Ku të flemë në Madrid

Imazhi | Pixabay

Si kryeqyteti i Spanjës, Madridi është një vend i rëndësishëm turistik dhe biznesi që pret miliona njerëz gjatë vitit, ose për arsye pune ose pushimesh. Gjetja e një vendi për të fjetur në Madrid nuk është e komplikuar sepse ajo ka një ofertë të shkëlqyer hoteli dhe ne nuk po përballemi me një qytet të shtrenjtë siç mund të ndodhë me qytete të tjera evropiane si Paris, Londër ose Milano.

E mira për të kërkuar strehim për të fjetur në Madrid është se ka mundësi për të gjitha shijet, nevojat dhe xhepat. Nga hostelet më modeste te hotelet më luksoze.

Hotele dhe bujtina

Qendra e Madridit

Isshtë zona më e vjetër e kryeqytetit ku lindi dhe ku ndodhen shumica e atraksioneve të Madridit: nga Gran Vía në Pallatin Mbretëror, duke kaluar nëpër Puerta del Sol dhe Plaza Mayor, ndër vendet e tjera të njohura.

Shtë zona që shumë turistë zgjedhin të qëndrojnë pasi ka në dorë të gjitha atraksionet turistike, është e lidhur shumë mirë me transport publik dhe në rrethinat e tij ka restorante, dyqane dhe bare pafund ku mund të kaloni mirë si ditën ashtu edhe natën

Qendra e Madridit është një nga zonat më të shtrenjta për të qëndruar sepse është epiqendra e kryeqytetit, pjesa më e vjetër dhe më e veçantë dhe ku ka atmosferën më të madhe. Logjikisht çmimi i hotelit do të jetë më i lartë se në lagjet e tjera të qytetit, kështu që nëse jeni duke kërkuar rehati dhe argëtim, qendra është vendi juaj. Në rast se doni të kurseni pak, mbase duhet t’i hidhni një sy propozimeve të tjera.

Lagja Salamanca

Tradicionalisht, lagja Salamanca ka qenë vendi ku ka jetuar borgjezia e Madridit. Kjo është arsyeja pse në rrugët dhe sheshet e saj ka shumë pallate të tilla si ajo e Saldaña-s, ajo e Markezit të Amboage ose ajo e Escoriaza.

Sot njihet si Mile e Artë e Madridit, ku dyqanet dhe dyqanet më të mira luksoze hapin dyert, ku kuzhinierë të njohur vendosin restorantet e tyre dhe ku elitat dynden për të shijuar jetën e natës. Nëse jeni duke kërkuar qetësi dhe siguri, është një mundësi e shkëlqyeshme, veçanërisht nëse jeni duke kërkuar për një hotel modern dhe elegant, ku çmimi nuk paraqet problem.

Imazhi | Pixabay

Pensioni

Lagja Retiro është e njohur për parkun e saj të famshëm, me nofkën mushkëritë e gjelbërta të Madridit. Në përgjithësi, është një zonë rezidenciale ku mbizotëron qetësia dhe ka shumë restorante dhe tarraca më të freskëta në qytet, të tilla si ato përpara Puerta de Alcalá të mrekullueshme. Shumë zgjedhin zonën e Retiro për të qëndruar sepse afërsia e saj me Parkun Retiro i lejon ata të praktikojnë sporte në çdo kohë.

Kjo nuk është një nga lagjet më të lira për të qëndruar në Madrid, pasi afërsia e saj me qendrën e qytetit dhe parkun e bëjnë atë një zonë me çmime të ngjashme me ato në qendër, por ka avantazhin se është më i qetë.

Çamartín

Shtë qendra financiare e Madridit dhe selia e kompanive të rëndësishme të karakterizuara nga rrugët e saj të gjera me kopshte të harlisura. Pavarësisht se është pak larg nga qendra, është një mundësi e mirë për të qëndruar për shkak të komunikimit të tij të mirë me transport publik me pjesë të tjera të qytetit, vlerës së mirë të parave të akomodimit të tij, dyqaneve të tij ekskluzive dhe bistrove të saj me cilësi të lartë.

Siç ndodhi në Barcelonë me lagjen Gracia, Chamartín ishte gjithashtu një qytet i pavarur derisa në mes të shekullit të XNUMX-të përfundoi duke u aneksuar në kryeqytet. Ndoshta kjo lagje tingëllon e njohur për ju sepse këtu është stadiumi i famshëm i Real Madridit, Santiago Bernabéu.

Imazhi | Felipe Gabaldón Wikipedia

Atocha

Një lagje tjetër për të fjetur në Madrid shumë afër qendrës por me çmime më të lira është Atocha. Isshtë një zonë rezidenciale e lidhur shumë mirë me pjesë të tjera të qytetit me transport publik dhe me të gjithë vendin që nga ajo kohë këtu është stacioni i trenit Atocha, më i rëndësishmi në Spanjë. Trenat jashtë vendit gjithashtu nisen nga këtu për në Francë, Portugali dhe Itali, ndër vendet e tjera të Evropës.

Në lagjen Atocha do të gjeni gjithashtu muze dhe është afër vendeve të tilla të jashtëzakonshme me interes si Parku Retiro, Parku Río i Madridit, shpati Moyano, Kopshti Botanik ose Muzeu Prado dhe Muzeu Reina Sofía.

Apartamente

Apartamentet turistike janë bërë një alternativë e mirë për të fjetur në Madrid, veçanërisht për familjet ose njerëzit që duan të kalojnë më shumë kohë në kryeqytet. Pra, ato janë gjithnjë e më të kërkuara dhe ka çmime të ndryshme.

Hostele

Në Madrid ka edhe bujtina në zonat qendrore si Sol ose Barrio de las Letras për udhëtarët që preferojnë të flenë në Madrid për pak para.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*