Kur është më lirë të vizitosh plazhet më të mira në botë?

Pushimet verore zakonisht janë sinonim i plazhit, diellit, detit dhe një bar plazhi. Studime të ndryshme tregojnë se të paktën 78% e udhëtarëve botërorë zgjedhin plazhin për të shijuar pushimet e tyre. Por gjatë verës, këto vende priren të jenë më të shtrenjta, kështu që ka shumë njerëz që preferojnë të udhëtojnë jashtë datave më konvencionale për të kursyer para në pushimet e tyre.

Portali i njohur Booking.com ka bërë një listë interesante dëshirash me destinacione plazhi që asnjë udhëtar nuk mund t’i humbasë. Analistët e internetit morën në konsideratë vendet e plazhit të rekomanduara nga klientët e tyre. Ata më pas gjetën destinacionet me numrin më të lartë të rekomandimeve. Për të gjetur javën më të lirë për të udhëtuar, ata krahasuan çmimin mesatar të akomodimeve me 3 dhe 4 yje pasi 95% e klientëve të tyre u rekomandojnë këtyre vendeve udhëtarëve të tjerë. Pra, kur është më e lirë të vizitosh plazhet më të mira në botë?

Plazhet e Brazilit, Baía do Sancho

Brasil

Big Bar

Java e fundit e shkurtit është më e lirë në 321 BRL, 61% më e lirë se java më e shtrenjtë e vitit.

Bomba

Java e dytë e majit ishte në BRL 209, 75% më e lirë se java më e shtrenjtë e vitit.

Kepi ​​Frio

Java e parë e korrikut ishte në 230 BRL, 58% më e lirë se java më e shtrenjtë e vitit.

Guarujá

Java e tretë e qershorit ishte në 250 BRL, 69% më e lirë se java më e shtrenjtë e vitit.

ajri i kripur

Java e dytë e korrikut ishte në BRL 218, 75% më e lirë se java më e shtrenjtë e vitit.

Karaguatatuba

Java e parafundit e qershorit ishte në 144 BRL, 74% më e lirë se java më e shtrenjtë e vitit.

Ubatuba

Që nga java e tretë e qershorit ishte 268 BRL, 66% më lirë se java më e shtrenjtë e vitit.

Topless në Copacabana

Shtetet e Bashkuara

Buxton, Karolina e Veriut

Java e parafundit e dhjetorit është koha ideale për të vizituar këtë plazh. 63% më lirë se java më e shtrenjtë e vitit.

Plazhi i Kakaos, Florida

Përçarja e javës së tetorit është më e lira.

Beach Sunny Isles, Florida

Javën e parë të nëntorit ishte me 161 dollarë, 60% më lirë se java më e shtrenjtë e vitit.

Druri i egër, NJ

Java e parë e majit ishte me 96 dollarë, 51% më e lirë se java më e shtrenjtë e vitit.

New Orleans, Luiziana

Java e dytë e prillit ishte me 66 dollarë, 53% më lirë se java më e shtrenjtë e vitit.

Cala Macarelleta

Gadishulli Iberik

Gandía, Spanjë

Data më e lirë për të shijuar plazhet e Gandía është në tetor, 61% më e lirë se java më e shtrenjtë e vitit.

Punta Umbría, Spanjë

Në javën e dytë të nëntorit ishte 75 EUR, 66% më lirë se java më e shtrenjtë e vitit.

Monte Gordo, Portugali

koha më e lirë për të vizituar Monte Gordo është java e dytë e nëntorit, 67% më lirë se java më e shtrenjtë e vitit.

Portimão, Portugali

Java e tretë e Marsit ishte me 40 EUR, 76% më e lirë se java më e shtrenjtë e vitit.

Plazhet e Okinawa

Greqi

Perisa

Java e parafundit në mars ishte me 18 €, 88% më e lirë se java më e shtrenjtë e vitit.

Kolumbi

Plazhi i bardhe

Java e fundit e dhjetorit ishte në 340.000 COP, 71% më e lirë se java më e shtrenjtë e vitit.

Këshilla për të shkuar në plazh

Pasi të jeni në plazh, para se të nxiheni në diell për tu nxirë ose zhytur, është e përshtatshme që të marrim parasysh disa praktika që do të mbrojnë veten dhe mjedisin gjatë pushimeve tona. Në këtë mënyrë ne do të sigurojmë që ditët tona në plazh të jenë një përvojë pozitive në të gjitha aspektet.

Përdorni mbrojtje sociale, kujdesuni për lëkurën tuaj

Kur të kthehemi nga pushimet tona është e natyrshme që ne duam që të gjithë të dinë se ne kemi shkuar në plazh për shumë më pak para dhe se kemi arritur një lëkurë të bukur të nxirë. Sidoqoftë, abuzimi me diellin paguan shtrenjtë. Kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të përdorim mbrojtje të përshtatshme sociale për llojin tonë të lëkurës dhe të shmangim diellin në orët më të dëmshme.

Vish syze dielli

Përveç se janë shumë elegante, syzet e diellit do të mbrojnë sytë tanë nga drita intensive e verës. Ka të mira, të bukura dhe të lira, kështu që nuk ka asnjë justifikim për të veshur një palë në plazh.

Hidratohuni

Ujëra të aromatizuar, lëngje, pije freskuese, ujë ... një ditë në plazh nuk është e njëjtë pa një aperitiv freskues dhe të shijshëm në një karrige në shesh dhe përballë detit. Gjithashtu, lëngjet ndihmojnë në mbajtjen e trupit të hidratuar.

Kujdesi për mjedisin

Një ditë në plazh i bën të gjithë të uritur dhe të etur, kështu që ne zakonisht sjellim ushqime të mjaftueshme për të kaluar një ditë të pamposhtur jashtë. Sidoqoftë, në fund është e përshtatshme për të mbledhur të gjitha mbeturinat tona në një qese për t'i depozituar ato në kosh. Kështu plazhi do të ruhet në kushtet më të mira për të gjithë.

Dhe së fundmi: kënaquni, relaksohuni, rimbushni bateritë, kënaquni… jeni me pushime në një nga plazhet më të bukura në botë!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*