Kultura hindu

Kultura hindu

Kultura indiane njihet në të gjithë botën si një nga kulturat më të gjalla dhe mistike që ekzistojnë sot, kjo shprehje përrallore aziatike është rezultat i një shkrirje dhe asimilimi magjepsës të elementeve të ndryshëm. Isshtë një përzierje e shkëlqyeshme kulturore që ka thithur trendet nga vendet fqinje, duke krijuar një dinamikë madhështore heterogjene kulturore, e cila reflektohet në aspekte që variojnë nga feja tek arkitektura, arti, gastronomia apo zakonet. Shumësia e saj e ka bërë atë të bëhet një nga vendet më interesante të planetit dhe një destinacion i shkëlqyeshëm turistik për udhëtarët nga e gjithë bota.

Kjo kulturë hindu ka ofruar tradita për mijëvjeçarë, të cilat kthehen prapa tek Rig-Veda, teksti më i vjetër në Indi, nga shekulli i XNUMX-të para Krishtit Pas pushtimeve Islamike dhe dominimit të vendeve perëndimore mbi Indinë, ajo u ndikua nga kultura të ndryshme, por duke ruajtur thelbin dhe traditat e saj. Isshtë e pamundur të thuash mijëra vjet tradita dhe kulturë në një post të vetëm, por ne do të përpiqemi të krijojmë një vizion të gjerë të kulturës indiane dhe asaj që na tërheq në të.

Një histori e vogël e Indisë

Taj majal

Historia e lashtë e Indisë është e ndarë në Periudha Vedike dhe Periudha Brahmane. E para është më e vjetra e vitit 3000 para Krishtit, kur civilizimi Dravidian kishte një kulturë të zhvilluar, me industrinë e bronzit, bujqësinë dhe komunitetet e vogla, përveç një feje politeiste. Periudha Brahmin erdhi kur Brahmanët, një casp nga zona e Detit Kaspik, dominuan territoret duke krijuar mbretëri të vogla. Sidoqoftë, pas sundimit dhe despotizmit të tyre kryesor, njerëzit u rebeluan dhe ngritën Budizmin.

La historia më aktuale flet për pushtime të kulturave të ndryshme, nga persët te arabët, portugezët ose anglezët. Shtë një përmbledhje shumë e gjerë, por na jep një ide për të gjitha ndikimet që ka marrë kjo kulturë e ngulitur indiane gjatë gjithë historisë.

Sistemi i kastave të kulturës indiane

Shoqëria në Indi

Ky sistem i shtresëzimit shoqëror rrjedh direkt nga hinduizmi, feja kryesore e Indisë. Na mëson se njerëzit u krijuan nga pjesë të ndryshme të trupit të perëndisë Brahma, duke krijuar kështu katër kastat me të cilat ata sunduan për shekuj.

Nga goja e perëndisë Brahma dolën Brahmanët, grupi më i fuqishëm, i priftërinjve. Chatria janë luftëtarët fisnikë, të dalë nga krahët e perëndisë. Vaisías janë tregtarët dhe fermerët, të cilët dolën nga kofshët e zotit, dhe sudrat ose shërbëtorët janë kasta më e ulët, të cilët dolën nga këmbët e perëndisë. Përveç këtyre janë të paprekshmit, të cilët konsiderohen të dëbuar dhe të cilët nuk janë pjesë e kastave apo shoqërisë, pasi ata mund të bënin vetëm punët më të ulëta, siç është mbledhja e jashtëqitjeve njerëzore. Aktualisht, kastet janë shtypur ligjërisht, por ato mirëmbahen për shkak të përdorimeve dhe zakoneve dhe sa të rrënjosura janë thellë në shoqëri.

Feja në Indi

Statuja e perëndisë hindu, tipike për kulturën indiane

Feja është një pjesë shumë e rëndësishme e kulturës indiane, dhe sot ekzistojnë katër fe me origjinë indiane ose darmike. Hinduizmi është feja më e popullarizuar, dhe e treta për nga madhësia në botë. Brenda tij ka shumë shkolla dhe tradita të ndryshme, dhe është feja që ndjek traditën e kastave. Zotat kryesorë të tij janë Rama, Shivá, Visnú, Krisná dhe Kali.

Nga ana tjetër, ekziston Budizmi, i pesti më i rëndësishëm në botë, i themeluar nga Sidarta Gautama, djali i Raja të mbretërisë së Sakias, i cili hoqi dorë nga gjithçka dhe u bë një lypës, duke e quajtur veten Buda, që do të thotë i ndriçuari. Ajo bazohet në praktikën e së mirës, ​​bamirësisë, dashurisë dhe virtyteve të tjera dhe është jo-teiste. Ekziston edhe Jainizëm, i ngjashëm me Budizmin, dhe Sikizmi, një fe monoteiste në mes të rrugës midis Islamizmit dhe Hinduizmit.

Artikulli i lidhur:
India: Besimet dhe Zotat

Muzikë dhe vallëzime të kulturës hindu

Tradita muzikore në kulturën hindu

Shprehja muzikore është gjithashtu një përzierje e pasur e tingujve popullorë dhe klasikë, të cilat kanë çuar në krijimin e valleve ekzotike dhe tipike të vendit. Megjithatë, Ekzistojnë 8 valle hindu të cilat janë klasifikuar si klasike dhe të cilat janë përfshirë në një sistem mësimor tradicional për shkak të statusit të tyre si shprehje klasike hindu tradicionale. Isshtë mësuar në Akademinë Kombëtare të Muzikës, Valles dhe Dramës prestigjioze, dhe përfshin vallëzimet e: Bharatanatyam, cathak, kathakali, mohinyattam, kuçipudi, manipuri, odissi y satrija. Këto janë vallëzime të formave të jashtëzakonshme narrative që përfshijnë gjithashtu elementë të pabesueshëm mitologjikë, nuk mund të udhëtosh në Indi pa parë një nga këto shfaqje të mrekullueshme.

Ekziston edhe muzikë popullore që ende po luan në disa pjesë të vendit. Ka Baulë në Bengal, muzikë Bhangra në veri ose Quawwali në Pujab.

Gastronomi e kulturës indiane

Ushqim tipik në Indi

Të hash këtu është një aventurë për qiellzën. Ushqimi indian është i njohur për kerret e tij të shijshëm, dhe për përdorimin e sofistikuar të erëzave të ndryshme, gjithmonë të bazuara në oriz dhe misër. Shumë nga erëzat e ndryshme që ne konsumojmë sot, të tilla si speci i zi, vijnë nga këtu, kështu që hindutë kanë një trajtim të jashtëzakonshëm të tyre. Sidoqoftë, ky ushqim mund të jetë pak i rrezikshëm për ata që vuajnë nga alergjia, pasi kanë një ushqim kaq pikant, më shumë se një person mund ta ketë të vështirë.

Ka pjata tipike që nuk duhet të ndaloni së provuari pasi të shkoni në Indi, pasi gastronomia është gjithmonë një pjesë e rëndësishme e kulturës së secilit vend. Mishi i pulës Tandoori është një pjatë pule e pjekur e marinuar në kos dhe e kalitur me erëza tandoori. Ka edhe pjata të tjera që mund të tingëllojnë të njohura për ju, siç është biryani, i cili është oriz me një përzierje erëzash, pasi nuk duhet të harrojmë se erëzat janë shumë të rëndësishme në kuzhinën indiane. Pica indiane ose uthathaappam është një bazë e brumit të bërë nga mielli i thjerrëzave dhe mielli i orizit me perime dhe përbërës të tjerë, të ngjashëm me picat e zakonshme. Në pjesën e ëmbëlsirave keni jalebi, një brumë i ëmbël i lagur me shurup, me një ngjyrë karakteristike portokalli dhe formën e një koniku të mbështjellë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   jopi dijo

  Epo, më duket pak informacion i shkurtër, por i mirë dhe arsyeja pse unë u hapa në faqe ishte sepse më duhen shumë këto informacione dhe e shoh shumë interesante

  1.    fcbarcelona24 dijo

   Epo më duhet të bëj një gjemba ishikawa mbi kulturën hindu, kjo është më e munduara deri më tani

 2.   Jacqueline jimenez dijo

  Unë mendoj se është një informacion i shkurtër dhe i përmbledhur por mbi të gjitha ju shpjegon shumë mirë dhe kjo është gjëja e rëndësishme pasi që nëse vizitoni faqe të tjera ata do të shtjellojnë këtë temë dhe në fund nuk e kuptoni kështu që më duket shumë mirë më ka ndihmuar të kuptoj pak më shumë

 3.   yulli tatiana duke dijo

  Do të doja të dija se çfarë kuptimi ka veshja e tyre, veçanërisht tek gratë për shkak të stolive të tyre të bukura dhe si duken si perëndesha

 4.   Daniela miralles dijo

  Unë jam shumë i krishterë dhe nuk u ofendova aspak. në fund të fundit, a nuk ka gjithmonë vetëm një Zot? (Në të gjitha fetë ose pothuajse të gjitha, madje kam dëgjuar në një dokumentar për Indinë që pavarësisht se kanë disa perëndi për ta, ata janë talente ose atribute të ndryshme por thellë në të është energjia e një Zoti të vetëm. Gjithashtu në Budizëm pavarësisht se nuk është teist është e vërtetë, Buda në një moment thotë se ai ndjehej aq i ndriçuar sa që ndjeu ose përjetoi praninë hyjnore). Për më tepër, të gjitha fetë dhe të ngjashme na kërkojnë të jemi njerëz të mirë, me pak fjalë, të gjitha na çojnë drejt kësaj. Nuk i shoh kufijtë, nuk di për ty. të gjithë jemi vëllezër.
  Unë nuk dua të vazhdoj me diskutimin fetar, por më vonë mendova se mënyra ime për të parë gjërat mund të ndihmojë dikë, gjithmonë pa dashur të ofendoj.
  faleminderit për artikullin, më dha një vështrim shumë të mirë se si është India.

  pershendetje te gjitheve!

 5.   Ann dijo

  Në të vërtetë Las Torres del silencio është një libër i mrekullueshëm.