Ku të hani në Madrid? 9 restorante të rekomanduara në qytet

Ku të hani në Madrid?

Madrid është një qytet shumë kozmopolit me një ofertë e shkëlqyeshme gastronomike. Mundësitë janë të pafundme dhe mund të themi që mund të provoni pjata nga pothuajse çdo kontinent në kryeqytet. Sidoqoftë, kur oferta është kaq e gjerë është e vështirë të zgjedhësh. Nëse nuk jeni nga Madridi dhe po vizitoni, ndoshta keni frikë të uleni në vendin e gabuar dhe të përfundoni duke paguar një pasuri për ushqim.

Nga ana tjetër, nëse jeni nga qyteti ose nëse shkoni me ngulm, mund të përfundoni duke ngrënë në të njëjtat vende si gjithmonë. Nëse keni humbur plotësisht ose nëse doni të zbuloni vende të reja, jeni me fat Dëshironi të dini se ku të hani në Madrid? Në këtë post unë ndaj me ju 9 restorante të rekomanduara në qytet. 

Escarpín

Restorant El Escarpín, Madrid

Gjetja e një restoranti ku mund të ushqeheni mirë dhe lirë në qendër të Madridit mund të jetë një sfidë. Escarpín është një Shtëpia e mushtit Asturian të një jete të tërë Dhe është një nga ato vendet ku përfundoni me barkun plot për një çmim të arsyeshëm. Ndodhet në Calle Hileras, shumë afër Kryetarit të Plazës. Restoranti hapi dyert në 1975 dhe është bërë një vend modern dhe i rinovuar, duke ruajtur thelbin e tij tradicional.   

Escarpín ofron një menu ditore super e kompletuar, me kurse të para dhe të dyta, për vetëm 12 euro. Përveç kësaj, menuja e saj është shumë e larmishme, ju mund të zgjidhni një menu të hollë provë ose të zgjidhni një pjatë tipike Asturian. Nëse shkoni, sigurohuni që të provoni kaçopo speciale tre djathëra, ekskluzivë për shtëpinë, dhe fasulet me molusqe, të cilat janë veçanërisht të mira.

Hummuseria

La Hummuseria, Madrid

Unë dua humus. Në fakt, mund ta merrja çdo ditë të jetës sime pa u mërzitur. Sidoqoftë, nuk e imagjinoja kurrë se mund të kishte një restorant që do të përqendronte të gjithë menunë e tij në këtë pjatë, me origjinë nga Lindja e Mesme. La Hummuseria, e hapur në 2015 nga një çift izraelit, ofron një kuzhinë të shëndetshme me mundësi vegane në të cilën hummusi është protagonist. Pra, nëse jeni adhurues i perimeve, erëzave dhe, natyrisht, humusit, nuk mund të humbisni këtë restorant! Theshtë demonstrimi që ju mund të hani jashtë, të shijoni aromë të panumërt dhe të mbani një dietë të duhur.

Vendi është gjithashtu shumë i bukur. Dekori modern, druri dhe kombinimi i ngjyrave e bëjnë La Hummuseria një vend shumë komod ku ju merrni fryrje të mira.

Shtëpi nën çati 11

Penthouse 11, Madrid

Nëse po kaloni nëpër ose nëse, si unë, e doni qytetin, nuk mund të largoheni nga Madridi pa shijuar një nga pamjet më të mira të kryeqytetit. Ka hotele që, në katin më të lartë, kanë një tarracë për të ngrënë dhe për të pirë një pije. Megjithëse këto vende nuk janë zakonisht shumë të lira, ia vlen të shkoni herë pas here. 

Tarraca e Hotel Iberoestar las letras, Attic 11, është e preferuara ime. Me një atmosferë rinore dhe të lumtur, Attic 11, është vend ideal për të parë perëndimin e diellit, pini kokteje dhe dëgjoni muzikë të mirë. Të shtunën dhe të premten në mbrëmje ata organizojnë seanca DJ, një plan i shkëlqyeshëm nëse kërkoni të argëtoheni për një kohë në një vend inovativ dhe ekskluziv. 

Një aspekt tjetër interesant është kuzhina e saj, bazuar në dietën mesdhetare dhe prodhuar gustator me origjinë kombëtare. Pjatat janë hartuar nga shefi i kuzhinës Rafael Cordón dhe janë përgatitur në një Gastro Bar vendosur jashtë, në funksion të konsumatorit.

Kryetari Taqueria El Chaparrito

Kryetari i Bashkisë Taqueria El Chaparrito, Madrid

 Ndonjëherë ne duam të ndryshojmë dhe të provojmë gjëra të reja, për fat të mirë Madridi është qyteti ideal për ta bërë këtë. Për vitin 2020 - 2021 është emëruar Kryeqyteti Ibero-Amerikan i Kulturës Gastronomike. Kështu që nëse ju pëlqen ushqimi latinMos u shqetëso, nuk ke pse të kapësh një aeroplan çdo fundjavë për ta shijuar atë.

Personalisht, unë jam i apasionuar pas gastronomisë meksikane dhe kam vizituar taquerías të ndryshme në Madrid. Pa dyshim, i preferuari im ka qenë "Kryetari i Bashkisë El Chaparrito". Isshtë një vend, i vendosur rreth 200 metra nga Kryebashkiaku i Plaza dhe është tepër i lirë. Ata ofrojnë tako me 1 euro, kështu që ju mund të provoni pothuajse të gjithë menunë. Ata janë të shijshëm! Unë kam qenë në Meksikë dhe mund të betohem se ushqimi nga ky vend ju teleporton. 

Nëse jeni në qendër dhe nuk doni të shpenzoni shumë para, ky plan është shumë interesant. Vendi është shumë piktoresk, Isshtë zbukuruar me ngjyra të ndritshme, murale dhe detaje që do t'ju bëjnë të udhëtoni. Stafi është shumë miqësor. Nëse keni pak kohë, unë ju rekomandoj që të uleni në bar, të porosisni disa margarita dhe disa tacos, cochinita pibil dhe klasik tacos al pastor.

Miyama Castellana

Miyama Castellana, Madrid

Nëse akoma dëshironi udhëtoni nëpër shije, Ju do të doni Miyama Castellana. Ky restorant japonez u hap në Madrid në 2009 dhe, që nga ajo kohë, ai ka arritur të fitojë për adhuruesit e kuzhinës japoneze. 

Mu në Paseo de la Castellana, vendi, minimalist dhe komod, është ideal për të shijuar një vakt të gjatë me miqtë ose familjen. Shefi i kuzhinës, Junji Odaka, ka arritur të bëjë një menu me pjatat më tradicionale të Japonisë, duke i dhënë asaj një prekje moderne dhe një estetikë të përkujdesur hollësisht. 

Restoranti nuk është veçanërisht i lirë, por për kuzhinë me cilësi shumë të lartë, as çmimet nuk janë të tepruara. Ndër gjërat thelbësore të menusë së tij janë: mishi i wagyu, the sashimi e demit, e nigiri e tonit dhe, natyrisht, e sushi.

Shtëpia Lhardy

Restorant Casa Lhardy, Madrid

Kur të arrini në një qytet të ri, gjëja interesante është të provoni pjatat e tij tipike. Zierje Madridi Shtë më tradicionaleja nga të gjitha gastronomitë e komunitetit, prandaj, nëse nuk jeni nga Madridi, nuk duhet të humbisni mundësinë për ta provuar. 

Ka vende të panumërta ku shërbejnë një merak të mirë, por nëse është hera juaj e parë ... pse mos ta bëni në një vend me histori? Casa Lhardy, pak metra nga Puerta del Sol, u themelua në 1839. Restoranti, i konsideruar i pari në të gjithë Madridin, ruan dekorimin e shekullit të XNUMX-të dhe madje shfaqet e përmendur në punën e shkrimtarëve të shtatit të Benito Pérez Galdós ose Luis Coloma. Pra, nëse doni të përjetoni Madridin më tradicional, ky vend është pikërisht ajo që ju po kërkoni.

Sa për zierjen, do të shihni që është shkencë ta hani atë. Në Casa Lhardy, ata e shërbejnë atë në dy pjesë, së pari supë dhe pastaj pjesën tjetër. Më pëlqen ta hamë të gjithë së bashku, supozoj se, për shumë vendas, ky do të jetë një devijim i jashtëzakonshëm. Por, çfarëdo që ta hani, zierja është e shijshme dhe ndihet shkëlqyeshëm në dimër.

Kambana

La Campana, Madrid

Nëse vazhdojmë të flasim për ushqim tipik, nuk mund ta harrojmë sanduiçin calamari. Mund të duket si një kombinim "ekzotik" për ata prej nesh që nuk janë nga qyteti dhe, për këtë arsye, ka njerëz që nuk guxojnë ta provojnë, por unë ju siguroj se është për të vdekur. Ka disa ambientet përreth Kryetarit të Plazës Ata e shërbejnë atë dhe, megjithëse zakonisht janë të mbushur me njerëz sepse është një vend shumë turistik, ia vlen të presësh dhe të hash sanduiçin tënd ndërkohë që bën një turne në qytet.

Bar La Campana është një nga më klasikët në Madrid dhe ata shesin Sanduiçe Calamari për vetëm 3 euro. Shërbimi është shumë i shpejtë dhe birra eshte shume e ftohte Çfarë mund të dëshironi më shumë !?

Taverna dhe Media

Taberna y Media, Madrid

A ka ndonjë gjë më romantike sesa një darkë e mirë e shoqëruar me verë? Taberna y Media është restorant ideal për të befasuar partnerin tuaj, ose kë tjetër ju pëlqen, me ushqim të shkëlqyeshëm në një ambient intim dhe të veçantë. Cfare ka me shume, eshte e drejte ngjitur me Parkun Retiro, një nga vendet më emblematike në Madrid. Shëtitja nëpër këtë mushkëri të gjelbër është një privilegj. Nuk ka asnjë plan më të mirë për të ulur ushqimin!

Restoranti ka një histori shumë të bukur pas tij, është projekti i një babai dhe një djali, José Luís dhe Sergio Martínez, të cilët janë bashkuar me idetë e tyre për të krijuar një hapësirë ​​kushtuar tapave dhe racioneve tradicionale.

Në barin e tij dhe në dhomën e ngrënies, ata ofrojnë produkte me cilësi të lartë, gatime shumë tradicionale me prekje të kuzhinës së lartë. Faqet e skuqura me perime dhe kakao, sallata e shtëpisë dhe pëlhura kanë një aromë spektakolare. Nëse jeni si unë, i cili lë gjithnjë pak hapësirë ​​për ëmbëlsirë, nuk do të jeni në gjendje të rezistoni të porosisni tostën e kremit të anise me akullore vanilje. 

Taverna Angel Sierra 

Taverna e gelngel Sierra, Madrid

Vermouth është një institucion në Madrid, nëse doni të ndiheni si një Madrilenian me gjak të pastër, nuk mund të humbni orën e aperitivit. Gjetja e vermutit të mirë në Madrid është relativisht e lehtë, ka faqe që madje ofrojnë lloje të ndryshme. Për shembull, La Hora del Vermut, në Tregu San Miguel, ka gjithsej 80 marka me origjinë kombëtare. Isshtë një tempull kushtuar kësaj pije që gjithashtu ka një menu shumë të mirë me tapas dhe turshi.  

Sidoqoftë, unë jam më shumë një vendas që lëshon traditë dhe, për të pirë vermut, nuk ka asgjë më të mirë se një tavernë e mirë me fuçitë në sy. La Taberna de gelngel Sierra është ndoshta vendi më autentik që kam takuar ndonjëherë në qytet. E vendosur në Chueca, shquhet për dekorimin e saj. Shishet që janë grumbulluar në mure, druri i errët, tavanet plot me fotografi dhe piktura, suveniret me korniza dhe pllakat e Cartuja de Sevilla e bëjnë atë një hapësirë ​​unike që ia vlen të vizitohet. 

Madrid është shumë argëtues dhe jam i sigurt që do të dashurohesh me të. Shpresoj që kjo listë me 9 restorante të rekomanduara në qytet do t'ju ndihmojë të shijoni gastronominë e saj, por nëse doni të përfitoni sa më shumë nga vizita juaj në kryeqytet, mund të frymëzoheni nga kjo listë e 10 gjërat më të mira për të bërë në Madrid.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Gracia dijo

    Postim i shkëlqyeshëm. Për ta marrë parasysh në udhëtimin tim të ardhshëm në Madrid.