Kuala Lumpur në 3 ditë

Pamje nga Kuala Lumpur

Ka destinacione që janë vërtet ekzotike dhe Kuala Lumpur është një prej tyre. Kryeqyteti dhe qyteti më i madh dhe më i rëndësishëm i Malajzisë, Kuala Lumpur Është gjithashtu një nga qytetet më të rëndësishme në botën islame.

Kartolina e saj është e njohur për Kullat Petronas, një nga ndërtesat më të larta në botë, por ajo ka shumë atraksione të tjera që mund të shihen në një udhëtim. Le të shohim sot se çfarë të shohim dhe të bëjmë Kuala Lumpur në 3 ditë.

Kuala Lumpur

Horizonti i Kuala Lumpurit

Është në bashkimin e dy lumenjve dhe u themelua me urdhra mbretërorë në vit 1857. Deri atëherë donin të hapnin një minierë kallaji dhe për këtë arsye një grup minatorësh kinezë u dërguan në punë në kushte të tmerrshme. Shumë prej tyre vdiqën por miniera u hap dhe qyteti u themelua, kështu që kjo pjesë e Malajzisë mori jetë.

Britanikët, as të mërzitur dhe as dembelë, hynë aty sa më shpejt që mundën, duke caktuar një kapiten dhe duke favorizuar klimën e paqëndrueshme politike. Kapiteni i emëruar nga Britania përfundimisht doli fitimtar nga lufta civile dhe rriti qytetin derisa vdekja e tij u pasua nga një anglez.

Pamje nga Kuala Lumpur

Japonezët mbërritën me Luftën e Dytë Botërore dhe qëndruan deri në vitin 1945, pas dy bombave atomike. Ishte në vitin 1957 që Kuala Lumpur fitoi pavarësinë e saj nga Britania e Madhe. dhe u bë kryeqyteti i Malajzisë pas formimit të këtij shteti në vitin 1963.

Qyteti është gjithmonë të nxehtë dhe të lagësht, me reshje të vazhdueshme, veçanërisht të dendura në sezonin e musoneve. Këtu flitet malajisht, por mund të dëgjoni Mandarin, Kantonez dhe Tamil. Dhe po, në biznes anglishtja ka shumë. Kultura këtu rezulton nga përzierja e popujve, kështu që është një kombinim i kinezëve, indianëve, malate dhe indigjenëve.

Megjithëse administrata e qeverisë federale u zhvendos, Kuala Lumpur mbetet e tillë zemra tregtare e vendit, një nga qendrat financiare më të rëndësishme në këtë pjesë të botës.

Kuala Lumpur në 3 ditë

Kullat Petronas

Qyteti është relativisht i ri, nëse e krahasojmë me qytetet e tjera të mëdha në Azinë Juglindore, por ka një dritë të vetën. Qyteti arrihet me aeroplan duke hyrë përmes Aeroportit Ndërkombëtar të Kuala Lumpur, i vendosur vetëm gjysmë ore nga qendra e qytetit. Atyre u bashkohet një tren, KLIA Express.

Në qytet ka shumë lloje akomodimi dhe është me të vërtetë një nga qytetet më të mira në botë për të gjetur akomodim të lirë dhe të mirë. Për opsione të lira mund të shkoni në Bed KLCC, me dhoma të përbashkëta dhe private, vetëm disa minuta nga Kullat Binjake Petronas. Për diçka më shumë është hoteli shumë elegant QWOLO, pikërisht në zemër të qytetit, Bukit Bintang. Dhe nëse keni para për të kursyer, atëherë The Majestic, pesë yje.

Tani gjëja interesante Çfarë mund të bëni në Kuala Lumpur në 3 ditë? Ka shumë itinerare të mundshme, gjithmonë sipas shijeve tuaja. Por le të supozojmë se nuk keni shije të veçanta dhe se shumë prej jush nuk e dinë këtë qytet, që po e vizitoni për herë të parë dhe ndoshta të vetmen herë në jetën tuaj. Çfarë ka për të parë atëherë?

Kullat Petronas

Dita 1 në Kuala Lumpur. Aventura fillon. Të Kullat Petronas Ata janë klasikët që nuk mund të humbisni. Ju nuk mund të largoheni nga këtu pa disa foto të mrekullueshme dhe një vizitë. Janë kullat binjake më të larta në botë dhe simbol i qytetit dhe hyrjes së tij në shekullin e 41-të. Kuverta e vëzhgimit lidh të dy kullat në katin e 86-të dhe pamjet janë të paharrueshme. Ekziston edhe një kuvertë tjetër vëzhgimi në katin e 370-të, me pamje edhe më spektakolare, 427 metra mbi tokë (lartësia totale është XNUMX metra).

Kullat Ato janë projektuar nga arkitekti argjentinas César Pelli dhe janë struktura inteligjente pasi kanë një sistem që koordinon telekomunikacionin, energjinë elektrike, ndriçimin dhe sigurinë, ndër të tjera.

Çdo kullë mat 452 metra nga toka deri në majë, ato janë 88 metra të gjata dhe peshojnë 300 ton ose 42.857 elefantë të rritur. Ndërtimi zgjati gjashtë vjet dhe kostoja ishte 1.6 miliardë dollarë. Ju mund të vizitoni Kullat Binjake Petronas nga e marta deri të dielën nga ora 10 e mëngjesit deri në 6 pasdite. Ato janë të mbyllura të hënën. Çmimi i biletës është 80 RM për të rritur dhe turneu me guidë pasdite është 1200 RM.

Kuala Lumpur

Nëse ju pëlqejnë lartësitë e një qyteti modern, mund të njiheni edhe me të KL Tower, ofron pamje 365º të qytetit dhe përmban një kuvertë vëzhgimi në ajër të hapur. Përveç kësaj, ajo ka dy kuti xhami solide që duket se varen 1300 metra lartësi. Mos u trullosni! Kjo kullë është e hapur çdo ditë nga ora 9 e mëngjesit deri në 10:49 dhe kushton 99 RM për të rritur. Skydeck RMXNUMX.

Duke u larguar për një moment nga lartësitë, shkojmë në objekte tradicionale dhe më kulturore. Të Sheshi Merdeka Është një vend i tillë, është zemra historike e Kuala Lumpur dhe është vendi ku zhvillohet parada e Ditës së Pavarësisë (31 gusht) çdo vit. këtu është ENdërtesa e Sulltan Abdul Samad, sot selia e qeverisë së Malajzisë, me kupola bronzi dhe shumë tulla dhe harqe simetrike. Në krah të tij është Muzeu i Tekstilit dhe Muzeu i Muzikës, në rast se dëshironi të bëni një shëtitje më kulturore.

Sheshi Merdeka

Në anën perëndimore të sheshit ka një grup ndërtesash koloniale të stilit Tudor: ato janë Klubi Social Mbretëror Selangor. Fillimisht morën pjesë vetëm anëtarët më të rëndësishëm të shoqërisë koloniale, shumica prej tyre anglezë. Sot ata janë zëvendësuar nga Malajzët më të pasur. Dhe në veri të sheshit është Katedralja e Santa Maria.

Në anën tjetër të lumit është Teatri Panggung Bandaraya dhe përtej Xhamia e Sulltan Abdul Samad Jamel me minaret dhe tre kupolat e bardha. Jo shumë larg sheshit Merdeka mund të humbisni në tezgat e Lagje e Kinës lokale. Chinatown është gjithmonë shumëngjyrëshe dhe me karakter dhe do të shihni pak nga çdo gjë: aty ndodhet Tempulli Guan Di, Taoist, kushtuar Zotit të Luftës, pak metra larg tempullit Sri Mahamariamman, hindu. Ky tempull i fundit është një bukuri e zbukuruar me shumë ngjyra dhe statuja.

treg me gaz

Një tjetër nga vendet më turistike në Kuala Lumpur është Tregu Petaling, plot tezga, dhe pak më tutje, të Tregu Qendrorl, e cila punon në një ndërtesë të bukur blu dhe të bardhë në stilin Art Deco. Të dyja janë vende të mira për të blerë suvenire dhe në rastin e këtyre të fundit, ia vlen të ndalosh në fushën e ushqimit.

Heli Lounge Bar

Kur dielli perëndon dhe ju tashmë jeni pak i lodhur, nuk ka asgjë më të mirë se sa të shikoni qiellin të bëhet portokalli me një pije në dorë. për këtë mund të shkoni Heli Lounge Bar, i cili punon ne nje pallat zyre dhe ka pamje te mrekullueshme te qytetit. E gjeni në numrin 34 të kullës Menara KH dhe hapet në orën 5. Bari i vogël në heliport e bën këtë një orë më vonë.

Dita 2 në Kuala Lumpur. Ju mund ta filloni ditën duke ecur nëpër Kopshte Botanike, nje oaz super i gjelber qe ndodhet prane Xhamise Negara. Ka drerë, shumë zogj dhe lule. Si në mëngjes ashtu edhe në mbrëmje është një vend përPër t'u çlodhur dhe për t'i shpëtuar vapës për pak të asfaltit Ato hapen nga ora 7 e mëngjesit deri në 8 pasdite.

Kopshti Perdana

Ashtu siç ka një lagje kineze, ka edhe një Lagje indiane në Kuala Lumpur, një Indi e Vogël. Ndodhet pikërisht përballë Stacionit Qendror dhe quhet Brickfields. Është një zonë historike ideale për t'u eksploruar në këmbë. Do të shihni gjithçka.

Më pas mund të merrni një taksi dhe të udhëtoni rreth 15 minuta për në Tempulli Thean Hou, një tempull kinez me pamje nga qyteti. Është e gjitha e kuqe, ari dhe e bardhë dhe dekorimet e saj janë të detajuara. Në sallën e tij të lutjeve do të shihni tre statuja të mëdha ari, një për çdo hyjni, me dragonj dhe feniks të varur nga tavani. Dhe kur shikoni qytetin atje mund të shihni Kullat Binjake Petronas.

India e Vogël

Mbrapa mund të lini pas pjesën kulturore dhe historike dhe të zhyteni pak në modernen. Në lindje të qendrës së qytetit është Bukit Bintang, një zonë shumë e njohur në mesin e turistëve Perëndimorët, me restorante, bare, hotele dhe klube nate. Ekziston edhe Tregu ushqimor Jalan Alor, një botë me shije dhe aroma ku përzihen kuzhinat kineze, indiane, taoiste dhe malajziane.

Dita 3 në Kuala Lumpur. Ndoshta është dita për të shkuar në periferi, për të provuar të bëni disa Udhëtim ditor. E vërteta është se ka shumë opsione dhe ndër më të njohurat janë këto: vizitoni Shpellat Batu, qytetin kopsht të Putrajaya ose portin historik të Melaka.

Burkit Bintang

L Shpella Batu janë super të njohura. Ky është një vend fetar hindu i përbërë nga shumë tempuj të gdhendur në shkëmb, të arritur duke u ngjitur 272 shkallë. Është goxha e mrekullueshme. Mund të mbërrini me tren, në gjysmë ore udhëtim, rreth tetë stacione.

Udhëtimi i dytë ditor që ne propozojmë për ditën e tretë në Kuala Lumpur është të njiheni me qytetin e bukur të Putrajaya, një qytet kopsht e cila tani është kryeqyteti administrativ i Kuala Lumpur. Është vetëm 20 minuta larg me tren, ka bulevardet e gjera, xhaminë Putra, në stilin modern islamik, me një pamje të jashtme rozë, shumë ndërtesa të zbukuruara me pamje nga liqeni, me shtigje të gjelbra nga të cilat mund ta admironi dhe sigurisht, ka shëtitje me varkë. .

Shpella Batu

Dhe fillore, shkoni lart Melaka. Që nga viti 2008 është Trashëgimi Botërore sipas UNESCO-s dhe është një bukuri që arrin duke kombinuar trenin dhe autobusin nga Kuala Lumpur, në një udhëtim që zgjat pak a shumë dy orë.

Siç e shihni Kuala Lumpur është një destinacion shumë i bukur dhe të plotë. Ndoshta kaq pak orë nuk mjaftojnë, por itinerari ynë i Kuala Lumpur në 3 ditë në dyshim do t'ju lërë një shije të mirë dhe dëshirë për t'u kthyer.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*