Kuriozitete të Parisit që do ju lënë pa fjalë

Paris

Parisi është një qytet që ka shumë për të ofruar. Vende plot hijeshi në të cilat mund të humbni veten në turmë apo monumente të pabesueshme që zbukurojnë kryeqytetin, ndërsa shijoni një klimë të këndshme gjatë gjithë vitit.

Me një sipërfaqe prej 105 kilometrash katrorë, dhe me kaq shumë mrekulli për të parë në çdo cep, me siguri 10 kuriozitete të Paris që do të të tregoj, ti nuk i njihje.

Një cep i Egjiptit në kryeqytet

Piramida e Luvrit

Piramida e Muzeut të Luvrit u projektua nga arkitekti Ieoh Ming Pei dhe u përurua në vitin 1989. Ajo ka një lartësi prej 20,1 m dhe gjithsej 673 panele qelqi të laminuara. Me një peshë prej 180 tonë, brenda temperaturës është identike me atë të regjistruar në piramidën e Keopsit, në Egjipt: 51 gradë Celsius. Cfare ka me shume, ka të njëjtat dimensione.

Ekzistojnë tre Statuja të Lirisë!

Më e njohur është në Shtetet e Bashkuara, në jug të ishullit të Manhatanit, por ka dy kopje që janë në Francë: njëra në Colmar, përuruar në 2004, dhe tjetra në Paris. në ishullin e Mjellmave. Ky i fundit u krijua nga artisti italo-francez Auguste Bartholdi dhe u përurua më 4 korrik 1889.

Për mëngjes, bukë dhe djathë. Dhe për drekë, dhe për darkë ...

Baguette

Nëse keni dëgjuar ndonjëherë dikë që thotë se parisianët hanë bukë dhe djathë çdo ditë dhe nuk e keni besuar atë, keni gabuar. Për ata, këto dy ushqime janë themeloreAq sa ata ndjekin edhe rregulla të rrepta për të marrë bagutat dhe djathin më të mirë. Dhe sa të mira janë bërë fllad ...!

A mund ta imagjinoni Parisin me një gijotinë të madhe?

Kishte mbetur pak për ta ndërtuar atë. Dhe është se, për Ekspozitën Universale të 1889, u zhvillua një konkurs për të hartuar një vepër monumentale, e cila do të duhej të përfundonte të ishte gjurma e qytetit. Ndër propozimet e tjera, ishte edhe ajo e ndërtoni një gijotinë të lartë 274 metra, për të përkujtuar kontributin e Francës në këtë praktikë. Për fat të mirë, në fund, u vendos që të ndërtohej Kulla Eifel, e cila nuk ka asgjë fyese dhe mund të mburret se ka një vlerë të lartë zbukuruese.

Lagja Latine, vendi me më shumë atmosferë

Ndodhet në jug të Ile de la Cité dhe është një nga lagjet më të gjalla. Gjatë epokës mesjetare, ajo ishte e banuar nga studentë që flisnin latinisht. Duhet thënë se kjo ishte një nga ato pika të nxehta gjatë Revolucionit të Majit 1968, megjithëse sot është një lagje e qetë, me restorante dhe kafene të këndshme që ju ftojnë të uleni dhe të pushoni.

Kilometër zero, në sheshin e Notre Dame

Pika Zéro

Nuk është qendra e Francës, por është e Parisit. nga kjo pikë, nga Pika Zéro që ata e quajnë atë, mund të llogaritni distancën e të gjitha rrugëve në qytet. Në rajon shpesh thuhet se ata që e shkelin ka shumë të ngjarë të kthehen, pasi fati i mirë do t'i shoqërojë ata gjatë qëndrimit të tyre.

Ne nuk e dimë nëse është e vërtetë apo jo, por vendi është sigurisht simpatik.

Parisi shmangu të kishte 13 rrethe

Numri 13 ishte (dhe është, edhe sot, nga shumë kultura) konsiderohej numri i fatit të keq. Gjatë Revolucionit Francez të 1795, 12, dhe 48 nënndarje u krijuan, por ata nuk donin të krijonin edhe një nga frika se qyteti do të binte nga hiri. Diçka që padyshim nuk ndodhi, sepse sot ajo ka 20 rrethe dhe është më e gjallë se kurrë.

Shkallë spirale e Muzeut të Luvrit

Në Muzeun e Luvrit mund të shohim dhe përdorim një shkallë spirale të bukur. Por, a e dini se ekzistojnë lloje të ndryshme dhe se ato kanë funksione të ndryshme? Ato janë elemente që tërheqin shumë vëmendje, aq sa një arkitekt i njohur ka kaluar 10 vjet duke i studiuar ato. Tani ai ka bërë një punë mbresëlënëse, në të cilën tregon historinë e tij, rëndësinë që ata kanë, arsyen e suksesit të tij, dhe shumë më tepër. Për më shumë informacion, ju rekomandojmë të lexoni teza e doktoratës së arkitektit Alberto Sanjurjo.

Misteret e Katedrales Notre Dame

Gargoyle

Isshtë katedralja më e famshme gotike në botë, dhe monumenti më i vizituar në Paris. Mund ta gjeni në Ile de la Cité, ku gargojle që evakuojnë ujin nga çatitë, për të cilat besohet se ata u zgjuan natën kur Joan e Arc u dogj në shtyllë.

Përshëndetje, një art

Nuk mjafton të thuash Bonjour ose Bonsoir (sipas rastit) me një ton normal zëri, por përkundrazi praktiko shumë në mënyrë që të dalë sa më natyrale. Parisianët e duan gjuhën e tyre, kështu që nëse i përshëndetni me një -pothuajse, pasi përsosmëria absolute nuk ekziston- një përshëndetje e përsosur, ju siguroj se do të shijoni shumë më tepër bisedat që keni me ta.

Parisi është një qytet ku humbja është gjithmonë një kënaqësi, sidomos pasi lexove këto kuriozitete, nuk mendon?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*