Torre del Mar dhe hijeshitë e saj

Vera po vjen dhe ne tashmë po mendojmë për destinacionin tonë të pushimeve. A na pëlqen deti, banja në diell dhe jeta në plazh? Pastaj në España Ka shumë mundësi dhe ne do të flasim për njërën prej tyre sot: Kulla e Detit.

kjo qytet bregdetar është Në Andaluci dhe ka një histori mijëvjeçare kështu që ju mund të kombinoni një pushim tipik plazhi dhe deti me historinë.

Kulla e detit

Siç thamë më lart është në bashkësinë autonome të Andaluzisë, në provincën e Malagës, përgjatë bregdetit, duke kombinuar detin me malet. Kjo në brigjet e Mesdheut, në lartësi shumë të ulët, dhe padyshim është pjesë e Costa del Sol.

L Fenikasit dhe Grekët kanë qenë këtu përreth dhe të njëjtën gjë romakët. Më vonë arabe dhe për shkak të vendndodhjes së tij bregdetare, qyteti ishte gjithmonë nën kërcënimin e piraterisë dhe pushtimeve. Forma aktuale urbane u mor vetëm gjatë shekullit të XNUMX-të, me katër lagjet e saj të bukura: lagjja Castillo, Shtëpitë e Reja, lagjja Viña dhe lagjja Parroquia.

Në fillim të shekullit të XNUMX-të, u ndërtuan disa llixha por vetëm pas Luftës së Dytë Botërore, tashmë në vitet 60, turizmi zuri vend në Torre del Mar si një aktivitet fitimprurës. Aty u shfaqën shtëpitë me qira, ndërtesat, ambientet tregtare, shëtitorja dhe të tjerët.

Vizitoni Torre del Mar

Le të fillojmë me gjënë më të qartë që na ofron Torre del Mar: plazhet dhe deti. Plazhi kryesor është i gjatë rreth dy mijë metra dhe ka të gjitha shërbimet që na duhen. Shtë një plazh Flamuri bluPërveç kësaj, dhe Instituti për Cilësi Turistike i ka dhënë gjithashtu klasifikimin Q për cilësinë.

Onshtë në këtë plazh të bukur dhe të gjerë që shëtitore, e cila plotëson kartolinën e verës. Kohët e fundit, madje është ndërtuar një zonë për fëmijë me rrëshqitje, sharra dhe lëkundje që të vegjlit mund të përdorin kur lodhen duke kërcyer nga valët.

Plazhi ka një kafene dhe restorant, parkim falas dhe rampa për personat me aftësi të kufizuara. Një destinacion tjetër për t’u vizituar në bregdet janë fenerët. Po, ata janë dy far që janë në qytet dhe që tregojnë se bregu ka pasur nivele të ndryshme me kalimin e kohës.

Fari i parë është drita blu dhe e bardhë, e pikturuar në vija. Shtë një far për trafikun detar, elektrik, automatik dhe që ndizet me ndihmën e një qelize fotoelektrike. Isshtë i lartë 26 metra dhe ndodhet në një lartësi prej 29 metrash në shëtitore.

Fari i dytë nuk është i lehtë për tu gjetur nëse nuk dini se ku ta kërkoni. Wasshtë ndërtuar në 1864 dhe gjithashtu ka ndryshuar vendndodhjen. Ai ka qenë në të njëjtin vend që nga viti 1929 por ndërsa qyteti filloi të rritet dhe të urbanizohej, fari mbeti i fshehur midis ndërtesave. Shikoni për të në fund të Avenida Toré Toré, në anën e majtë, njëqind metra nga e para.

Por ne thamë që Torre del Mar ka gjëra të tjera për të na ofruar, përtej diellit dhe detit. Le të fillojmë me ndërtesat historike. E para prej tyre ka të bëjë me mbetjet e lashta kalaja e Torre del Mar. Ishte një kështjellë e fortesës, një bastion bregdetar, i vogël dhe me funksione të mbikëqyrjes së bregdetit. Forma aktuale e merr atë falë reformave në 1730, me dy kullat e saj, perdet dhe baterinë.

Ekziston edhe shtëpi në fermë Shtëpia e vreshtave, një sit qindvjeçar në rrëzë të Monte de la Viña, me një oborr qendror të bukur katror, ​​një pavijon tre katësh me pllaka dhe dritare me shufra. Stacioni i Trenit Torre del Mar Alsoshtë gjithashtu një xhevahir i vogël nga fillimi i shekullit XX, me tulla, stil neo-Mudejar dhe pllaka me xham të gjelbër.

Në çështjet fetare ka mbetje të një vetmitari të vjetër, të ashtuquajturën vetmitim i ankthit, ngritur nga Pedro González. Mbetet vetëm porta e stilit barok me gurë guri, pilastra dhe kryeqyteti. Më parë vetmia ishte e gjitha në anën e shtëpive që ekzistojnë sot, por ajo u zhduk në fillim të shekullit të XNUMX-të kur shtëpitë u ndërtuan. Shtëpia e Larios është një shtëpi e fundit të shekullit të XNUMX-të dhe integron fabrikën e sheqerit në zonë.

Shtëpia shërbeu si zyra dhe strehim i inxhinierit dhe saj pllaka me xham, kolonat e saj prej hekuri, pllaka seviliane dhe imazhi i Virgjëreshës së Lindjes së Papërlyer. Prodhimi i sheqerit filloi këtu në fund të shekullit të 90-të, por në mes të shekullit vijues fabrika mori formën e një fabrike sheqeri kubane me një motor me avull të përfshirë. Nuk shkoi shumë mirë dhe familja Larios e bleu atë dhe iu përkushtua shfrytëzimit të saj deri në vitet XNUMX të shekullit të XNUMX-të. Sot kompleksi i ndërtesave të sheqerit është trashëgimia e Torre del Mar dhe mund të vizitohet.

Një tjetër shtëpi interesante është Villa Mercedes, në Paseo Larios. Para se ky lloj i shtëpive rajonaliste të rrethohej nga një mur, kështu që ne shohim një stil arkitektonik shumë tipik. Ajo ka dy kate, një kullë, një hajat me një friz llaçi, një ballkon, dritare të hekurt dhe një kullë. Isshtë një shtëpi elegante, tipike e fundit të shekujve XNUMX dhe fillimit të shekujve XNUMX. E njëjta gjë është Zyra aktuale Turistike që operon në të ashtuquajturën Casa Recreo, nga fundi i shekullit të nëntëmbëdhjetë.

Por përtej plazhit, detit dhe vendeve historike të lokalitetit edhe këtu ka shumë festivale të njohura. Midis qershorit dhe korrikut, për shembull, dorë për dore me verën, ekziston një Festa e Shën Gjonit (më 24/6), Festa e Las Melosas (15 dhe 16/7), Festa e Virgen del Carmen, shenjt mbrojtës i peshkatarëve (16/7), dhe Festa e Santiagos dhe Santa Anës (nga 11 në 26/7).

Së fundi, Si arrini në Torre del Mar? Me autobus nga Malaga ose nga Nerja.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*