Lakuriqët e Austin, Texas

Lakuriqët e natës në Austin

Kryeqyteti i shtetit të Teksasit është Austin. Ai nuk është aspak qyteti më i populluar, pasi Houston e mund atë deri tani, as nuk është më i vizituari nga turistët. Edhe kështu, ai është një qytet mjaft i bukur me shumë vende interesi, të tilla si parqe dhe ndërtesa të mëdha si Bashkia e Qytetit, selia e qeverisë së shtetit ose Kulla e Condominius, një ndërtesë banimi që arrin 172 metra lartësi, edhe pse ekziston akoma një ndërtesë më e lartë në qytet, Austoniani.

E megjithatë ajo që e bën Austin të famshëm, madje edhe më shumë se i riu Qarku i shpejtësisë në të cilën një Çmim i Madh i Formula 1 do të mbahet së shpejti, ata janë shkopat e tyre.

Nëse Batman me të vërtetë do të ekzistonte, Austin me siguri do të ishte shtëpia e tij dhe fakti është që qyteti i Teksasit ka një bashkësi të madhe të këtyre kafshëve, aq shumë sa ato nuk janë të koduara as në mijëra, por madje edhe mbi një milion. Prandaj flasim komuniteti më i madh urban në botë të këtyre gjitarëve.

Ky komunitet mblidhet kryesisht në bodrumin e një prej urave të qytetit, Ura e Kongresit, gjatë muajve të ngrohtë, midis marsit dhe nëntorit. Gjatë asaj kohe, çdo mbrëmje, lakuriqët e natës dalin çdo ditë në kërkim të darkës. Thuhet gjithashtu se ata hanë më shumë se një ton insekte çdo natë.

Epo, ato dalje shkopi nga Ura e Kongresit janë bërë shfaqja me e madhe dhe në ngjarjen më të madhe turistike në qytetin e Austin. Kështu, çdo pasdite, shumë turistë dhe njerëz kuriozë i afrohen urës dhe rrethinës së saj, të pajisur mirë me kamera video dhe foto, për të soditur imazhin spektakolar të mijëra shkop fluturojnë dhe tingulli dhe gumëzhimi i mijëra e mijëra krahëve që përplasen. Një spektakël mjaft i natyrshëm.

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*