme. Nuk është rastësi që është qyteti me më shumë tituj të Trashëgimia Botërore e botës.

E themeluar nga romakët në shekullin e XNUMX para Krishtit, Kordova ka monumente të shumta nga të gjitha epokat, megjithëse jetoi gjatë kulmit të saj nën sundimin mysliman, kur ishte kryeqyteti i Kalifatit.

Teatri romak, ura dhe tempulli, ndër ndërtimet e tjera, i përkasin periudhës latine. Por simboli i madh i qytetit është i famshmi xhami, e ndërtuar në shekullin e XNUMX -të mbi mbetjet e një kishe të vjetër Visigote. Në vetvete, do të ishte arsye e mjaftueshme që ju të vizitoni Kordobën.

Edhe sot ajo është e treta më e madhe në botë pas Mekës dhe xhamisë së Stambollit, edhe pse tani është një katedrale katolike. Ndër ato që mund të shihni në të janë Patio de los Naranjos, kambana e Rilindjes, dyert e shumta si Postigo del Palacio ose Santa Catalina dhe dhoma e famshme e hipostileve. Por edhe kori, pjesa kryesore e altarit apo spektakolare maksura.

Siç mund ta keni menduar, Xhamia nuk është monumenti i vetëm nga epoka myslimane që mund të shihni në Kordova. Mullinjtë Guadalquivir ose banjat e Kalifatit gjithashtu i përkasin asaj. Por më e rëndësishme është imponimi Medina Azahara.

E vendosur rreth tetë kilometra nga Kordoba, në këmbët e Sierra Morena, është një qytet i lashtë palatine i ndërtuar nga kalifi Abderramán IIIMe Përkundër moshës, është ruajtur shumë mirë. Ndër mrekullitë që mund të shihni në të janë Portiku i Madh, ndërtesa e sipërme e bazilikës, Dhoma e Pasur ose shtëpia e Jafar.

Qytetet e Kordoba

Almodóvar del Río

Pamje e Almodóvar del Río

Meqenëse jeni në Kordova, ju këshillojmë të vizitoni edhe qytete të tilla si Montilla, me mbetjet e kalasë së saj të vjetër; Rutë, me mbetjet e saj arabe, dhe Priego, me lagjen e saj La Villa dhe Ballkonin e saj të Adarve. Por gjithashtu Baena, me mbetjet e tij arkeologjike; Zuheros, ku ndodhet Shpella e Lakuriqëve; Almodóvar del Río, me kishën e saj të shekullit XIV, dhe Hornachuelos, me pallatin dhe kopshtet e tij Moratalla, i njohur si "Versajat e Kordobës".

Murcia e panjohur, një vend tjetër për të shkuar me pushime në Spanjë

Rruga Trapería e Murcia

Murcia (quhet Trapería), një destinacion i shkëlqyeshëm për të shkuar me pushime në Spanjë

Murcia nuk figuron ndër vendet më turistike në vendin tonë. Sidoqoftë, ajo ka shumë për t'ju ofruar. Dhe ne nuk po flasim vetëm për plazhet e tij të mrekullueshëm, veçanërisht ato që ndodhen në rrethinat e La Manga del Mar Menor, as të klimës së tij të ngrohtë dhe të këndshme.

Kryeqyteti i provincës ka një grup monumentesh për t'u patur zili. Qyteti i tij i vjetër, rreth Sheshi Kardinal Belluga, ka interes të madh. Aty është katedralja e santa maria, e cila kombinon stilet gotike, të Rilindjes dhe, mbi të gjitha, barok. Për më tepër, kambana e saj spektakolare, e lartë 93 metra, është simboli i qytetit.

Pranë katedrales, është e vjetra Seminari kryesor i San Fulgencio dhe Pallati peshkopal, të dy nga shekulli i XNUMX -të. Por gjithashtu duhet të shëtisni nëpër rrugët këmbësore të qendrës, si p.sh argjendi dhe TraperiaMe Në të parën, mund të shihni disa ndërtesa moderniste siç është dyqani i vjetër La Alegría de la Huerta, ndërsa në të dytën, Pallati Almodóvar dhe Kazino Gran dallohen.

Nga ana tjetër, një nga ndërtesat më të rëndësishme në Murcia është Manastiri i Santa Clara la Real, në brendësinë e të cilit, përveç kësaj, janë mbetjet e Alcázar Ndiqni, një pallat arab nga shekulli i trembëdhjetë, dhe që ju ofron një muze të artit të shenjtë dhe andaluzian.

Me pak fjalë, ne gjithashtu ju këshillojmë të shihni në qytetin e Segura's pallate dhe ndërtesa modernisteMe Ndër të parët, ato të familjes Pérez-Calvillo, Vinader, Fontes dhe Almudí. Dhe, në lidhje me këtë të fundit, shtëpitë Díaz-Cassou, Almansa, Guillamón dhe Mercado de Verónicas.

Rodrigo City

Rodrigo City

Këshilli i Qytetit të Ciudad Rodrigo

Ne ju kemi thënë për vendet për të shkuar me pushime në Spanjë që janë në veri, jug dhe lindje. Ne tani do ta bëjmë atë nga një qytet i bukur që është në perëndim. Ne i referohemi Ciudad Rodrigo, të gjitha të deklaruara Kompleksi Historik Artistik.

Ju nuk do të habiteni nga njohja nëse ju themi se trashëgimia e saj monumentale fillon më vete muret, të cilat edhe sot ruhen pothuajse të paprekura. Tashmë brenda qytetit, ju keni mrekulli si ai kështjella e Henrit II, e datuar në shekullin XIV; the Ayuntamiento, Stili i Rilindjes, ose Spitali i Pasionit.

Por ajo gjithashtu ka Ciudad Rodrigo me një arkitekturë të rëndësishme fetare. Dallohet në të katedralja e santa maria, Puna romane e kalimit në gotik dhe në Kishën Kryesore të së cilës ndodhet një altar spektakolar spanjoll-flamand. Ju gjithashtu duhet të vizitoni kishat e San Andrés dhe San Cristóbal dhe spektakolare Kapela e Cerralbo, Stili Herreriano, si dhe manastiri i San Agustín dhe Seminari i San Cayetano.

Së fundi, duke iu kthyer arkitekturës civile, ne gjithashtu ju rekomandojmë që të vizitoni shtëpitë e Vázquez dhe Cadena dhe pallatet e Marchioness of Cartago dhe Águila në Ciudad Rodrigo.

Qytetet e Soria

Calatañazor

Një rrugë në Calatañazor

Tani po udhëtojmë drejt Spanjës rurale për të propozuar një udhëtim nëpër qytetet e Soria, disa prej të cilave janë ndër më të bukurat në vend. Ne flasim me ju për qytete si Burgo de Osma, me Katedralen e saj spektakolare të Santa María de la Asunción, Spitalin e saj të vjetër de San Agustín dhe kështjellën e tij, nga të cilat mbetjet ruhen.

Por ne gjithashtu i referohemi qyteteve si Katalazazor, e cila ruan gjithë hijeshinë e saj mesjetare; Medinaceli, me kështjellën, pallatin e saj dukal dhe kishën kolegjiale, ose Almazán, me trashëgiminë e saj të madhe romane.

Dhe madje edhe të tjerët më pak të njohur si Yanguas, e cila gjithashtu ka një kështjellë imponuese; Rello, i vendosur në një shkëmb gëlqeror, ose Monteagudo de las Vicarías, e cila, në mungesë të një kështjelle, ka dy: atë të La Raya dhe Palacio de la Recompensa. E gjithë kjo pa harruar mrekullitë natyrore si p.sh Vinuesa, e vendosur në këmbët e majës Urbión dhe Laguna Negra të famshme.

Si përfundim, ne ju kemi thënë për pesë vende ku të shkoni me pushime në SpanjëMe Por pasuria dhe diversiteti i vendit tonë është aq i madh sa ne mund t'ju ofrojmë shumë më tepër. Për shembull, e çmuara Kosta Brava, një turne në Qytetet e Cadiz (këtu keni një artikull rreth tyre), qyteti monumental i Burgos o las Galician Rías Altas y BajasMe A nuk mendoni se ato janë destinacione të mrekullueshme?

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*