Kultura e Kinës

Kinë është një vend i mrekullueshëm me një kulturë mijëvjeçare, të pasur dhe të larmishme. Likeshtë si një botë e ndarë, me gjuhët e saj, festivalet e saj, zodiakun e saj, idiosinkrazinë e saj ... nëse do të ishte më e lehtë të flisnit kinezisht, mendoj se do të kishte një bum në studentët e asaj gjuhe. Por gjuha kineze është mjaft e ndërlikuar ...

Le të mos pendohemi, sot duhet të flasim për të mëdhenjtë kultura kineze.

Kinë

Kinë është vendi më i madh i populluar në botë, ka më shumë se 1400 miliardë banorë dhe duhen shumë javë për të përfunduar regjistrimin kombëtar çdo herë. Përveç kësaj, për ca kohë tani dhe dorë për dore me idenë e "dy sistemeve, një vendi" (kapitalizmi dhe socializmi), është bërë fuqia e parë ekonomike botërore.

Kina ka 25 provinca, pesë rajone autonome, katër bashki nën orbitën qendrore dhe dy rajone të veçanta administrative të cilat janë Makao dhe Hong Kong. Ajo gjithashtu pretendon Tajvanin, si një provincë më shumë, por ishulli ka mbetur një shtet i pavarur që nga Revolucioni Kinez.

Isshtë një vend i madh që ka kufij me 14 kombe y peizazhet e tij janë të ndryshme. Ka shkretëtira, male, lugina, kanione, stepa dhe subtropikë. Kultura e saj është mijëvjeçare që kur qytetërimi kinez lindi shekuj më parë.

Ishte pothuajse gjatë gjithë ekzistencës së tij mijëvjeçare një shtet monarkik, por në vitin 1911 u zhvillua lufta e parë civile që përmbysi dinastinë e funditMe Në këtë kuptim, ju rekomandoj të shihni Perandori i fundit, një film i shkëlqyer nga Bernardo Bertolucci.

Pas përfundimit të Luftës së Dytë dhe tërheqjes së Japonisë nga territori kinez komunistët fituan luftën civile dhe ato iu imponuan qeverisë. Atëherë kinezët e mundur emigruan në Tajvan dhe themeluan një shtet të veçantë, të kërkuar përgjithmonë nga kontinenti. Më vonë do të vinin vite ndryshimi, edukimi socialist, fermat kolektive, uria dhe më në fund, një kurs tjetër që e vendosi vendin në shekullin XNUMX.

Kultura kineze: fetë

Është një vend shumë fetar ku ata jetojnë Budizmi, Taoizmi, Islami, Katolikët dhe ProtestantëtMe Meqenëse kushtetuta aktuale respekton lirinë e adhurimit dhe është një aspekt shumë i rëndësishëm i njerëzve.

Këto fe kanë një prani në shumë qytete të Kinës, në varësi të grupit etnik që jeton atje. Vlen të sqarohet kjo ka më shumë se 50 grupe etnike në Kinë, edhe pse shumica është Han, por është e vërtetë që kultura kineze në përgjithësi kalohet Taoizmi dhe Konfucianizmi, pasi janë këto filozofi që përshkojnë jetën e përditshme.

Shumë kinezë praktikojnë ndonjë ritual të ndonjë feje, qoftë nga besimi i vlefshëm ose nga folklori. Lutjet për paraardhësit, udhëheqësit, rëndësia e botës natyrore ose besimi në shpëtim janë të vazhdueshme. Më keq akoma, sot nuk është se njëra prej këtyre feve është shumica dhe është e imponuar. Ata janë të gjithë, po, shumë të vjetër dhe të pasur dhe degët kanë rënë prej tyre kudo.

El Budizëm ajo buron në Indi rreth 2 vjet më parëMe Kinezët Han janë kryesisht Budistë, siç janë ata që jetojnë në Tibet. Në vend ka shumë vende fetare budiste, siç është faltorja e patës së egër ose tempulli i Budës Jade.

Nga ana e saj, Taoizmi është vendas në vend dhe është gjithashtu rreth 1.700 vjet e vjetër. Ajo u themelua nga Lao Tzu dhe bazohet në mënyrën e Taos dhe "tre thesaret", përulësinë, dhembshurinë dhe kursimin. Ka një prani të fortë në Hong Kong dhe Makao. Sa për vendet taoiste, ajo është në malin Shai në provincën Shandong ose Tempullin e Zotit të Qytetit, në Shanghai.

Ka vend edhe për Islami në Kinë, erdhi nga vendet arabe rreth 1.300 vjet më parë dhe sot ka rreth 14 milionë besimtarë që janë në Kazak, Tatar, Taxhik, Hui ose Ujgur, për shembull. Kështu, ekziston Xhamia e Madhe e Xi'an ose Xhamia Idgar, në Kashgar.

Së fundi, Krishterizmi dhe format e tjera të krishterimit erdhën në Kinë nga eksploruesit dhe tregtarët, por u bë më mirë dhe më i vendosur pas Luftërave të Opiumit në 1840. Sot më afër 3 ose 4 milionë të krishterë kinezë dhe 5 milionë protestantë.

Kulturat kineze: ushqim

Dua atë. Cfare mund te them? Unë e adhuroj ushqimin kinez, është super e larmishme në përbërës dhe metoda gatimi dhe është e pamundur të mërzitesh me shijet që ka. Gjëja që duhet të dini për kulturën ushqimore kineze është ajo Ajo është e ndarë në rajone me metoda të ndryshme të kuzhinës.

Kështu, kemi kuzhina e Kinës Veriore, Perëndimore, Kinës Qendrore, Lindjes dhe Jugut. Secili ka shijet e tij, përbërësit dhe mënyrën e tij të gatimit. Kinezët pëlqejnë të hanë dhe priren të ndjekin një të shënuar etiketëMe Aty ku ulet secili mysafir është e rëndësishme, pasi të jesh mysafir nderi nuk është njësoj si të jesh tjetri. Dhe derisa dikush i veçantë të ndiejë se askush nuk e ndjen. Ju gjithashtu duhet të bëni dolli i parë.

Në kohën e drekës duhet t'i lini më të mëdhenjtë ta bëjnë atë së pari, duhet ta merrni tasin si të tjerët, ka një rend të caktuar në gishtat tuaj, është i përshtatshëm për të marrë ushqimin nga pjatat që janë pranë jush në mënyrë që të mos të shtrihesh në tryezë dhe të shqetësohesh, mos e mbush gojën, fol me gojën plot, mos ngjitni shkopinj në ushqim por mbështesni ato horizontalisht, gjëra të tilla.

Një paragraf më vete e meriton çaj në KinëMe Shtë një kulturë e tërë. Çaji prodhohet këtu dhe konsumohet gjatë gjithë ditës, çdo ditë. Nëse mendoni se ka vetëm çaj të zi, të kuq dhe jeshil ... e keni shumë gabim! Përfitoni nga udhëtimi juaj për të ditur gjithçka rreth çajit. Cilësia e çajit gjykohet sipas aromës, ngjyrës dhe shijes, por cilësia e çajit dhe madje edhe e filxhanit ia vlen. Mjedisi është gjithashtu i rëndësishëm, prandaj kujdesemi për atmosferën, teknikat, nëse ka apo jo muzikë, peizazhin ...

Ka turne të dizajnuara posaçërisht për të mësuar rreth historisë dhe filozofisë së çajit kinez.

Kultura kineze: zodiaku

Horoskopi Kinez Cycleshtë një cikël 12-vjeçar dhe çdo vit përfaqësohet nga një kafshë i cili ka atribute të caktuara: miu, kau, tigri, lepuri, dragoi, gjarpri, kali, dhia, majmuni, gjeli, qeni dhe derri.

kjo 2021 është viti i kaut, një simbol tradicional i fuqisë në kulturën kineze. Shpesh mendohet se një vit kau do të jetë një vit që do të paguajë dhe do të sjellë fat. A ka ndonjë shenjë që konsiderohet fat i keq? Po duket se nuk është mirë të lindësh vitin e dhisë, se ju do të jeni një ndjekës dhe jo një udhëheqës ...

Përkundrazi, nëse keni lindur në vitin e dragoit është një mrekulli. Në fakt, ata që kanë lindur në vitin e dragoit, gjarprit, derrit, miut ose tigrit janë më me fat.

Kultura kineze: festivale

Me një kulturë kaq të pasur, e vërteta është se festivalet dhe ngjarjet kulturore janë të shumta në vend. Gjatë gjithë vitit, dhe shumica dërrmuese janë të organizuara sipas kalendarit hënor kinez. Festivalet më të njohura janë Festivali i Mesit të Vjeshtës, Viti i Ri Kinez, Festivali i Akullit në Harbin, Festivali Shoton në Tibet dhe Festivali i Varkave të Dragoit.

Më pas, është e vërtetë se ka festivale të mrekullueshme në Pekin, Shanghai, Hong Kong, Guilin, Yunnan, Tibet, Guangzhou, Guizhou ... Prandaj, nëse jeni të interesuar të jeni dëshmitar ose pjesëmarrës në ndonjërën prej tyre, duhet kontrolloni se çfarë do të ndodhë kur të shkoni.

Sa për festivalet e importuara Ato gjithashtu zhvillohen në Kinë, Krishtlindjet në ditën e Shën Valentinit, Dita e Falenderimeve ose Halloween, vetëm për të emëruar më të njohurit. Për fat ka agjenci turistike që organizojnë turne duke marrë parasysh pikërisht ngjarjet dhe festivalet.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*