Laolongtou: aty ku Muri i Madh takon detin

Aty ku Muri i Madh takon detin

Ne kemi folur këtu shumë herë për Kinë e murit të madh: shtrirja e tij, gjendja e tij e ruajtjes, si dhe ku ta vizitojmë ... Sidoqoftë, ne kurrë nuk kemi përmendur vendin ku mbaron. Për të zbuluar se duhet të udhëtojmë  Shanghaiguan, në provincën e Qinhuangdao, rreth 300 kilometra në lindje të qytetit të Pekin.

Në këtë pikë është ku do të vdesë Muri i Madh, në ujërat e Detit Bohai. Apo ndoshta mund ta konsiderojmë atë vendin ku fillon vërtet. Në çdo rast, është pjesa më lindore e këtij ndërtimi kolosal prej më shumë se 6.000 km. të gjatësisë.

Aty ku Muri i Madh takon detin

Ky vend njihet edhe me emrin e Laolongtou ose "Koka e Dragoit të Vjetër" E lashtë, sepse duket si një dragua i gjatë që zhyt kokën në ujin e detit. Ky seksion është ndërtuar në vitin 1579, gjatë dinastisë Ming.

Ajo që shohim sot është në të vërtetë një rindërtim i besueshëm i murit origjinal, shkatërruar nga një bombardim japonez në 1904, gjatë Luftës së Boksierit. Ishte në vitet 80 dhe u bë plotësisht, duke përdorur të njëjtat materiale të përdorura nga burrat Ming: një lloj supe me oriz glutinoz që përzihet me rërë, tokë dhe gëlqere.

Struktura më e vizituar në Laolongtou është Kulla e Chenghai, një ndërtesë dykatëshe e ndërtuar me dru dhe tulla, e cila funksiononte si një bastion mbrojtës dhe muret e së cilës janë zbukuruar me poezi dhe mbishkrime.

Më shumë informacion - Lufta e fundit e Murit të Madh të Kinës

images: OKC Jeff en Hubpages

Dëshironi të rezervoni një udhëzues?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*