Kultura e Maldiveve


kredi: daniel mirë

Kultura e Maldives njeh burime të ndryshme dhe zhvillimi i saj është ndikuar nga faktorë të ndryshëm. E rëndësishme ka qenë afërsia e saj me Sri Lanka dhe India jugore, në lindje të Afrika, në arkipelag Malajzisht dhe Mes si rezultat i konvertimit të tij në Islam në shekullin e dymbëdhjetë, si dhe vendndodhjen e tij në Oqeani Indian në udhëkryq të ndryshme rrugët detare.


kredi: daniel mirë

Ekzistojnë edhe elemente të origjinës Arab, AfrikaneDhe Indonezisht. Kultura e Maldives ndajnë shumë karakteristika me Sri Lanka dhe Kerala, në veçanti një traditë e fortë matriarkale.


kredi: javic

La muzikë e Maldiveve, të tilla si Bodu-Beru (fjalë për fjalë "daulle e madhe"), njeh rrënjët afrikane, ndërsa karakteristikat e tjera kulturore kanë ngjashmëri me elemente arabe dhe rajonet veriore të Indi.


kredi: javic

Një tipar i veçantë i Sociedad Maldivet është një shqetësim shkalla shumë e lartë e divorcit në krahasim me valores e zakonshme në vendet islamike ose Në jug të Azisë, kjo tregon shkallën e lartë të autonomi që gratë e Maldives kanë për jetën e tyre.


kredi: javic

La Sociedad e Maldiveve është pothuajse ekskluzivisht islamike. Por izolim Maldivet e qendrat historike Islami në Lindjen e Mesme dhe Azi ka lejuar disa besimet dhe qëndrimet paraislamike mbijetoj. Ekziston një besim i përhapur në xhindet, ose shpirtrat i lig. Për mbrojtje nga këto të këqija, njerëzit shpesh drejtohen hijeshi ose art magjik.


kredi: javic

Shkalla e këtyre besimet ka bërë që disa studiues të konsiderojnë se ekziston një sistem magjike-fetare paralel me Islam e njohur si fanditha, e cila u siguron ishujve një mënyrë më personale për t'u marrë me problemet e tyre jeton. Sidoqoftë kjo është një Tradicion që sot ekziston vetëm në zona rurale.


kredi: daniel mirë

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*