Labirinti Horta

Imazhi | Wikimedia Commons e Kanaanit

Barcelona është jo vetëm e famshme për ndërtesat e saj të bukura të stilit modernist, plazhet e saj të rehatshme dhe ofertën e saj të madhe kulturore, por edhe për hapësirat e saj të gjelbërta që u ofrojnë vendasve dhe vizitorëve një vend për të qenë në kontakt me natyrën dhe për t'u larguar nga ngutja dhe ngutja e qyteti. qyteti.

Parku Ciutadella, Parku Güell, Parku Cervantes, Xhennetet Joan Brossa janë vetëm disa shembuj, por, A e dini se kopshti më i vjetër i ruajtur në Barcelonë është Labirinti Horta? Mos e humbni këtë postim ku zbulojmë të gjitha sekretet e tij. Vazhdoni të lexoni!

Historia e Labirintit të Hortës

I vendosur në faqen e kodrës së Collserola, Labirinti Horta u krijua në 1791 me dëshirën e shprehur të Joan Antoni Desvalls, Markezit të Llupià, El Poal dhe Alfarràs, në tokën që i përkiste kësaj familje fisnike. Një dashamirës i artit dhe natyrës, ai donte të krijonte një kopsht neoklasik me ndihmën e arkitektit Domenico Bagutti dhe kopshtarit Joseph Delvalet i cili u frymëzua nga miti i Tezeut: kush arriti të arrinte në qendër do ta gjente dashurinë si shpërblim.

Për këtë, një kopsht u shpik me një labirint me selvi, skulptura dhe reliev që përfaqësojnë personazhe nga mitologjia Greko-Romake dhe që simbolizojnë nivelet e ndryshme të dashurisë.

Në mesin e shekullit të XNUMX-të, Joaquín Desvalls y Sarriera, VIII Marqués de Llupiá, porositi zgjatjen e kopshtit në zonën e torrente d'en Pallós arkitektit Elías Rogent, i cili projektoi një kopsht të stilit romantik me sheshe , shtretër lule, një ujëvarë dhe pemë të mëdha. Përveç kësaj, në kopshtin neoklasik ai shtoi një kanal uji midis tarracës së sipërme dhe të ndërmjetme. Kah fundi i shekullit të XNUMX-të, Labirinti Horta ishte bërë një vend i një aktiviteti të fortë shoqëror.

Në 1968 familja Desvalls ia dha këshillit të qytetit, i cili pasi kreu punime të ndryshme restauruese e hapi atë për publikun në 1971. Fluksi i tepërt i vizitorëve nga vitet 70 shkaktoi degradimin e disa elementeve dhe bimëve zbukuruese, prandaj u reformuan përsëri dhe u rihap me një kapacitet të kufizuar prej 750 personash në të njëjtën kohë, për të shmangur shkatërrimin gradual të tij.

Si është Labirinti Horta?

Imazhi | Wikimedia Commons e Kanaanit

Labirinti Horta ia ka borxh emrin e tij labirintit të selvijeve që zë një sipërfaqe prej 9 hektarësh. Ky kopsht mund të ndahet në dy pjesë të ndryshme:

 1. Kopshti Neoklasik: Ajo është e ndarë në tre hapësira dhe mbulon temën e dashurisë: nivelet e ulëta, nivelin e sipërm dhe labirintin me Belvederen e tij. Këtu mund të vizitoni pellgje, burime monumentale, pavione, figura mitologjike, shpella artificiale, shkallë pallate, etj.
 2. Kopshti Romantik: në kundërshtim me atë të mëparshëm, tema kryesore e këtij kopshti është vdekja sipas sensit tragjik të lëvizjes artistike të shekullit të XNUMX-të. Isshtë një kopsht më i egër dhe me hije me një rregullim të parregullt të pemëve si pemë yew, pisha, banane dhe gëlqere, i veshur me dredhkë dhe lulja e dashurisë dhe madje edhe një varrezë false, nga e cila pak mbeten sot për ta shtuar atë imazh të zymtë.
 3. Pallati i Desvalls: e vendosur ngjitur me hyrjen e Labirintit të Hortës ndodhet kjo ndërtesë trupi kryesor i së cilës është nga fundi i shekullit të XNUMX-të, megjithëse ruan elementë të tillë si një kullë mbrojtëse nga shekulli i XNUMX-të. Në zonën prapa pallatit ndodhet Jardin de los Boxjes, e zbukuruar me skena klasike mitologjike dhe e karakterizuar nga shtretërit e tij me shkurre me kunjë.

Parku Labyrinth Horta është një vend shumë i fotografuar për pamjen e tij dhe larminë e peizazhit. Disa nga vendet më të bukura janë:

 • Shkalla Belvedere: kjo është hyrja në labirint nga niveli i sipërm i kopshtit neoklasik.
 • Labirinti: pamja panoramike nga parmaku i sipërm është një nga vendet më të vizituara. Një statujë kushtuar zotit Eros qëndron në qendër të labirintit.
 • Tempujt Dánae dhe Ariadna: Me labirintin si sfond, këto ndërtime janë shumë skenografike, aq sa në fund të shekullit të XNUMX-të ato u përdorën si skenë për shfaqje në ajër të hapur.
 • Jardín de los Bojes: sidomos rruga qendrore me pallatin në sfond.
 • Pellg dhe pavijon i Carlos IV: Stili neoklasik italian.
 • Kopshti i Mosses: në të ka një shpellë me një burim të formuar si koka e një minotauri.
 • Patio privat i vendosur përpara pallatit Desvalls.
 • Pishina e Kopshtit të Luleve: e zbukuruar me dy vazo me motive detare të ngulitura dhe një kokë tritoni.
 • Kanali Romantic: tre metra thellë në fillimet e tij ishte i lundrueshëm.
 • Shatërvani Piramidë: shatërvani i ujit i të cilit është i vendosur në kokën e një luani imponues.
 • Dera kineze: ndodhet ngjitur me Kopshtin Romantik.
 • Pellg dhe pavijon i Carlos IV: Stili neoklasik italian.

Natyra në Labirintin e Hortës

Imazhi | Pixabay

Në origjinën e tij, funksioni i Labirintit të Hortës u ilustrua, me fjalë të tjera, qëllimi i tij ishte të afronte natyrën me ata që e sodisin atë në një mënyrë didaktike. Kjo është arsyeja pse ka kaq shumë diversitet biologjik në këtë park në Barcelonë.

Flora

Lisi i derrit, carob, lisi, myrtle, pisha e bardhë, manjollë, pisha kanarine, palma, bliri, dru i kuq, selvi, banane, akacie japoneze, gështenjë kali, kunji, yew, dafinë, hirit, fier ...

Faunë

Sa i përket faunës, Labirinti Horta është shtëpia e kafshëve tipike të Sierra de Collserola të tilla si gjeneti, ketrat e kuq, nishanet, lakuriqët e natës, derrat e egër, bretkosat e zakonshme, badgers dhe disa lloje të gjarpërinjve. Sa i përket zogjve, ky park është shtëpia e: harabelave, magpies, pëllumbave të breshkave tucas, wagtails të bardha, robins evropiane, pëllumbave të drurit dhe gjirit blu, ndër speciet e tjera.

Informacioni i interesit

Si të shkoni në Labirintin Horta?

Nëse shkoni me metro, stacioni ku duhet të zbrisni është stacioni Mundet (linja 3).

Nëse dëshironi të shkoni me autobus, merrni linjat 27, 60, 76, H4 dhe B19.

Cilat janë orët e vizitës?

Labirinti Horta është i hapur çdo ditë në dimër nga ora 10 e mëngjesit deri në ora 18 pasdite dhe në verë nga ora 10 e mëngjesit deri në ora 20 pasdite.

Cili është çmimi i hyrjes?

Pranimi i përgjithshëm ka një çmim prej 2,23 euro ndërsa ai i ulur është 1,42 euro. Të Mërkurën dhe të Dielën janë falas.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*