Kur janë muzetë e New York-ut falas?

Muzetë në New York

Ne e vlerësojmë ekzistencën e muzeve falas në të gjithë botën. Mirë, është një ide e shkëlqyeshme. Mbi të gjitha, kultura duhet të jetë gjithmonë e lirë dhe e disponueshme për këdo që dëshiron ta vlerësojë, njohë dhe zbulojë atë.

New York është mbase destinacioni më i popullarizuar i Amerikës dhe një prej mekave turistike në botë. Isshtë një qytet modern, i gjallë dhe kozmopolit. Edhe nëse nuk e dini akoma, me siguri mendoni se një pjesë e juaja tashmë ka qenë në të. Mbi të gjitha, ajo shfaqet në çdo film dhe serial televiziv që qarkullon në ekrane. Jo të gjithë muzetë në New York janë falas, por për fat të mirë disa janë dhe të tjerët janë në ditë të caktuara të javës. Le të shohim se cilat gëzojnë këtë përfitim:

Muzeu i Rrugës Eldridge

Kjo është një e bukur Ndërtesa 1887 që është restauruar dhe duket me gjithë elegancën e saj luksoze në sy. Ajo përqendrohet në historia e komunitetit hebre në qytet dhe thesari i saj është një dritare e çmuar me njolla dhe llambat tipike të gazit të asaj kohe. Gjithçka në foto.

Ka veçantinë që e hapur te henen, në përgjithësi është dita që muzetë janë mbyllur, kështu që është i përshtatshëm dhe shumë më tepër sepse atë ditë hyrja është falas. Hapet nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 5 të pasdites. Mund ta gjeni në Rrugën Eldridge, 12. Manhatan.

Fabrika e Kukullave Zonjë Aleksandër

Fabrika e Kukullave të Zonjës Aleksandër

A ju pëlqen ideja për të vizituar një fabrika e kukullave të vjetra çuditëse? Nëse përgjigjja është po Hyrja është falas të hënën dhe plotësohet nga një turne udhërrëfyes që niset çdo 45 minuta (turne me guida falas janë nga e hëna në të premte dhe fillojnë në 9:30 të mëngjesit). Turneu i fundit është në 4:15 pasdite. Historia ka të bëjë me origjinën dhe zhvillimin e kompanisë dhe ju do të shihni ndryshe modele kukullash nga vitet 20 deri më sot.

Ky muze është në West 131st Street, 615, në Manhattan.

Muzeu dhe Biblioteka Morgan

Muzeu dhe Biblioteka Morgan

Nëse tuajat janë libra të vjetër, libra të rrallë dhe dorëshkrime të vjetra Ju mund të jeni të interesuar të bëni një shëtitje këtu. Të Martën mund të hyni falas në studion private të Pierpont Morgan, McKim Salons, nëse shkoni nga ora 3 deri në 5 pasdite do të shihni mobilje origjinale të studios, mure të pikturuara me ar dhe shumë nga koleksioni i pasur i këtij djali. Thesarin? Maska e George Washington.

Kjo përzierje e bibliotekës, librarisë dhe muzeut është në East 36th Street, 29, në Manhattan. Nëse shkoni ndonjë ditë tjetër të javës hyrja kushton 18 dollarë për të rritur. Ju gjithashtu mund të shkoni të Premteve dhe të mos paguani midis orës 7 dhe 9 të mbrëmjes

Rezidenca Van Cortlandt

Rezidenca Van Cortlandt

kjo shtëpi historike, e cila daton që nga kohërat e Luftës Para Revolucionare, është në Rrugën 246 Perëndim në Bronx. Ajo ishte shtëpia e Frederick Van Cortlandt dhe sot është një muze dhe një nga ndërtesat më të vjetra në vend. Ekspozita e saj përfshin periudhën historike midis 1748 dhe 1823, vite në të cilat shtëpia ishte e banuar nga Frederick dhe ju jeni dy djem.

Le të hedhim një vështrim mbi jetën në atë kohë dhe mënyrën se si jetonte Bronx në veçanti. Puna për shtëpinë filloi në 1748 dhe eshte stili gjeorgjian. Në atë kohë ishte qendra e një plantacioni të madh gruri dhe familja ishte shumë e rëndësishme në shtetin e New York-ut. Në sallat e tyre udhëheqësit e Revolucionit Amerikan u takuan kështu që është pjesë e kapitujve të parë të kombit që po lind. Më vonë ajo u shit në shtet dhe u shndërrua në një park që në fund të shekullit të XNUMX vendosi të integrojë shtëpinë duke e kthyer atë në një muze.

Vlen të ecësh nëpër sallat e tyre, të shikosh nëpër dritaret e tyre dhe të ecësh nëpër kopshtin e barishteve.

Muzeu Amerikan i Historisë Natyrore

Muzeu Amerikan i Historisë Natyrore

Edhe ky muze eshte ne bronx dhe mund ta vizitoni dhe të vrisni dy zogj me një gur. Toshtë falas për të hyrë pasi muzeu i mëparshëm kërkon donacione kështu që teknikisht diçka duhet të paguhet. Nëse keni New York Pass ose City Pass keni zbritje të konsiderueshme.

A është vendi për të parë skelete dinosauri, eksploroni universin, zbuloni mrekullitë e oqeaneve, zbuloni parqet natyrore të Shteteve të Bashkuara dhe shoh qindra flutura duke fluturuar.

Muzeu i Arteve Metropolitane

Me

Shtë e popullarizuara MET dhe megjithëse kanë biletë hyrëse operon një politikë të hapur dhurimesh kështu që ju mund të paguani më pak ose të mos paguani fare. Nëse vendosni të blini biletën, ajo është e vlefshme për një vit dhe ju lejon të futni të gjitha koleksionet dhe ekspozitat në vende të ndryshme, Met Cloister, Met Fith Aveneu dhe Met Breuer që do të hapen më 18 Mars.

Çmimi i sugjeruar i biletës është 25 dollarë për të rritur dhe ata mbi 17 paguajnë 65 dollarë.

Muzeu i Ri

Muzeu i Ri1

Ky muze është në Manhattan, në Rrugën 235 Bowery, dhe hap dyert falas mes orës 7 dhe 9 pasdite. Ju duhet të pëlqeni Arti modern, Po vërtet. Nëse nuk shkoni në atë kohë, çmimi i rregullt i një bilete për të rritur është 16 dollarë.

David Rubenstein Atrium

David Rubenstein Atrium

kjo atrium punon në Qendrën Lincoln dhe kjo është një hapësirë ​​publike me kopshte, rrotullohen rregullisht ekspozitat e artit dhe një arkitekturë që ia vlen të vizitohet. Nëse shkoni të Enjteve në 8:30 pasdite do të shihni një shfaqje ose performancë të drejtpërdrejtë dhe falas. Bestshtë më mirë të vizitoni faqen e internetit dhe të kontrolloni se çfarë përmban kalendari paraprakisht dhe të mbërrini herët nëse jeni të interesuar pasi që kapaciteti i publikut është i kufizuar.

El Muzeu i Artit Modern, Muzeu Whitney i Artit Amerikan,Shoqëria Historike e Nju Jorkut, Qendra Ndërkombëtare e Fotografi dhe Muzeu i Imazhit në Movimiento ata janë të gjithë nga hyrje falas të Premteve dhe përveç asaj të fundit në Queens, pjesa tjetër janë përqendruar në Manhattan.

Nëse jeni në Nju Jork gjatë një fundjave, është më e vështirë të gjesh muze me hyrje falas, por përsëri mund të shëtitësh rreth tij. Guggenheim, në Aveneu të 5-të, që prej të shtunave hyrja është falas pasditeve, ndërmjet orës 5:45 dhe 7:45 pasdite

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*