Kuriozitete të Kinës

Kinë Sot është një nga vendet më interesante në botë. Jo se nuk ishte më parë, por për një kohë të gjatë ne dinim pak për këtë vend të madh që po përpiqej të zhvillohej. Sot, situata është e ndryshme dhe bota lufton për të tregtuar me Kinën, ndërsa qytetarët e saj përmbytin të gjitha destinacionet turistike të Evropës së Vjetër dhe Amerikës.

Kina është një botë për vete, por sa dimë për këtë vend gjigant dhe të populluar në Azi? Sot, kuriozitetet e Kinës.

Kinë

Për shumë njerëz, Kina është vendi më interesant në botë. Isshtë vendi i tretë më i madh në planet dhe ai me numër më i madh i banorëve. Gjithashtu, përtej ngritjeve dhe ngritjeve në historinë e saj politike Shtë një nga civilizimet aktive më jetëgjata akoma e gjithë asaj që ka pasur bota jonë.

Nga të qenit një vend i prapambetur dhe agrar, i lidhur me pasuritë feudale, ai është bërë një nga ekonomitë me rritjen më të shpejtë dhe në zhvillim në dekadat e fundit. Nuk ka qenë e lirë dhe mijëra vjet e perandorëve, mandarinave dhe murgjve janë varrosur pas një prej luftërave civile më të vështira që një popull mund të vuajë.

Sot, emri i saj është Republika Popullore e Kinës dhe ka nderin të jetë pjesë e një grupi të zgjedhur: është një nga Katër civilizime antike të botës së bashku me babilonasit, majat dhe egjiptianët. Historia na tregon se territori kinez u unifikua nga i pari perandori, Qin, varri i të cilit u gjet dhe është gërmuar për dekada. Më vonë do të vinin dinasti të tjera të njohura si Han, Tang, Juan, Ming dhe së fundmi, e fundit, e Dinastia Qing.

Pas kësaj periudhe të gjatë të perandorëve, në fillim të shekullit të XNUMX-të, kishte një luftë të madhe civile, deri në në 1949 u themelua Republika Popullore e Kinës gjykata komuniste dhe nga dora e Mao Ce Dunit. Më vonë, reformat filluan pas vdekjes së tij nga Denx Xiaoping ata vunë themelet e kësaj Kine gjysmë-komuniste, gjysmë-kapitaliste që të gjithë e njohim.

Kuriozitete të Kinës

Kina ka 9.6 milion kilometra katrorë dhe eshte e madhe A) Po, peisazhet e saj janë të larmishme sepse ka male, fusha, shkretëtira, kullota dhe kodra. Kina është shtëpia e pikës më të lartë në planet: Malin Everest me 8.848 metra të lartë, por në të njëjtën kohë ajo ka depresionin e tretë më të ulët në botë, Depresioni Turpan me më pak se 154 metra.

Lidhur me kufijtë Kina është vendi me kufijtë më ndërkombëtarë në botëI ka me 14 kombe, Mongoli, Taxhikistan, Rusi, Kazakistan, Kirgistan, Afganistan, Pakistan, Nepal, Indi, Birmani, Butan, Vietnam, Tajlandë dhe Korenë e Veriut. Padyshim, çdo kontakt ka pasur ndikimet e tij.

Me një madhësi të tillë përveç peizazheve gjithashtu ka një larmi klimash. Ndërsa veriu është më i ftohtë se jugu, perëndimi është më i thatë se lindja. Në veri temperaturat mund të jenë -40ºC por në jug, në verë, termometri gjithashtu mund të rritet në 40ºC ferr. E njëjta gjë me shiun, në juglindje bie shumë shi, ndoshta deri në 3 metra, ndërsa në shkretëtira vetëm disa milimetra në një vit të tërë.

Kur isha fëmijë, Kina ishte një vend i mbyllur, me mijëra njerëz që ngisnin biçikleta me rroba blu. Pak nga pak, në 30 vitet e fundit, kartolina ka ndryshuar. Sot është një nga ekonomitë më të shpejta në botë, me rreth 10% në vit. Njihet si «fabrika e botës"dhe është prodhuesi kryesor i veshjeve, lodrave, plehrave, betonit dhe çelikut të gjithë botës.

Padyshim, ky zhvillim erdhi dorë për dore me shumë ndotja e mjedisit, dhe pjesërisht është bërë e mundur nga mungesa e sindikatave të punës. Pagat e ulëta dhe të drejtat e pakta të punës duken si ekuacioni ideal për zhvillim. Edhe pse me një kosto që pak vende të zhvilluara sot do ta pranonin.

Ky zhvillim ekonomik ka sjellë transformime të mëdha shoqërore. Në parim, a urbanizim në rritje meqenëse llogaritet që 300 milion njerëz janë zhvendosur nga fshati në qytet në tre dekadat e fundit. Pra, nuk është mega-qytete Dhe ndërsa trendi vazhdon, qeveria ka të ngjarë të përballet me probleme të tjera (arsimore, shëndetësore, urbanizim, punë).

Familjet ndahen, prindërit udhëtojnë në qytete për punë dhe nuk mund të sjellin fëmijët e tyre, të cilët lihen nën kujdesin e gjyshërve. Ose i marrin, por më pas nuk mund t'i regjistrojnë në adresat e reja dhe u mungon një sistem mjekësor ... kjo gjë. E gjithë kjo nënkupton sfida të mëdha për qeverinë kineze, nuk ka dyshim.

Përveç kësaj, populli kinez, megjithëse për sytë e huaj mund të duket shumë homogjen, nuk është aq homogjen. Kina ka 56 grupe etnike, dhe secili ka traditat e veta kulturore, herë gjuhën dhe nganjëherë sistemin e vet të shkrimit. Shtë e vërtetë që grupi i shumicës është Han, pak më shumë se 91% e popullsisë së përgjithshme, por Manchu, Hui ose Miao gjithashtu kanë popullsi të madhe.

Këto grupe etnike jetojnë në zona të caktuara të vendit, prandaj duhet të zhvillohen politika specifike për t'i adresuar ato. Për shembull, në Uygur ka grupe myslimane dhe vitet e fundit ka qenë një zonë shumë konfliktuale për qeverinë qendrore.

Si është unifikuar një vend kaq i madh dhe i larmishëm? Pjesërisht përmes sistemit arsimor, si gjithmonë. Megjithëse Kina ka shumë gjuhë, ajo në fakt është origjina e të vetmit sistem shkrimi piktografik të mbetur në botë, gjuha zyrtare është Mandarin. Mandarina mësohet në të gjitha shkollat ​​dhe pak nga pak ka zhvendosur gjuhët e tjera të njohura, të tilla si kantoneze.

Kantonishtja flitet në Hong Kong, Makao, Guangxi ose Guandong, për shembull, por në zonat e Shaghai ose Zhejiang flitet dialekti Wu, i cili është shumë i ndryshëm nga Mandarin ... Gjithsesi, Kinezishtja mund të jetë gjuha më e folur në botë në numër të banorëve por pa dyshim Oneshtë një nga më të vështirat për tu mësuar menjëherë jashtë shkopit.

Me kaq shumë popuj, kaq shumë gjuhë dhe kaq shumë kultura, edhe kur mendojmë se kinezët shpallin një fe të vetme, nuk është kështu. Në fakt, feja është një temë që nën komunizëm ka qenë mjaft e persekutuar. Por as atëherë dhe as sot nuk ka një fe të vetme dhe kinezët deklarojnë nga ateizmi në një farë shintoizmi, duke kaluar përmes konfucianizmit, budizmit, taoizmit, islamit apo edhe krishterimit.

Për disa kohë tani, Kina ka investuar shumë para në zhvillimin e sistemit të saj të brendshëm të transportit. Një vend që aspiron të jetë një fuqi duhet të jetë i lidhur mirë. Pra, duke ndjekur gjurmët e Japonisë, Trenat kinezë lëvizin në të gjithë vendin. Dhe ky transport është ai që lejon turistët sot të njohin edhe mrekullitë e tij. Dhe është se po, Kina ka thesare të mëdha turistike.

Unë flas për Muri i Madh, Luftëtarët Terrakotë, Qyteti i bukur i Ndaluar, Guilin, lumi Yangtze dhe malet e verdha, pandat Sichuan, plazhet e Sanya, rrokaqiejt e mbushur me njerëz të Hong Kong, bukuroshja e Shangait ... Dhe gastronomia!

Por ne e filluam këtë artikull duke folur kuriozitetet e Kinës kështu që ne nuk do të largohemi pa lënë këto të dhëna: qiftet u shpikën në Kinë, më shumë se tre mijë vjet më parë në fakt, me mëndafsh dhe bambu; gjithashtu ata shpikën futbollin dy mijë vjet më parë në kohën e Dinastisë Han për të argëtuar oborrin perandorak.

Barut lindi në Kinë, njësoj si fishekzjarr, Kina prodhon rreth 85% të fishekzjarreve në botë. Disa tregje në Pekin shesin ushqime shumë të çuditshme, për shembull akrepat që janë mbërthyer në kruajtës dhëmbësh, jetojnë dhe skuqen në vaj, midis insekteve të tjera.

Përveç kësaj, llaçi i përdorur në Murin e Madh ishte bërë me oriz ngjitësNëse bashkoni të gjitha rrugët hekurudhore në Kinë mund të shkoni nëpër botë dy herë, shkopinjtë u shpikën 5 mijë vjet më parë dhe nuk u përdorën për të ngrënë por për gatim, megjithëse vendi është i madh ka vetëm një kohë zyrtare (Shtetet e Bashkuara kanë katër), gjysma e të gjithë derrave në botë jetojnë në Kinë (dhe ata i hanë ato) ...

Dhe kështu mund të vazhdojmë listën tonë të bukurive dhe kurioziteteve të Kinës, por mendoj se është më mirë të shkojmë dhe të shohim gjithçka personalisht.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*