Kultura e Romës

Roma është një nga qytetet më të pabesueshëm në Evropë. Unë jam i dashuruar me këtë qytet, nuk mund të jetë më i bukur, më kulturor, më interesant ... E pamundur të mërzitem, e pamundur të kaloj një kohë të keqe, e pamundur të mos mrekullohem në çdo hap.

Roma është fantastike dhe sot do të flasim për Kultura e Romës, të dini diçka para se të udhëtoni.

Roma

Qyteti është kryeqyteti i rajonit të Lazios dhe Italisë dhe është qyteti i tretë më i populluar në Bashkimin Evropian. Shtë një qytet me tre mijë vjet histori dhe ishte metropoli i parë i madh i njerëzimit, përveç zemrës së një prej qytetërimeve më të rëndësishme dhe më me ndikim të lashtë.

Historia buron nga çdo rrugë, çdo shesh, çdo ndërtesë. Shtë qyteti me thesaret më të mëdha arkitekturore dhe historike në botë dhe që nga viti 1980 ka qenë në listën e Trashëgimia Botërore të UNESCO-s.

Unë mendoj se para se të shkoni për të vizituar një vend ose një qytet duhet të lexoni, bëni disa kërkime, thithni informacion në lidhje me destinacionin. Kështu, ne mund të ndërtojmë një kuadër interpretues të asaj që do të shohim ose përjetojmë. Kjo nuk anulon surprizën, as kuriozitetin, as kënaqësinë. Përkundrazi, e bën atë të madh, sepse nuk ka asgjë më të bukur sesa të shohësh në vetën e parë atë që dimë vetëm përmes librave ose rrjeteve sociale.

Kultura e Romës

Roma moderne është një qytet eklektik, një kombinim fantastik i tradicionales me bashkëkohoren. Në nivel shoqëror, jeta sillet rreth familjes dhe miqve dhe kjo shihet te njerëzit dhe në jetën e përditshme. Pavarësisht se është kryeqytet, ka një ajër të caktuar të një qyteti të madh që mbetet, veçanërisht në lagjet dhe tregjet e tyre dhe pavarësisht ardhjeve dhe shkuarjeve të vazhdueshme të turistëve.

Roma dhe ushqimi shkojnë krah për krah. Nuk është asgjë e re. Gastronomia romake është e thjeshtë, por e pasur dhe me shumë shije. Jeta shoqërore sillet rreth ushqimit, takimeve, blerjeve, pas darkës. Romakët zakonisht hanë së bashku, me familjen dhe miqtë, dhe ajo kohë rreth tryezës është e vlefshme. Dhe nëse doni të shihni disa nga këto, është më mirë të ikni nga restorantet turistike ose zonat vërtet të njohura.

Për të marrë ushqim cilësor dhe më autentik romak duhet të dilni nga rruga e rrahur. Vendet më të mira për të ngrënë dhe pirë si një vendas janë zakonisht ato pa turistë. Këtu janë disa vende të rekomanduara: për mëngjes mund të provoni Caffé Sab't Eustachio, pranë Piazza Navona, që funksionon që nga vitet '30. Për drekë, La Taverna dei Fori Imperiali, një restorant familjar jo shumë larg Koloseut, në Via della Madonna dei Monti, 9.

Nëse dëshironi të blini dhe hani në një shesh ose në këmbë, atëherë mund të blini në Fa-bio, pranë Vatikanit, në V Germana Germanico, 43. Për darkë, La Carbonara, një restorant tradicional italian në Monti, në V Pana Panispema, 214. Nëse është pica, Gusto, në Piazza Augusto Imperatore, 9. Për akullore të mirë, Ciampini, midis Piazza Navonna dhe Shkallëve Spanjolle.

Lidhur me festimet dhe festat në RomëE vërteta është se ka tradita që janë shumë domethënëse për romakët. Për shembull, ekziston Karnaval, e cila festohet gjithashtu në pjesën tjetër të vendit. Karnaval në Romë zgjat tetë ditë dhe do të shihni muzikantë, shfaqje teatrore, koncerte të ndryshme në rrugë. Shtë një kohë e mirë për të ecur në rrugë dhe për të shijuar atmosferë gazmore.

Krishtlindjet dhe Pashkët janë festat më të rëndësishme të krishtera në qytet, përveç kësaj ato shënojnë fillimin e festave. Përveç kësaj, gatohen pjata të veçanta për këto dy ahengje si panettone dhe panforte në Krishtlindje ose suxhuk Cotechino, në Pashkë Minestra di Pasquea, qengji Angelo, buka e Pashkëve Gubana ... Gjithçka në mes të Via Crucis, e cila shkon nga Koloseu në Forumin Romak të Premten e Madhe, bekimi i Papës në Sheshin e Shën Pjetrit dhe meshën e Krishtlindjeve natën në kishat e zbukuruara me grazhdin ...

Përtej festave të krishtera gjithashtu Roma jeton festa kombëtare, të cilat këtu në Itali janë disa. Çdo qytet gjithashtu feston shenjtërinë e tijs dhe në rastin e Romës janë Shën Pjetri dhe Shën Pali. Festa bie 29 qershor dhe ka masa në kisha dhe madje fishekzjarr nga Castel San't Angelo.

Ushqimi, festat, njerëzit ... por është gjithashtu e vërtetë që një kapitull tjetër përbëhet nga trashëgimia historike dhe arkitektonike Të thirrjes Qyteti i PërjetshëmMe Unë gjithmonë kam ecur në Romë, e vërteta është se vetëm në disa raste kam marrë transport publik. Jo sepse është e papërshtatshme, por sepse nëse koha është e mirë dhe keni këpucë të rehatshme, nuk ka asnjë mënyrë për të humbur në rrugët e saj. Ju bëni çdo zbulim!

Orshtë ose po, klasikët nuk mund dhe nuk duhet të mungojnë: vizitoni Panteon, e ndërtuar nga Hadrian në 118 para Krishtit, lëreni veten të laheni në dritë ose shi që depërton nëpër vrimën në tavan, ngjiteni në Kodra e Kapitolinës dhe sodisni Forumin, uluni në shkallët e Hapat Spanjoll dhe shihni Fontana della Barcaccia ose apartamentin e poetit Jhon Keats, ngisni një biçikletë ose ecni përgjatë Nëpërmjet Anticca, bëni një shëtitje pasdite Piazza Navona, fut dorën në Bocca della Verita, vizitoni Coliseum, nëse është e mundur në perëndim të diellit, vizitoni Tregu Campo de Fiori, hyni në Vatikan, shkoni në museos, Kripta e Kapuçinit, eksploroni Gheto hebraike në Trastevere, hidhni një monedhë në Fountain di Trevi.

Mos harroni se Roma ka 3 mijë vjet histori, nga Antikiteti, deri në vitet e para të Krishterizmit, Mesjetës, Rilindjes ose kapitullit barok të qytetit deri në kohët moderne. Çdo ndërtesë, çdo shesh, çdo shatërvan, ka historinë e vet dhe i jep një gjurmë vërtet unike kulturës romake.

Natyrisht, një udhëtim i vetëm nuk është i mjaftueshëm. Ju duhet të ktheheni në Romë disa herë, në periudha të ndryshme të vitit. Gjithmonë do të zbuloni diçka të re ose do të dashuroheni me diçka që tashmë e dini. Përzierja e ndjenjave midis njohjes dhe njohjes është më e mira.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*