Ku të shkoni në maj: 10 destinacionet më të mira

Ne duam t'ju tregojmë në këtë artikull se ku të udhëtoni në maj: dhjetë destinacionet kryesore. Arsyeja është shumë e thjeshtë: pranvera sjell mot të mirë, ditët janë më të gjata dhe temperaturat fillojnë të rriten. Sikur të mos mjaftonte e gjithë kjo, sezoni i shirave nuk është vendosur ende në Azi dhe dimri nuk ka bërë ende një paraqitje në Amerikën e Jugut.

E gjithë kjo e bën udhëtimi në maj është një ide e shkëlqyeshme. Përveç kësaj, hotelet janë zakonisht më të lira se në verë dhe shumë vende festojnë Fiestas shumë interesante. Nëse të gjithë kësaj ju shtoni se zonat turistike janë më pak të mbushura me njerëz sesa në korrik ose gusht, ju keni një numër të mirë arsyesh për të menduar se ku të udhëtoni në maj. Ne do t'ju tregojmë dhjetë prej destinacioneve më të mira për ta bërë atë.

Ku të shkoni në maj: 10 destinacionet më të mira, nga Spanja e Jugut në plazhet e Filipineve

Vendet që ne do t'ju propozojmë përfshijnë peizazhe ëndërruese, plazhe të pakrahasueshme, monumente të shumta dhe festivale tradicionale të njohura ndërkombëtarisht. Ne do të fillojmë turneun tonë në destinacionet për të udhëtuar në maj.

Praga, një destinacion muzikor për të udhëtuar në maj

Praga

Kalaja dhe Katedralja e Pragës

Kryeqyteti i rajonit Çek të Bohemi Siteshtë faqja e parë që ju këshillojmë. Sikur trashëgimia e saj e madhe monumentale të ishte pak arsye, nga mesi i majit deri në fillim të qershorit ajo feston të vetën Festivali Ndërkombëtar i Muzikës Pranverë. Orkestra të mëdha dhe dirigjentë takohen në qytet për të kryer koncerte të paharrueshme.

Prandaj, nëse jeni një dashamirës i muzikës, ju sugjerojmë një udhëtim në Pragë për të shijuar këtë ngjarje. Dhe, nga rruga, mos ndaloni të vizitoni rrethet Kala dhe Mala Strana, ku do të shihni monumente aq spektakolare sa vetë Kalaja e Pragës, Katedralja Shën Vitus apo e çmuara Ura Charles. Gjithashtu, mos harroni të ecni nëpër Staré Mesto, qyteti mesjetar ku do të gjeni Bashkia e Vjetër e qytetit me orën e saj të famshme astronomike.

Porto: ku të udhëtoni në maj nëse jeni duke kërkuar diçka ndryshe

Pamje Porto

Porto, një destinacion perfekt për të udhëtuar në maj

Ndoshta qyteti më i bukur në Portugali është Lisbonës dhe plazhet më të mira në vend janë Algarve. Sidoqoftë, Porto gjithashtu ka shumë për t'ju ofruar. Për fillestarët, qyteti i tij i vjetër është shpallur Trashëgimia Botërore për ndërtime të tilla si katedralja e saj, pallati i saj i Bursës, kisha dhe kulla e Clérigos ose urat e saj të shumta mbi lumin Duero.

Por, përveç kësaj, ju mund të shijoni tarracat e gjalla të Ribeira, ku ata do t'ju ofrojnë ëmbëlsira të njohura të kremit dhe verërat Port jo më pak të njohura. Megjithëse, nëse doni të dini procesin e bërjes së këtij të fundit, keni kantina të shumta në anën tjetër të Duero.

Më në fund, mos ndaloni së vizituari muzetë e qytetit portugez. Ne ju këshillojmë Mesjetar, e cila është në Casa del Infante, e datuar në shekullin e trembëdhjetë; ai i Makine elektrike, me automjetet e tij të vjetra, dhe Soares do Reis National, e cila tregon një pjesë të mirë të punës së skulptorit që i jep asaj emrin, një nga më të famshmet në historinë portugeze.

Normandia, vendi i shkëmbinjve spektakolarë

Normandia

Shkëmbinjtë e rettretat

Ndodhet në veri të Francë, Normandia është e bukur në këtë kohë. Nëse e vizitoni, do të gjeni shkëmbinj spektakolarë si ato të Étretat, por edhe plazhe të egra që dalin nga kanal anglez dhe peisazhe të tjera të mrekullueshme.

Ju gjithashtu mund të shihni qytete historike si Rouen, ku u dogj Joan of Arc dhe që ka monumente të tilla si Katedralja e Zojës, një xhevahir në stilin gotik; Abbey mbresëlënëse e Saint-Ouen dhe Kisha e Saint-Maclou, dy shembuj të gotikut të shkëlqyeshëm dhe ndërtesa e bukur e Hotel de Bourgtheroulde, duke kaluar në stilin e Rilindjes.

Një tjetër vizitë që nuk mund ta humbisni në Normandi është Le Havre, qendra historike e të cilit është Trashëgimia Botërore për katedralen e saj të veçantë të Rilindjes, kullën e fenerit të kishës Saint-Joseph dhe monumenteve të tjera.

Por mbi të gjitha, ju nuk mund të largoheni nga Normandia pa vizituar ishulli Mont Saint-Michel, e cila braktis gjendjen e saj ishullore kur batica shuhet dhe ku ndodhet abacia mbresëlënëse benediktine me të njëjtin emër, e cila ndërthur stilet Carolingian, Romanesque dhe Gotike.

Sevilja, një luks shumë i afërt

Sevilla

Plaza de España në Sevilje

Ju gjithashtu nuk keni pse të largoheni nga Spanja për të zgjedhur se ku të udhëtoni në maj. Kryeqyteti Andaluzian është një destinacion i mrekullueshëm për të shijuar pranverën. Në Sevilje keni monumente të mrekullueshëm siç është spektakolari i tij Katedrale me jo më pak imponuesin e saj Giralda; kulla e Arit ose Alcazar i vërtetë, xhevahir që ndërthur stilet gotike dhe Mudejar.

Më moderne, por jo më pak spektakolare është Sheshi Spanjë, e ndërtuar për Ekspozitën Ibero-Amerikane të vitit 1929 dhe e cila bën përshtypje me madhësinë dhe formën e saj. Gjithashtu, mos harroni të shëtisni nëpër lagjet e saj të bukura si p.sh. Triana ose ajo e Santa Cruz dhe për të çmuarit Parku Maria Luisa.

Por, përveç kësaj, Sevilja ka një tërheqje tjetër në këtë kohë. Në fillim të majit e saj e famshme i drejtë, me ndriçimin tradicional dhe ku mund të shijoni verën dhe muzikën e vendit.

New York është gjithmonë një bast i mirë

Statuja e Lirisë

Statuja e Lirisë

Ne ndryshojmë vendet dhe madje kontinentet për t'ju ftuar të vizitoni New York, një bast udhëtimi që nuk dështon kurrë. Çdo kohë është një kohë e mirë për të shkuar në "qytetin e rrokaqiejve". Në të, ju mund të filloni turneun tuaj të Times Square, sheshi i famshëm i ekraneve të mëdha. Pastaj mund të vizitoni lagjet e tyre, kryesisht Brooklin o Harlem, dhe të ecin nëpër Central Park ose shihni një shfaqje në Broadway.

Por ajo që nuk mund të ndalosh të bësh është të shohësh Statuja e Lirisë, ishulli elis, ku qytetarë nga e gjithë bota erdhën në kërkim të ëndrrës amerikane dhe e cila është një monument për emigracionin, dhe muzeume të tilla si Mitropoliti i Artit, një nga më të mëdhatë dhe më të rëndësishmet e këtij lloji në planet.

Qipro, një xhevahir në Mesdhe

Chipre

Natyra e Qipros

Karakteri shumë i ndryshëm nga ai i mëparshmi ka destinacionin që ne tani ju rekomandojmë. Qipro është një kombinim perfekt i plazheve dhe peisazheve spektakolare me një trashëgimi historike të pakonkurrueshme. Lidhur me të parën, ju rekomandojmë Nissi y Makronissos, ku mund të praktikoni edhe zhytje.

Sa i përket trashëgimisë, në Qipro do të gjeni manastire spektakolare ortodokse si ajo e Shën Irakleidios dhe kështjellat mesjetare si ajo e Kolossi, ndërtuar nga kalorësit e Urdhrit të San Juan, pranë iglesias si ato të Masivi Troodos, e njohur si Trashëgimia Botërore.

Nga ana tjetër, në kryeqytetin e vendit, NikosiaJu keni një muze spektakolar ku mund të eksploroni të gjithë historinë e ishullit nga neoliti deri në kohën osmane. Por para se të mund të shihni muri mesjetar ndërtuar nga Venecianët, i cili rrethon qytetin e vjetër i cili arrihet përmes dyerve të tilla si Famagusta.

La Palma, një udhëtim tjetër në ishujt Kanarie

La Palma

Roque de los Muchachos, në La Palma

Për t'iu përgjigjur pyetjes se ku të udhëtojmë në maj, ne sugjerojmë një ishull tjetër më poshtë. Ne do t'ju tregojmë për La Palma, një nga më pak të njohurit në Ishujt Kanarie, por plot peisazhe spektakolare, plazhe ëndrrash dhe qytete tipike.

Njihet si "ishulli i bukur", nëse e vizitoni, mund të shijoni zona me rërë si ato të Porti i Naosit, Pellg jeshil o Los Kankajos. Por edhe pyje të harlisura të dafinës dhe vullkane spektakolare si ato të Unë kisha një udhëzues ose Caldera de Taburiente, rreth të cilit është krijuar një park i tërë kombëtar.

Më në fund në Santa Cruz de la Palma, kryeqyteti i ishullit, ju keni monumente të tilla si kishat e San Franciskos dhe Santo Domingos, pikat e forta si Kalaja Santa Catalina dhe pallate madhështore si ai Pallati Sotomayor ose Shtëpia Kryesore e Salazar.

Bantayan, qetësia e një ishulli Filipine

Plazhi në Bantayan

Plazhi i Sheqerit, në Bantayan

Azia është gjithmonë një mundësi interesante për të jetuar një pushim të mirë, vendet më të vizituara në këtë kontinent Ata janë shtëpia e vendeve të pabesueshme, por nëse jeni i sigurt që destinacioni juaj i udhëtimit në maj duhet të ketë një plazh, mendoni të arratiseni në ishullin filipinas Bantayan. Ndër plazhet e saj të ëndrrave, ne rekomandojmë që të Kota, me gjuhën e saj të rërës; Sheqeri; atë të parajsë apo edhe më të thyer që mund të gjeni në ishull i virgjër, të cilën mund të arrini duke marrë me qira një nga anijet e vogla lokale, të quajtur bangka.

Ju me të vërtetë nuk keni shumë gjëra të tjera për të bërë në Bantayan. Përveç zonave të lartpërmendura me rërë, ju mund të ecni Ekoparku Mangrove Omagieca Obo-Ob, një hapësirë ​​natyrore e mangrove mbresëlënëse. Në çdo rast, brenda destinacioneve për të udhëtuar në maj, ky është një nga ata që ka plazhe më të mira dhe më shumë qetësi.

Kordoba, hijeshia e Qytetit Kalif

Cordova

Xhamia e Kordobës

Alwaysshtë gjithmonë një kohë e mirë për të vizituar qytetin andaluzian të Kordoba. Jo më kot, është një nga ata me monumentet më të deklaruara Trashëgimia Botërore Rreth botës. Pothuajse e panevojshme është që ne t'ju tregojmë për atë spektakolare Mpak, aktualisht Katedralja e Fjetjes së Zojës; të trashëgimisë së saj romake; të lagjes së saj të vjetër hebreje ku mund të vizitoni akoma Shtëpia e Sepharadit dhe sinagogë; të banjot kalifale apo imponuese Alcazar i Monarkëve të krishterë.

Po kështu, jashtë qytetit keni kompleksin e Medina Azahara, një nga majat, pranë Alhambrës në Granada, të arkitekturës myslimane në Spanjë. Por është që, përveç kësaj, gjatë muajit maj Kordoba feston të vetën Partia e Patios, deklaroi Trashëgimi e paprekshme e njerëzimit, dhe gjithashtu Festivali i Kryqeve të Majit.

Kosta Rika, vendi i parqeve natyrore

Kostarikë

Vullkani Irazú, në Kosta Rika

Ne ndryshuam plotësisht llojin e destinacionit për të përfunduar listën tonë se ku të udhëtonim në maj. Kosta Rika shquhet për natyrën e saj të bollshme. Provë e mirë e kësaj që keni në tuaj rrjeti i parkut kombëtar, disa malorë dhe të tjerët në mes të fushës bregdetare.

Lidhur me të parën, ju këshillojmë të shihni ai nga vullkani Arenal o ai nga Irazú, ndërsa, sa i përket sekondave, ato janë Cahuita, me shkëmbinjtë e saj koralë dhe pyllin e saj të lagësht tropikal; ai nga Barra Honda, me shpellat e saj, ose Karara, me pemët e saj vendase.

Kjo e fundit është rreth njëqind kilometra larg San José, kryeqyteti i vendit. Në të, ju gjithashtu mund të shihni ndërtesa të bollshme neoklasike të tilla si Kalaja e Maurit, Posta dhe Telegrafi ose atë të Teatri kombëtar, si dhe Katedralja Metropolitane dhe kishat e mëshira, vetmia dhe Carmen. Nëse dëshironi të njihni vende të tjera në Kosta Rika, ne ju inkurajojmë që të lexoni këtë artikull.

Si përfundim, nëse po pyesni veten ku të udhëtojë në maj, ne ju kemi treguar dhjetë destinacione që janë në shkëlqimin e tyre maksimal në atë kohë. Tani zgjedhja varet nga ju.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*