Kur të blini bileta ajrore

Imazhi | Pixabay

Të gjithëve na pëlqen të udhëtojmë, veçanërisht nëse gjejmë një ujdi dhe e bëjmë atë për pak para. Kur planifikoni një pushim për të gjithë, është e rëndësishme të blini bileta të lira ajrore sepse ajo që ne arrijmë të kursejmë në to mund të përdoret në aspekte të tjera të udhëtimit të tilla si ekskursione, restorante, rezervime hoteli apo edhe me qira një makinë për të shkuar në destinacion .

Për të qenë në gjendje të blini bileta ajrore me çmimin më të mirë, ekzistojnë një seri strategjish që mund të kryhen. Nëse doni të dini se kur është koha më e mirë për të rezervuar biletat tuaja, atëherë ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini.

Jini fleksibël

Skenari më i mirë për të kursyer para është të përfitoni nga fleksibiliteti i udhëtimit nëse nuk keni një datë të caktuar për të fluturuar. Duke zgjedhur data të lakueshme, mund të kurseni një çmim të mirë në çmimet e fluturimit.

Behu krijues

Për shembull, në vend që të merrni një aeroplan të drejtpërdrejtë që do të jetë më i shtrenjtë, mund të përpiqeni t'i afroheni një vendi që është në afërsi dhe të krahasoni nëse biletat do të kenë çmime më të mira. Në këtë rast, atëherë mund të bëni një udhëtim tjetër nga atje dhe madje edhe një mjet tjetër transporti siç është një tren për të arritur në qytetin tuaj të destinacionit.

Rezervoni paraprakisht

Në të kaluarën na duhej të prisnim deri në minutën e fundit për të blerë bileta ajrore të lira pasi linjat ajrore u përpoqën të heqin qafe vendet bosh. Sidoqoftë, aktualisht ka një mori linjash ajrore me kosto të ulët ose udhëtarësh biznesi të gatshëm të shpenzojnë më shumë para për komoditetin e kësaj klase, kështu që kushtet kanë ndryshuar dhe si pasojë, më shumë kohë paraprakisht për të rezervuar një fluturim më të mirë.

Në këtë kuptim, për fluturimet me distancë të shkurtër mjafton afërsisht 2 muaj përpara, ndërsa për fluturimet me distancë të gjatë do të ishte e nevojshme të rezervoni bileta 6 ose 7 muaj më parë.

Imazhi | Pixabay

Sezoni i ulët dhe i lartë

Nëse keni mundësi të udhëtoni në sezon të ulët, përfitoni nga kjo sepse biletat e avionit janë më të lira. E njëjta gjë ndodh me ditët e javës pasi që është gjithmonë më lirë të udhëtosh gjatë javës sesa në fundjavë.

Sidoqoftë, nëse duhet të udhëtoni në verë ose në Krishtlindje, domethënë në sezon të lartë, do të ketë shumë njerëz që do të udhëtojnë gjithashtu në të njëjtën periudhë, prandaj këshillohet që të planifikoni paraprakisht pushimet tuaja. Për udhëtime ndërkombëtare, është e këshillueshme për 6 muaj dhe për shtetasit 3 muaj. Nëse jeni gjithashtu fleksibël me orarin dhe vendndodhjen do të jetë më e lehtë për të negociuar.

Ktheni biletat veç e veç

Një pyetje tjetër që lind në kohën e blerjes së biletave të avionit është si të rezervoni idenë dhe kthimin dhe ta bëni atë më të lirë. Ndonjëherë blerja e biletave vajtje-ardhje në linja ajrore të ndryshme në vend se në të njëjtën mund të jetë më e lirë. 

Me këtë hile, përveç që keni një fleksibilitet më të madh për t'u kthyer në shtëpi kur dëshironi dhe e bëni atë edhe nga një aeroport tjetër, ju do të jeni në gjendje të kurseni më shumë para që mund t'i ndani për gjëra të tjera.

Imazhi | Pixabay

Dita dhe koha për të udhëtuar lirë

Sipas disa studimeve, ditët më të lira për të blerë bileta ajrore për fluturime të brendshme dhe ndërkombëtare janë e marta, e mërkura dhe gjithashtu e enjtja. Për më tepër, koha e ditës ku mund të marrim çmimin më të lirë është koha e drekës (nga 14:15 pasdite deri në XNUMX:XNUMX pasdite).

Hetoni tërësisht

Nëse nuk hasni në një ofertë të parezistueshme që është e pamundur të përmirësohet, kur bëhet fjalë për të gjetur një pazar të tillë si një udhëtim në minutën e fundit, është shumë e rëndësishme të kaloni kohë duke kërkuar dhe hulumtuar mirë. Dallimi midis bërjes së tij ose zgjedhjes së ofertës së parë që gjejmë mund të nënkuptojë humbjen e shumë parave ose përkundrazi, kursimin e saj.

Aktivizoni njoftimet me email

Regjistrohuni për gazetat nga linja ajrore të ndryshme për t'u njoftuar për ofertat e ditës, itineraret e reja me tarifa të veçanta prezantimi ose çmimet e lira në fluturimet e minutës së fundit përmes postës elektronike.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*